Warszawscy prawnicy chronią marszałka. Kancelaria ucina pytania o fundację prof. Grodzkiego

Po to, żeby nie odpowiedzieć radnej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego na pytanie dotyczące fundacji, na którą marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki miał brać pieniądze za operacje, urząd marszałkowski zlecił opinię prawną warszawskiej Kancelarii Prawnej Chmaj i Wspólnicy. Warszawska kancelaria dostała zlecenia, mimo że przetarg na obsługę prawną urzędu marszałkowskiego na kwotę 5 mln zł wygrała szczecińska Kancelaria Prawna Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro, także związana z PO - czytamy w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

Tomasz Grodzki
fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Sprawa fundacji działającej przy szpitalu Szczecin-Zdunowo wybuchła na początku afery kopertowej prof. Tomasza Grodzkiego. Po tym, jak Grodzki został marszałkiem Senatu, szczecińska prof. Agnieszka Popiela ogłosiła na Facebooku, że musiała zapłacić mu 500 dol. za operacje swojej mamy na rzecz fundacji.

– Szpital w Zdunowie podlega marszałkowi województwa – tłumaczy radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Małgorzata Jacyna Witt.

– Dlatego ciekawa jestem, jak wyglądają przepływy finansowe pomiędzy tą fundacją, o której mówił profesor Tomasz Grodzki, a szpitalem wojewódzkim. Chciałabym wiedzieć, co się stało z wpłatami dokonanymi na fundację przez pacjentów szpitala Szczecin-Zdunowo

– dodaje. 

Interpelacja radnej została uznana przez przewodniczącą sejmiku za niezgodną z prawem. Pod opinią prawną podpisał się prawnik, który jest mężem działaczki szczecińskiej PO. Mało tego, interpelacja radnej nie została także zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej. Dlatego radna zwróciła się o odpowiedź do zarządu województwa, ale marszałek Olgierd Geblewicz (szef struktur PO w Szczecinie) także nie odpowiedział na pytania. Jak się okazuje, wszystko ma związek z działalnością Kancelarii Chmaj i Wspólnicy.

– Kancelaria stwierdziła, że moja interpelacja nie jest interpelacją

– mówi radna Małgorzata Jacyna Witt. – Chcą, żebym pytała w innym trybie, a najlepiej, żebym całą sprawę, tak jak Platforma, zamiotła pod dywan – mówi nam oburzona radna.

Przy okazji pytań o fundację okazało się, że już od roku obsługą prawną urzędu marszałkowskiego zajmuje się Kancelaria Marka Chmaja, ulubionego konstytucjonalisty opozycji totalnej – TVN i „Gazety Wyborczej”. Radna Małgorzata Jacyna-Witt uważa, że to nie przypadek, bo Geblewicz jest szefem szczecińskiego PO. Prof. Marek Chmaj w przeszłości przygotowywał na zlecenie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych i Związku Byłych Funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa negatywne ekspertyzy prawnicze na temat ustawy deubekizacyjnej, którą wprowadził rząd PiS.

– Teraz urząd marszałkowski marszałka Geblewicza zleca ekspertyzy kancelarii pana Chmaja tylko po to, żeby całkowicie zablokować informacje na temat fundacji, na którą miał przekazywać pieniądze prof. Grodzki

– mówi radna Jacyna-Witt.

CZYTAJ WIĘCEJ w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"!

 


Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#Tomasz Grodzki #Marek Chmaj

Tomasz Duklanowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo