Kard. Krajewski odwiedził Ukrainę. Konsekrował kościół pw. św. Jana Pawła II we Lwowie

Kard. Konrad Krajewski, Jałmużnik Papieski, w miniony weekend odwiedził Ukrainę, gdzie m.in. poświęcił kamień węgielny pod budowę domu dla bezdomnych kobiet i samotnych matek oraz konsekrował nowy kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II we Lwowie-Sokolnikach.

Twitter.com/PLinUkraine (@PLinUkraine)

W niedzielę kard. Krajewski odprawił Mszę św. w sanktuarium maryjnym w Berdyczowie. Liturgia stała pod znakiem obchodzonego na Ukrainie „Roku powołań w Kościele”. Jałmużnik papieski przebywał na Ukrainie w dniach 18-19 lipca na zaproszenie metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego i rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Ukrainy.

W sobotę, pierwszego dnia wizyty, kard. Konrad Krajewski konsekrował nowy kościół pw. św. Jana Pawła II, we Lwowie-Sokolnikach. Uroczystość, którą obchodzono w ramach stulecia urodzin św. Jana Pawła II została przeniesiona z początku maja br. na lipiec z powodu pandemii koronawirusa.

W homilii kard. Krajewski podzielił się wspomnieniami o św. Janie Pawle II oraz życzył licznie zebranym wiernym: „Jeśli chcesz być świętym, żyj Ewangelią a będziesz najpiękniejszą świątynią na świecie”.

Abp Mokrzycki przypomniał, że kościół pw. św. Jana Pawła II jest wybudowany w symbolicznym miejscu. Po drugiej stronie ulicy, na lwowskim hipodromie, Jan Paweł II, spotykał się z wiernymi w czerwcu 2001 roku i sprawował liturgie w obrządku łacińskim i ukraińsko-bizantyjskim.

Ks. Grzegorz Draus, proboszcz parafii przypomniał, że jest to najmłodsza parafia rzymskokatolicka we Lwowie.

Na początku wierni gromadzili się w kaplicy Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie, później wznieśli kaplicę w Sokolnikach. 18 czerwca 2017 r. sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin poświęcił teren pod budowę kościoła i kamień węgielny 

Przed południem kard. Krajewski wraz z wicepremierem RP Jackiem Sasinem uczcił pamięć Bohaterów Niebiańskiej Sotni, we Lwowie składając kwiaty pod pomnikiem ku czci poległych w czasie eskalacji konfliktu na kijowskim Majdanie, w lutym 2014 r. Burmistrz Lwowa Andrij Sadowy opowiedział gościom historię budowy miejsca pamięci, a następnie zaznaczył, że miasto Lwów czeka na ponowną wizytę kardynała wraz z papieżem.

Kard. Krajewski odwiedził także ratusz i wpisał się do Honorowej Księgi Gości

- Oby nikt nigdy sobą nie zakrywał Boga! Z modlitwą i błogosławieństwem dla mieszkańców pięknego Lwowa

 - napisał jałmużnik papieski.

Kard. Krajewski poświęcił kamień węgielny oraz działkę pod budowę domu dla bezdomnych kobiet oraz samotnych matek z dziećmi, który będą prowadzić siostry albertynki. Kard. Krajewski przypomniał, że Ojciec Święty Franciszek wspomógł to dzieło.

Jeśli pomagamy drugiemu człowiekowi, to pomagamy w imieniu samego Boga, czyli jesteśmy tylko przedłużeniem Jego rąk. To On pomaga, ale potrzebuje nas. Życzę wam żebyście byli błogosławieni, to znaczy szczęśliwi

 - zaznaczył jałmużnik papieski.

- Jesteśmy ogromnie wdzięczni kardynałowi. Jest to dla nas wielka radość, że jako wysłannik Ojca Świętego był razem z nami. Dla nas to jest bardzo wielkie wydarzenie. Sam ukazuje swoją pracą, swoją pokorą, jak trzeba służyć drugiemu człowiekowi i dziękujemy dobremu Bogu za to, że on dzisiaj był, przewodniczył tym wydarzeniom. Chcemy, żeby to miejsce było dla wszystkich takim ciepłym schronieniem i znakiem jedności pomiędzy wszystkimi wyznaniami. By każdy tutaj czuł się dobrze, by w tym domu też odnalazł swoją tożsamość

 - powiedziała KAI s. Hieronima Kondracka, albertynka.

Przytulisko będzie miało oficjalną nazwę: Dom Miłosierdzia bł. s. Bernardyny Jabłońskiej, współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu - albertynek.

Obok wicepremiera RP Jacka Sasina w lwowskich uroczystościach wzięli udział m. in.: sekretarz stanu w KPRM Jan Dziedziczak, posłowie Kazimierz Gołojuch i Tadeusz Chrzan, ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki oraz konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz.

 

 Źródło: KAI, niezalezna.pl

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo