Żona Budki chciała zostać wiceprezydentem za pieniądze? Szokujące słowa znanego samorządowca

Borys Budka / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Po uzyskaniu przez dotychczasowego prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza mandatu senatora w mieście tym musi dojść do nowych wyborów. Kandydatem oficjalnie wspieranym przez Platformę jest Adam Neumann, który ujawnił szokujący "deal polityczny", do którego miało dojść z udziałem żony Borysa Budki. - Ja zastanawiam się, czy tam nie doszło do płatnej protekcji. (...) Oni nasze miasto traktują jako taki „swój teren” i wydaje im się, że na wszystko mogą sobie pozwolić - mówi w rozmowie z Niezalezna.pl gliwicki działacz społeczny, który prosił o zachowanie anonimowości.

Na portalu 24Gliwce.pl ukazał się wczoraj wywiad z Adamem Neumannrm, byłym wiceprezydentem Gliwic za rządów Zygmunta Frankiewicza, a obecnie kandydatem na prezydenta Gliwic w zbliżających się wyborach.

W rozmowie z dziennikarzem Neumann poinformował, że żona posła Borysa Budki, Katarzyna Kuczyńska-Budka, podczas głosowania na spotkaniu gliwickiego koła PO nie poparła jego kandydatury.

Według Adama Neumanna wszystko dlatego, że Katarzyna Kuczyńska-Budka „chce być wiceprezydentem” Gliwic. A Neumann nie mógł jej tego obiecać

- Składała mi taką propozycję wraz ze swoim mężem [Borysem Budką]. Nawet zaproponowali pisemne porozumienie z Zygmuntem Frankiewiczem i ze mną. Oferowali opłaconą przez nich pomoc w kampanii

- oznajmił Neumann dziennikarzowi portalu 24Gliwice.pl

Pytany, czy nie odrzucił propozycji Katarzyny Kuczyńskiej-Budki, stwierdził, że "nie skreśla nikogo, ale też nikomu nic nie obiecał i tego nie zrobi'.

Żona posła Budki stanowczo zaprzeczyła słowom Adama Neumanna i specjalnym oświadczeniu poinformowała, że „jedyną propozycją, którą mu składała, była pomoc i współpraca w zakresie realizacji najważniejszych dla gliwiczan postulatów”.

O komentarz do tej bulwersującej sprawy poprosiliśmy wieloletniego gliwickiego działacza społecznego, który prosił o zachowanie anonimowości.

- Ja zastanawiam się, czy tam nie doszło do popełnienia płatnej protekcji. Z tego, co sugeruje wiceprezydent Neumann, to było żądanie decyzji urzędnika, wprawdzie w przyszłości, powołania tego, a nie innego kandydata, w zamian za pieniądze na sfinansowanie kampanii

- powiedział nasz rozmówca.

- Jestem wstrząśnięty tym, że on to tak po prostu ujawnił, bo dla mnie to ma znamiona przestępstwa. Jeżeli pan wiceprezydent [Neumann – red.] mówi prawdę, to powinien  zgłosić to do prokuratury. 

- dodał.

- Historia działalności państwa Budków w naszym mieście jest długa i tragiczna. Oni nasze miasto traktują jako taki „swój teren” i wydaje im się, że na wszystko mogą sobie pozwolić. Ona [Katarzyna Kuczyńska-Budka – red.] uważa, że może sobie negocjować w zamian za poparcie Platformy i żądać dowolnych rzeczy, „na weksel”, na piśmie.

- wskazał społecznik.

- Przypominam, że pani Budkowa nie ma żadnych doświadczeń kompetencyjnych w zarządzaniu w samorządzie. Pełniła różne funkcje związane z promocją, ale nie ma doświadczenia w zarządzaniu. Mimo to żąda bycia wiceprezydentem, na piśmie, w zamian za pieniądze. To jest przerażające

- podkreślił.

Zdaniem naszego rozmówcy w Gliwicach Grzegorz Schetyna i Borys Budka toczą „swój własny spór, w którym mieszkańcy Gliwic są jednym z narzędzi".

Zadzwoniliśmy do posła Borysa Budki, który według Adama Neumanna miał być obecny podczas składania mu kontrowersyjnej propozycji.

- To jest wierutna bzdura, proszę dzwonić w tej sprawie do pana Neumanna - usłyszał nasz reporter.

Borys Budka podkreślił, że pogłoski, jakoby prowadził na gruncie gliwickim walkę z Grzegorzem Schetyną, są nieprawdziwe.

- To jest jakieś wielkie nieporozumienie. Oczywiście rozmawialiśmy o wsparciu Platformy Obywatelskiej dla kandydata Koalicji Dla Gliwic. Organizacyjnym, w kampanii. Potem zapadła odpowiednia uchwała podczas posiedzenia gliwickiego koła

- powiedział w rozmowie z Niezalezna.pl poseł PO.

- Nie wiem, skąd pan Neumann wziął takie rewelacje. One są całkowicie nieprawdziwe. Wszelkiego rodzaju poparcie udzielane jest w formie uchwał i decyzji odpowiednich, statutowych organów. Chyba pan Neumann nie zrozumiał, na czym polega poparcie w kampanii wyborczej. Nie wiem, dlaczego pan Neumann tego typu rzeczy mówi. Poprosiłem, by sprostował swoje słowa. Kandydatowi na prezydenta nie przystoi kłamać.

- zakończył Borys Budka.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, 24Gliwice.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Chińczycy nie przywitają Nowego Roku. Grasuje wirus, odwołano imprezy

Wuhan - zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Z powodu rozprzestrzeniającego się w Chinach nowego koronawirusa w Pekinie odwołano dziś publiczne imprezy z okazji Nowego Roku, który w tym kraju przypada na 25 stycznia. Chińska telewizja publiczna poinformowała o 634 przypadkach zarażenia.

Noworoczne uroczystości w całym kraju rozpoczynają się w piątek i będą trwać przez dwa tygodnie. Zwykle towarzyszą im podróże setek milionów ludzi, którzy pierwszy tydzień nowego roku mają wolny od pracy i odwiedzają rodziny oraz znajomych w różnych częściach kraju.

Atak nowego koronawirusa w ostatnich tygodniach spowodował jednak, że władze Chin chcą w jak największym stopniu ograniczyć przemieszczanie się ludzi oraz tworzenie skupisk, sprzyjających przenoszeniu wirusa. Dlatego władze Pekinu podjęły decyzję o odwołaniu głównych uroczystości w stolicy, a krajowy przewoźnik kolejowy poinformował o zwrocie pieniędzy za bilety osobom, które chciały przyjechać do Pekinu.

Nowy Rok od najdawniejszych czasów jest w Chinach najważniejszym świętem publicznym i prywatnym. Chińczycy spędzają ten okres najpierw w domu i w gronie rodzinnym, a następnie wspólnie świętują na ulicach miasta, gdzie w towarzystwie muzyki i eksplozji petard oraz fajerwerków odbywają się tradycyjne tańce lwów.

Wcześniej w czwartek władze miasta Wuhan w środkowych Chinach, gdzie przed 1 stycznia wybuchła epidemia nowego koronawirusa, czasowo wstrzymały komunikację miejską a także transport osobowy z i do tego miasta. Mieszkańcom zalecono, aby nie opuszczali miasta, a podróżnym, by go omijali.

Poczynając od czwartku rano czasu lokalnego w 11-milionowym Wuhan wstrzymane zostały wszystkie loty i pociągi pasażerskie z i do Wuhanu. Nie kursują też autobusy miejskie, metro i promy pasażerskie. Podobną blokadę ogłosiło sąsiednie miasto Huanggang, miasto liczące około 7 mln mieszkańców, a kilka innych miast wprowadziło ograniczenia w ruchu pasażerskim.

W czwartek chińska telewizja publiczna poinformowała o 634 przypadkach zarażenia nowym koronawirusem. Dotychczas 17 osób zmarło. Poza Chinami po jednym przypadku nowego koronawirusa wykryto w: Tajlandii, Japonii, Korei Południowej, Singapurze, USA i Arabii Saudyjskiej, a dwa przypadki odkryto w Wietnamie. Podejrzenie zarażenia pojawiło się także w Meksyku.

W ostatnich kilku dniach na wielu lotniskach na całym świecie, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Australii, powzięto nadzwyczajne środki ostrożności. O wzmożonych kontrolach poinformowały także władze lotniska w Dubaju, który jest trzecim najruchliwszym portem lotniczym na świecie. Tam wszyscy pasażerowie przybywający z Chin poddani zostaną badaniom termicznym i otrzymają ulotki informacyjne. Podobne czynności zastosowane będą na lotniskach w Kairze oraz w RPA.

Objawy choroby obejmują gorączkę, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania zarażeniom i ich kontroli. WHO ma podjąć decyzję, że epidemia koronawirusa jest powodem do ogłoszenia stanu nadzwyczajnego na całym świecie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts