Wczorajsze protesty przyspieszą prace nad nowymi przepisami? Chodzi o apolityczność sędziów

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

- W niedzielę widzieliśmy kilka niepokojących scen, jeśli chodzi o apolityczność sędziów w Polsce - ocenił wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Jak dodał, analizowane są francuskie i niemieckie przepisy dyscyplinujące sędziów za aktywność polityczną i nie wykluczone, że znajdą się w polskim porządku prawnym.

W niedzielę przed sądami w kilkudziesięciu miastach w Polsce oraz przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości po południu odbyły się protesty po cofnięciu delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego sędziego Pawła Juszczyszyna, a następnie zawieszeniu go w wykonywaniu obowiązków. Juszczyszyn jako sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, rozpoznając jedną ze spraw, zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Wiceminister sprawiedliwości powiedział w TVN 24, że sędzia Juszczyszyn przypisuje sobie kompetencje - których nie ma - badania działania konstytucyjnych organów państwa, jak KRS, prezydent, Sejm czy Trybunał Konstytucyjny.

- Wydaje mi się, że pan Juszczyszyn poszedł za daleko

 - ocenił Kaleta.

Wiceminister został także zapytany, czy z uwagi na tę sprawę trwają pracę nad ustawą dyscyplinująca sędziów. Według doniesień poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej" PiS przygotowuje projekt przepisów, które zakładają sankcje dla sędziów podważających działania i orzeczenia sędziów wskazanych przez nową KRS. Zgodnie z ustaleniami "DGP" projekt ustawy może zostać zgłoszony, jako poselski już w najbliższych dniach.

Kaleta podkreślił, że znane są przepisy francuskie i niemieckie, które bardzo ściśle dyscyplinują sędziów za aktywność polityczną.

- Analizujemy i nie jest wykluczone, że analogiczne rozwiązania jak we Francji i w Niemczech znajdą się w porządku prawnym z uwagi na fakt, że wczoraj widzieliśmy kilka naprawdę niepokojących scen, jeśli chodzi o apolityczność sędziów w Polsce

 - dodał wiceminister, nawiązując do wystąpień niektórych sędziów na niedzielnych protestach.

Również Michał Woś, minister, w przeszłości zatrudniony w ministerstwie sprawiedliwości, ocenił, że dyscyplinarki dla części sędziów są w pełni uzasadnione.

Niedawno były wybory, sędziowie mogli przecież zdjąć togi i startować w wyborach. Nikt nie musi być sędzią. Jeżeli jest sędzią, to niech zachowuje się jak sędzia, czyli jest apolityczny. Niech prowadzi działalność publiczną, ale taką, która da się pogodzić z jego niezawisłością czy niezależnością. Jeżeli jest ramię w ramię z politykami opozycji, wykrzykuje hasła związane z opozycją, z rozemocjonowaniem społecznym, no to jest politykiem po prostu i wcale się nie dziwię, że są podejmowane decyzje o dyscyplinarkach dla takich sędziów

 - mówił Woś w Polsat News.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, 300polityka.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ponad 350 lotów odwołały włoskie linie lotnicze Alitalia. Powodem - strajk

Samolot w barwach linii Alitalia / By Adrian Pingstone - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1864634

  

Ponad 350 lotów zaplanowanych na piątek odwołały włoskie linie lotnicze Alitalia w związku z całodobowym strajkiem ogłoszonym przez kilka związków zawodowych. Pierwsze utrudnienia zaczęły się już w czwartek i potrwają do soboty.

To kolejny strajk załóg przewoźnika, pogrążonego od lat w głębokim kryzysie, którego nie udało się rozwiązać podczas kilku podjętych w tym celu prób. W dniu ogólnokrajowego protestu strajkować będą piloci i personel pokładowy Alitalii, pracownicy obsługi naziemnej. Zagwarantowano połączenia lotnicze w porach największego ruchu, czyli w godzinach 7 - 10 i od 18 do 21.

Protestujący domagają się uzdrowienia sytuacji firmy, przynoszącej straty oraz ochrony socjalnej dla pracowników, a także wprowadzenia planu gwarantującego inwestycje i rozwój.

Związkowcy z branży lotniczej lewicowej centrali Cgil oświadczyli, że wykluczają wszelkie plany "rozczłonkowania" firmy i żądają rozwiązania kryzysu "bez wyrzeczeń, jeśli chodzi o zatrudnienie".

Dyrekcja linii wprowadziła w związku ze strajkiem nadzwyczajny plan działań, by uniknąć poważnych utrudnień czy wręcz paraliżu. Jak poinformowano, przewiduje się, że połowa pasażerów z biletem na samolot tych linii zdoła w piątek wyruszyć w podróż.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl