Dorota Kania UJAWNIA: W tym śledztwie Neumann usłyszał zarzuty. Nowe fakty

Sławomir Neumann / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

W najnowszym wydaniu programu „Koniec systemu” Dorota Kania ujawniła, że Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze wystąpiła do Sądu Okręgowego w Warszawie o zwolnienie z tajemnicy adwokackiej mec. Pauliny Kieszkowskiej-Knapik, byłej pełnomocnik warszawskiej kliniki okulistycznej Sensor Cliniq. O kulisach całej sprawy dziennikarka informuje również w czołówkowym artykule na łamach najnowszego numeru tygodnika „Gazeta Polska.

Cała sprawa ma związek ze śledztwem, w którym zarzuty usłyszał Sławomir Neumann, prominentny polityk Platformy Obywatelskiej.

Prokurator Okręgowy w Jeleniej Górze skierował do Warszawskiego Sądu Okręgowego wniosek o zwolnienie z tajemnicy adwokackiej i zezwolenie na przesłuchanie jednego z warszawskich adwokatów, który w tym decydującym okresie – pod koniec 2013 roku działając na rzecz tej prywatnej kliniki leczącej zaćmę podejmował szereg działań w Ministerstwie Zdrowia mających na celu uzyskania przez tą klinikę w NFZ. Takie działania skutkowały m.in. wydaniem pod koniec 2014 roku korzystnej interpretacji przepisów przez MZ, która miała umożliwić klinice korzystnych kontraktów z NFZ.
- mówił Telewizji Republika prok. Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.
 
Dorota Kania zwraca uwagę, że śledztwo, w którym prokuratura chce przesłuchać mec. Kieszkowską-Knpaik dotyczy nieprawidłowości do jakich dochodziło przy kontraktowaniu usług medycznych z zakresu okulistyki w mazowiecki oddziale zdrowia pod koniec 2013 roku. Jaki ma to związek ze Sławomirem Neumannem? Jako Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia nadzorował on wówczas NFZ.
 
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze prowadzi postępowanie przeciwko Sławomirowi Neumannowi i Adamowi T. W śledztwie tym postawiono im przekroczenie uprawnień na skutek czego korzyść majątkową w wysokości 13,5 mln złotych osiągnęła prywatna klinika lecząca zaćmę. Sprawa dotyczy okresu, kiedy Sławomir Neumann pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Pod koniec 2013 roku jednej z warszawskich klinik została wypowiedziana umowa z NFZ. Powodem tego był szereg nieprawidłowości, których dopuszczała się ta firma – mimo, iż przeprowadzane przez tę klinikę zabiegi były refundowane przez NFZ, to pobierała ona dodatkowe, nieuprawnione opłaty od pacjentów. Po tym, jak ta umowa została wypowiedziana ówczesny Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia zaczął podejmować szereg działań mających na celu skłonić kierownictwo NFZ do przywrócenia kontraktów tej spółce. Ostatecznie do podpisania umowy doszło 31 grudnia 2013 roku. Kontrakt miał obejmować od momentu wcześniejszego o 10 dni – czyli 21 grudnia 2013 roku, kiedy wypowiedziana umowa wygasała. W tej sprawie postawiono zarzuty Sławomirowi Neumannowi, a także dyrektorowi ówczesnego mazowieckiego NFZ – Adamowi T. .
- wyjaśnia prok. Tomasz Czułowski.

Śledztwo, w którym podejrzanymi są Sławomir Neumann i Adam T., toczy się od 2017 roku i jest prowadzone w spawie przyjmowania korzyści majątkowej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Sprawa zaczęła się w 2013 roku i dotyczyła podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowych przez ówczesnego wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna. W 2014 roku została umorzona, a po kontroli w Prokuraturze Krajowej podjęta na nowo i przekazana do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. W rezultacie prokuratorskiego śledztwa zarzuty przekroczenia uprawnień usłyszeli Adam T. oraz poseł Sławomir Neumann.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Media nie odpuszczają Macronowi. Nazywają go "prowokatorem", który chciał się "pokazać"

Emmanuel Macron, / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Nie milkną echa wypowiedzi prezydenta Francji na temat NATO. Hiszpańskie media oceniają działania i wypowiedzi Emmanuela Macrona jako próbę “pokazania się”, służącą przejęciu pierwszoplanowej roli w Unii Europejskiej. Pada również mocne określenie - "prowokator".

Wydawana w Katalonii “La Vanguardia” nie szczędzi Macronowi słów krytyki, określając go mianem “dużego prowokatora”. Hiszpańska gazeta przypomina, że jedna z jego ostatnich wypowiedzi o rzekomej “śmierci mózgowej” NATO spotkała się z falą krytyki.

“Jako prowokacja słowa Macrona okazały się sukcesem, ale ostatecznie kupiło je niewielu, a niebawem nadeszła ciężka krytyka”

- wskazała “La Vanguardia”, przypominając ripostę na słowa Macrona ze strony szefa niemieckiego MSZ Heiko Maasa, że “bez USA ani Niemcy, ani państwa Europy nie są w stanie same skutecznie się obronić”.

[polecam:https://niezalezna.pl/296538-powiernik-retoryki-kremla-kontrowersyjna-wypowiedz-emmanuela-macrona-o-nato]

Inną, odnotowaną przez dziennik decyzją Macrona było październikowe zablokowanie przez prezydenta Francji początku negocjacji Unii Europejskiej z Albanią oraz Macedonią Północną.

Także dziennik “El Pais” wskazuje na ostatnie wypowiedzi Macrona, wskazując, że prezydent Francji ma duże ambicje polityczne. Gazeta zaznacza, że próbuje on oddziaływać nie tylko w bliskim sąsiedztwie Francji, ale także rozciągać swe wpływy “aż po Warszawę”.

Obie hiszpańskie gazety przypominają, że w ostatnim czasie Macron bezskutecznie próbował przekonywać liderów europejskich do pojednania się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, pomimo agresji tego kraju na Ukrainę.

Hiszpańskie media przypisują prezydentowi Francji chęć przejęcia roli głównego decydenta wraz z zapowiadanym wycofaniem się kanclerz Niemiec Angeli Merkel z polityki.

“El Pais” wskazuje też, iż poza krytyką Macrona innym niekorzystnym dla niego w ostatnich dniach wydarzeniem jest fiasko popieranego przez prezydenta Francji hiszpańskiego, liberalnego ugrupowania Ciudadanos. W wyborach 10 listopada straciło ono 47 mandatów w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, niższej izbie hiszpańskiego parlamentu.

Po hiszpańskich wyborach parlamentarnych z 28 kwietnia br. przedstawiciele administracji Macrona sugerowali ówczesnemu liderowi Ciudadanos Albertowi Riverze, aby wszedł w koalicję z socjalistami premiera Pedra Sancheza. Rivera nie zgodził się, a przedstawiciele kilku partii politycznych zaprotestowali przeciwko próbom ingerowania Paryża w politykę wewnętrzną Hiszpanii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl