W środę 16 października przypadała 41. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Metropolita krakowski kard. Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 r. i przybrał imię Jan Paweł II. Był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch i najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku. Dla środowisk LGBT była to okazja do... urządzania hałaśliwej dyskoteki pod słynnym oknem papieskim, przy którym Jan Paweł II spotykał się z wiernymi podczas pielgrzymek do Polski.

Okazuje się, że aktywiści środowisk LGBT nie zgłaszali wcześniej, że chcą przeprowadzić tego typu happening pod oknem papieskim przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie.

"Zgromadzenie było spontaniczne. Na miejsce przyjechało ponad dwudziestu policjantów, którzy zabezpieczali to miejsce. Nie stwierdzono złamania prawa"

- poinformował nas sierż. szt. Piotr Szpiech, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Podczas zgromadzenia do przeprowadzających happening wyszedł ks. prał. Andrzej Fryźlewicz, były wieloletni sekretarz ks. Kard. Franciszka Macharskiego. Modlił się na różańcu, co przeszkadzało niektórym ze zgromadzonych. Jak donosił portal tvp.info, niektórzy z uczestników "dyskoteki" zapowiadali nawet wezwanie policji do księdza. Jak się dowiedzieliśmy, nie spełnili jednak swoich zapowiedzi.

"Nie podejmowano wobec tego księdza żadnych interwencji"

- dodał rzecznik krakowskiej policji.