Głowa lekarza w formalinie. Niemcy napisali: „Polski morderca”. Wraca pamięć o Witaszku [FILM]

„Głowa inteligentnego polskiego masowego mordercy” – taki napis na słoju z formaliną umieścili Niemcy. Odcięta gilotyną głowa należała do wybitnego polskiego lekarza Franciszka Witaszka, który był szefem okręgu poznańskiego organizacji „Odwet”. Niemcy z przerażeniem odkryli, że pod przykrywką lekarskiego gabinetu Witaszek produkował nie tylko materiały wybuchowe, ale i trucizny służące likwidacji katów Wielkopolski. – On zginął, a dwie najmłodsze, kilkuletnie córki Witaszka, uprowadzono, by ze zmienionym nazwiskiem wychowane zostały na Niemki – mówi dr Łukasz Łuczewski, młody lekarz, muzyk i krewny generała Władysława Andersa, który uparcie walczy o pamięć o Witaszku. Wstrząsająca rozmowa z dr. Łuczewskim poniżej (FILM).

kadr z programu "Wywiad z Chuliganem" Piotra Lisiewicza
Telewizja Republika

Różaniec, książeczka do nabożeństwa oraz pistolet leżą na biurku przed Franciszkiem Witaszkiem – tak wygląda obraz malarza Jerzego Oleksiaka. Powstał on z inspiracji dr. Łukasza Łuczewskiego, kuratora wystawy „Ludzie Cogito”, który opowiedział o jego historii w „Wywiadzie z chuliganem”.

Jak mówi Łuczewski, obraz pokazuje moment, gdy Witaszek podejmuje decyzję, czy podjąć tę formę walki z Niemcami. Wiadomo, że pytał o radę biskupa Walentego Dymka. 

„Gdy naród jest mordowany, musi się bronić wszystkimi możliwymi środkami, nawet trucizną”.
- odpowiedział mu duchowny.

To był najtrudniejszy moment w jego życiu. Był przecież ojcem piątki dzieci, a gdy rozpoczynał konspiracyjną działalność, jego żona była w ósmym miesiącu ciąży. I był cywilem, nikt nie wymagał od niego takiego poświęcenia. Mógł robić inne rzeczy, leczyć ludzi, modlić się. A jednak wybiera walkę - organizowanie laboratoriów, bo ma wiedzę z zakresu nauk chemicznych i fizycznych, pozwalającą wyprodukować broń, która może pomóc w wyzwoleniu Ojczyzny. To bardzo inspirująca postać.
- mówi dr Łukasz Łuczewski.

Cała wstrząsająca rozmowa o spisku Franciszka Witaszka poniżej:
 

 

 Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Radio Poznań

 

#historia #Franciszek Witaszek #Wywiad z chuliganem #Piotr Lisiewicz

mn
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo