Wróci temat reparacji wojennych od Niemiec. „Być może szybciej, niż się wydaje”

- Temat roszczeń Polski po stratach w czasie II wojny światowej nie jest zamknięty - zapewnił szef Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości, poseł tej partii Krzysztof Sobolewski. - Do tego tematu wrócimy, być może szybciej, niż się wydaje - dodał.

Grób Nieznanego Żołnierza, ruiny Pałacu Saskiego wysadzonego przez Niemców w 1944 r., Warszawa
arch.

Krzysztof Sobolewski odniósł się do pojawiających się w prasie niemieckiej artykułów na temat odszkodowań dla Polski za II wojnę światową. Według niektórych niemieckich autorów, umowa pomiędzy PRL a NRD "nie wyczerpuje tematu".

"Na pewno będziemy to analizować i temat roszczeń po stratach Polski w czasach II wojny światowej nie jest zamknięty. To mogę zapewnić. Do tego tematu wrócimy, być może szybciej niż się wydaje"

- zaznaczył.

Kwestia ta została poruszona m.in. na łamach wtorkowego wydania "Sueddeutsche Zeitung". W artykule "SZ", opisanym na portalu "Deutsche Welle", niemiecki historyk Stephan Lehnstaedt przedstawił tezy książki Karla Heinza Rotha i Hartmuta Ruebnera, poświęconej reparacjom dla Polski i Grecji.

"Roth i Rueber określają niemieckie stanowisko mianem >>prawnie nieuzasadnionego<< i >>nieodpowiedzialnego z historyczno-politycznego punktu widzenia<<. Autorzy, po konsultacji z ekspertem od prawa międzynarodowego Andreasem Fischer-Lescano, dochodzą do wniosku, że Polska może jak najbardziej domagać się reparacji".

Portal zaznacza,  że zdaniem Rotha i Ruebera rezygnacja z reparacji ogłoszona przez PRL w 1953 roku dotyczyła tylko NRD, a nie całych Niemiec.

"Traktat 2+4 o zjednoczeniu Niemiec z 1990 roku nie był traktatem pokojowym, a tylko taki dokument mógłby ostatecznie zamknąć temat reparacji. Prawo międzypaństwowe nie zna przedawnienia"

- czytamy.

Według Lehnstaedta - pisze "DW" - tylko sąd międzynarodowy będzie mógł rozstrzygnąć w przyszłości kwestię reparacji.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#PiS #Krzysztof Sobolewski #Polska #Niemcy #reparacje wojenne

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo