85-latce grozi eksmisja?! Urzędnicy „odkryli”, że jej mieszkanie jest za duże o… 0,15 m kw.

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

85-letnia mieszkanka stołecznych Bielan dostała z Urzędu M. St. Warszawy pismo, że lokal komunalny, który zajmuje od 23 lat jest większy, niż dopuszczają przepisy prawa. Sporna powierzchnia to 0,15 metra kwadratowego! Z treści dokumentu wynika, że kobietę wpisano na listę oczekujących na najem innego lokalu. O komentarz do bulwersującej historii zwróciliśmy się do warszawskiego urzędu. – Dziś nie ma przesłanek do tego, by żądać jakiegokolwiek postępowania eksmisyjnego – zapewnia w rozmowie z Niezalezna.pl zastępca burmistrza Dzielnicy Bielan M. St. Warszawy, Włodzimierz Piątkowski. To są jednak jedynie deklaracje - decyzji zapewniającej seniorce spokój brak.

Pani Halina mieszka przy ulicy Przybyszewskiego na Bielanach w Warszawie. Sytuacja zmieniła się w ubiegłym roku, gdy zmarła jej córka, na którą była zawarta umowa najmu.

„Dowiedzieliśmy się, że możliwość w mieszkania w lokalu komunalnym nie jest dziedziczna, w związku z czym wystąpiliśmy z prośbą o podpisanie umowy na babcię.  Wypełniliśmy wszystkie niezbędne dokumenty i czekaliśmy na odpowiedź. Cały ten proces trwał bardzo długo” – opisuje Sławomir, wnuk pani Haliny.

Mijały miesiące, w końcu przyszła odpowiedź.

– Okazało się, że babcia spełnia większość warunków, ale powierzchnia mieszkalna lokalu dla gospodarstwa jednoosobowego nie może przekraczać 30 metrów kwadratowych. W tym lokalu wynosi ona 30,15 m kw.

– dodaje nasz rozmówca, zaznaczając o jak niewielką powierzchnię przekroczono „normę”.

Urząd Miasta w odpowiedzi poinformował również, że pani Halina została wpisana na listę osób oczekujących na najem lokalu innego niż dotychczas zajmowany.

„Moja babcia ma 85 lat, mieszka tu od 23 lat, jest schorowana, a urząd chce ją na starość przenieść w inne miejsce” – obawiał się wnuk pani Haliny.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy zastępcę burmistrza dzielnicy Bielany, Włodzimierza Piątkowskiego, który sprawuje nadzór m.in. nad działalnością Wydziału Zasobów Lokalowych oraz Wydziału Nieruchomości. Podczas pierwszej rozmowy wiceburmistrz postawił sprawę jednoznacznie. Problem określają przepisy.

– Ta sprawa była podnoszona przy różnego typu interwencjach. Dziś mamy przepis prawa miejscowego 30 m kw. i na chwilę obecną w tym stanie prawnym nie ma możliwości w jakikolwiek sposób zmiany rozstrzygnięcia sprawy

– powiedział w rozmowie z Niezalezna.pl Piątkowski.

Wiceburmistrz zaznaczył, że w tym wypadku nie ma możliwości o odmowie najmu.

– Przepis prawa mówi jasno – 30 metrów kwadratowych. Ja nie jestem w stanie uchylić czy zmienić tej normy – tłumaczył nam samorządowiec.

Podczas kolejnej rozmowy zastępca burmistrza podał, że pani Halina widniała w rejestrach dotyczących zamieszkania od dłuższego czasu. Pytany o to, do kiedy 85-latka może mieszkać w dotychczasowym lokalu odpowiedział:

„To postępowanie, które się toczy zostało wszczęte z wniosku mieszkańca. Pani Halina ma nadal dach nad głową, ma bezpieczne zamieszkanie i na zamieszkiwanie jej nie wpływają skargi, lokal jest utrzymywany prawidłowo, więc nie ma dzisiaj przesłanek do tego, by żeby w jakikolwiek sposób urząd występował do sądu o eksmisję”

– zaznaczył Włodzimierz Piątkowski.

Wiceburmistrz sugeruje, że wszystko zakończy się optymistycznie. Póki co urzędnicy uspakajają, że pani Halina nie musi się niczym martwić. Ale decyzja nie została wydana.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Orban gratuluje PiS zwycięstwa

/ By European People's Party - EPP Political Assembly, 20 March 2019, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79831951

  

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował zwycięstwa w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Polsce Prawu i Sprawiedliwości. Powiedzial o tym w wystąpieniu telwizyjnym po węgierskich wyborach samorządowych, które odbyły się tego samego dnia.

"Z punktu widzenia Węgier bardzo ważne wybory odbyły się dziś w Polsce, gdzie polska partia rządząca zdobyła większość manatów parlamentarnych i jest w stanie samodzielnie stworzyć rzad. Gratuluję polskim przyjaciołom"

- powiedział Orban.

PiS z poparciem 43,6 proc. zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych, co oznacza możliwość samodzielnych rządów - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Kolejne miejsca zajęły KO - 27,4 proc.; SLD - 11,9 proc.; PSL - 9,6 proc.; Konfederacja - 6,4 proc.

Gdyby takie wyniki potwierdziły się - to według sondażu Ipsos - PiS zdobył 239 mandatów w Sejmie i będzie miał bezwzględną większość. KO będzie miała 130 posłów, SLD - 43, PSL - 34, a Konfederacja - 13. Jeden mandat przypadnie innym komitetom.

Według sondażu Ipsos, frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl