Do Domu Muzyki ma być przeniesiony Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy, obecnie działający w kościele św. Mikołaja.

Jak czytamy na stronie ministerstwa kultury i polityki informacyjnej, resort ma zapewnić "przekazanie w stałe bezpłatne użytkowanie" budynku kościoła Świętego Mikołaja parafii Świętego Mikołaja diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Zaznaczono, że do chwili przeniesienia Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy będzie korzystać z budynku kościoła św. Mikołaja razem ze wspólnotą religijną. Tryb pracy Domu Muzyki Organowej w tym okresie nie ulegnie zmianie, próby i koncerty będą odbywać się zgodnie z grafikiem - podkreślono.

Kościół św. Mikołaja od lat 70. XX wieku wykorzystywany jest jako sala organowa. Regularnie odbywają się tu nabożeństwa rzymskokatolickie. Kijowscy katolicy prowadzą starania o odzyskanie świątyni.

Kościół, który 110 lat temu zbudował polski architekt Władysław Horodecki, jest w bardzo złym stanie technicznym i wymaga natychmiastowego remontu.

W 2001 roku kościół odwiedził podczas swej pielgrzymki na Ukrainę papież Jan Paweł II. W 2007 roku w świątyni był prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Para prezydencka spotkała się w niej wówczas z Polakami, którzy mieszkają w Kijowie, oraz z przedstawicielami duchowieństwa katolickiego.