Wyrok dla Kijowskiego i zdumiewające uzasadnienie. Sędzia mówił o „nieszczęsnych fakturach”

Były lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski usłyszał wyrok za poświadczenie nieprawdy w fakturach. Jednak w uzasadnieniu usłyszeliśmy... pochwały dotyczące KOD - organizacja była nawet zestawiana w "Solidarnością", a mówiąc o działalności Kijowskiego, sędzia użył stwierdzenia "nieszczęsne faktury".

Zdjęcie ilustracyjne
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska; twitter.com

Na karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 5 tys. zł grzywny skazał dziś byłego lidera KOD Mateusza Kijowskiego Sąd Rejonowy w Pruszkowie. Sąd ten uznał go winnym poświadczenia nieprawdy w fakturach za rzekomo wykonane usługi informatyczne. Jak podkreślił sędzia Albert Parzyszek, lider KOD został uznany winnym za poświadczenie nieprawdy w siedmiu fakturach za usługi informatyczne wystawionych od maja do połowy listopada 2016 r. Sąd uznał przy tym, że Kijowski nie przywłaszczył pieniędzy komitetu, czego uznania domagała się prokuratura.

Niektóre fragmenty uzasadnienia wyroku dla Kijowskiego były dość zaskakujące. Nie brakowało... pochwał dla Komitetu Obrony Demokracji. KOD był nawet zestawiany przez sędziego z "Solidarnością"!

- KOD był w pewnym momencie pewnie największym społecznym ruchem od czasów Solidarności. Spontanicznym, oddolnym, rozwijającym się. Bez względu, czy ktoś popiera hasła KOD-u, czy nie, to sam fakt zaangażowania się tak wielkich mas społeczeństwa w działalność społeczną musi być oceniany jako coś pozytywnego

- chwalił w uzasadnieniu sędzia Albert Parzyszek.

Odnosząc się do przestępstwa popełnionego przez Mateusza Kijowskiego, sąd zwrócił uwagę na - jak to ujął sędzia Parzyszek - "nieszczęsne faktury".

- I chyba nikt nie zaprzeczy, że to zdarzenie, związane z tymi fakturami, było punktem zwrotnym w historii KOD - organizacji rozwijającej się prężnie, dynamicznej, zmienił się w organizację, o której coraz mniej było słychać, coraz mniej aktywną, coraz mniej znaczącą. Teraz pada pytanie, czy jeszcze KOD istnieje? I to był punkt zwrotny, to była ta cena społeczna wynikająca z tylko właśnie faktu wystawiania tych nieszczęsnych faktur. To świadczy o dużej społecznej szkodliwości tego czynu

- powiedział.

 

 

 


Źródło: twitter.com,PAP, niezalezna.pl

#KOD #Mateusz Kijowski #sąd

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo