W Wielkanoc oraz Poniedziałek Wielkanocny portal niezalezna.pl oraz Telewizja Republika transmitować będą msze święte w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (tzw. msze trydenckie) odprawiane w kościele pw. św. Klemensa Hofbauera na Karolkowej w Warszawie. 

W Niedzielę Wielkanocną, 12 kwietnia, zapraszamy na transmisję od godz. 14.00. Mszę świętą w rycie trydenckim celebrować będzie duszpasterz tradycji łacińskiej, o. Krzysztof Stępowski CSSR. Msza będzie recytowana, przy ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Również w Poniedziałek Wielkanocny, 13 kwietnia, transmisję mszy trydenckiej celebrowanej przez o. Krzysztofa Stępowskiego CSSR rozpoczniemy o godz. 14.00.

Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego to porządek celebrowania mszy św. ogłoszony w 1570 r. przez Piusa V po soborze trydenckim. Formalnie obowiązywał w kościołach rzymskokatolickich 400 lat, aż do 1970 r., gdy Paweł VI wprowadził Nowy Mszał Rzymski. Mszę trydencką od współcześnie celebrowanych mszy św. odróżnia przede wszystkim zmiana ustawienia kapłana, zwróconego przodem do tabernakulum, użycie łaciny jako języka liturgicznego i silne oddzielenie homilii od pozostałych części mszy św. Teologowie zaznaczają, że o ile msza posoborowa (współczesna) akcentuje Ostatnią Wieczerzę i radość Zmartwychwstania, o tyle msza trydencka skupia się na Ofierze Krzyżowej Jezusa.