Jolanta Hajdasz o sądowym kneblu dla „GPC”: Bardzo poważna sprawa, kuriozalna decyzja sądu

"Gazeta Polska Codziennie" przez rok nie może publikować krytycznych tekstów dotyczących prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. Tak zdecydował sąd, dodając nawet... listę zakazanych tematów. Są już pierwsze komentarze w tej sprawie. - Na pewno jest to decyzja, która jest sprzeczna z zasadą wolności słowa - mówi dyrektor Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Jolanta Hajdasz w rozmowie z Niezalezna.pl.

Jolanta Hajdasz
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Przypomnijmy, Sąd Okręgowy w Warszawie w osobie sędziego Rafała Wagnera podjął decyzję o udzieleniu zabezpieczenia roszczeń Zbigniewa Bońka o ochronę dóbr osobistych. Spółka FORUM S.A., czyli wydawca "Gazety Polskiej Codziennie", przez rok nie może pisać o prezesie PZPN artykułów, w których zawarte będą zarzuty i twierdzenia dotyczące: powiązania (w przeszłości lub obecnie) z władzami komunistycznej Polski, Służbą Bezpieczeństwa; pełnienia w PZPN roli gwaranta i rzecznika systemu komunistycznego; sprawowania funkcji prezesa PZPN w sposób nieetyczny, naruszający prawo i nietransparentny; popełnienia przestępstwa karnoskarbowego poprzez nieujawnienie przed urzędem skarbowym 1 100 000 euro dochodu i nieodprowadzenie podatku od tej kwoty. 

Podobne postanowienie sędzia Wagner wydał ws. dziennikarza Piotra Nisztora. 

Zapowiadane są już pierwsze interwencje w sprawie kuriozalnego postanowienia warszawskiego sądu o  cenzurze nałożonej na "Gazetę Polską Codziennie". 

W tej sprawie na pewno będzie kolejny protest Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i myślę, że również zabierze w tej sprawie głos Zarząd Główny SDP. To jest bardzo poważna sprawa, to jest kuriozalna decyzja sądu ws. zakazu pisania na jakiś temat. W ten sposób można po prostu powiedzieć, że dziennikarze nie mogą o czymś pisać. Na pewno jest to decyzja, która jest sprzeczna z zasadą wolności słowa, jest to sprzeczne z polską konstytucją, która zakazuje cenzury prewencyjnej

- powiedziała portalowi Niezalezna.pl Jolanta Hajdasz ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#jolanta hajdasz #sąd #Zbigniew Boniek

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo