Premier na Śląsku: "W ciągu 8-10 dni spodziewamy się wysokiej liczby zakażonych. Robimy dużo testów"

"W ciągu 8-10 dni spodziewamy się wysokiej liczby zakażonych. Testowane są bardzo duże grupy górników i ich rodzin" - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Katowicach. Premier zapowiedział także pomoc finansową dla górników, którzy będą musieli przerwać pracę.

Mateusz Morawiecki
screen TVP Info

Podczas konferencji premier zaznaczył, że charakter pracy w kopalniach służy rozprzestrzenianiu się koronawwirusa. Podał też informację, że górnictwo to to sektor najbardziej narażony. "Dlatego trzeba jak najszybciej wyłapywać ogniska tych zakażeń" - zaapelował Morawiecki. Szef rządu podziękował też wszystkim służbom, które sprawnie przeprowadzają akcje walki z koronawirusem.

W najbliższych ośmiu-dziesięciu dniach spodziewamy się kolejnych zakażeń. Testowane są bardzo duże grupy górników i rodzin górników. Dzisiaj kolejna bardzo dobra wiadomość - nie doszło do zgonów i mamy malejącą liczba chorych

- powiedział Mateusz Morawiecki.

[polecam:Chciałem podziękować wszystkim służbom, które sprawnie przeprowadzają akcje walki z koronawirusem.]

60 procent łóżek w szpitalach to łóżka wolne. Ponad 80 procent respiratorów jest wolnych. Myślę, że sytuacja będzie powoli się stabilizowała. Nie mam wątpliwości co do jakości pracy służb sanitarnych, które tu pracują 

- dodał premier.

Morawiecki był pytany w jaki sposób będą finansowane wypłaty dla górników z kopalń, które mają być tymczasowo zamknięte ze względu na koronawirusa. "Przyczyna leży całkowicie po stronie państwa i po stronie epidemii, czyli po stronie czynników obiektywnych dlatego mechanizmy płacowe muszą być tutaj wsparte ze strony państwa i tak się też stanie" - odpowiedział premier. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, TVP Info, PAP

#pandemia #Jacek Sasin #koronawirus #Śląsk #Katowice #Mateusz Morawiecki

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo