Miłość, przyjaźń, muzyka i... bluzgi. Jerzy Owsiak apeluje: K...a, od...dolcie się od Westerplatte!

Jerzy Owsiak / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Dzisiaj rano dobiegł końca 25. Pol'and'Rock Festival, organizowany przez "Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy". Na zakończenie imprezy głos zabrał Jerzy Owsiak, wygłaszając swoisty manifest, w którym nawiązał m.in. do polityki zagranicznej i sporu o Westerplatte. Nie zabrakło bardzo mocnych słów, a nawet wulgaryzmów. - Zabieracie Westerplatte. K...a, po co?! Od...dolcie się od Westerplatte! Wsadzicie mnie za to do pierdla? To znajdę tam kumpli i rozsadzimy to od środka - mówił rozgorączkowany Owsiak.

Portal polskatimes.pl zrelacjonował dziś zakończenie kolejnego festiwalu Pol'and'Rock i "mowę końcową" Jerzego Owsiaka. Wystąpienie szefa WOŚP-u, wbrew hasłu "Miłość, przyjaźń, muzyka", które towarzyszy od lat festiwalowi - ani miłością, ani przyjaźnią nacechowane nie było.

Owsiak odniósł się do bieżącego sporu politycznego i nie przebierał w słowach. Nie ukrywał także swoich sympatii i nawoływał do uczestnictwa w nadchodzących wyborach, aby "zmienić rzeczywistość".

"Wracamy do rzeczywistości. A ta rzeczywistość rozszarpuje, nie dba, nie ma śmiałości, jest bolesna. To może coś k...a zmienimy? Po raz drugi to powiem. I od...rdolcie się w sądach, bo to jest utwór muzyczny. Żeby nie rządziło, kłamstwo, pogarda i szczucie Polaków jednych na drugich, to może ku...a coś zmienimy? Bądźcie moimi obrońcami w sądzie w Słubicach"

– mówił Owsiak, nawiązując do wcześniejszego karania go za używanie wulgaryzmów.

Szef WOŚP-u dodał, że jest gotów ponieść męczeńską śmierć, w obronie wyznawanych przez niego wartości. - Możecie mnie zabić na tej barykadzie. Możecie mi strzelić w łeb, ale nie cofnę się, bo Polska się stacza - mówił ze sceny.

"Możecie mnie zarąbać, ale nie zamknięcie mi mordy! To wy trwonicie moje pieniądze. Zabieracie Westerplatte. K...a, po co?! Od...dolcie się od Westerplatte! Wsadzicie mnie za to do pierdla? To znajdę tam kumpli i rozsadzimy to od środka" 

– groził Jerzy Owsiak i wezwał do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego, a także uczestnictwa w nadchodzących wyborach, by "zmienić rzeczywistość".

Owsiak w swoim politycznym manifeście wskazał również na konieczność zmian polskiej polityki zagranicznej, bo - jak twierdził - "świat się z nas śmieje".

"Szukajmy przyjaciół obok nas, u Rosjan, Czechów, Słowaków, Węgrów, Niemców. A nie za Oceanem. Ocean nas nie wyżywi, nie pomoże nam. Sorry, jeśli kogoś uraziłem. Ale się k...a wylewa z człowieka" 

- apelował Owsiak, cytowany przez polskatimes.pl.


Pol'and'Rock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Przez 23 edycje nosił nazwę "Przystanek Woodstock". Została zmieniona ze względów prawnych. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 1995 r. w Czymanowie w obecnym woj. pomorskim. Kolejna – w Szczecinie, na terenie aeroklubu w Dąbiu. Następne edycje do 2003 r. (oprócz "Dzikiego Przystanku Woodstock" w Lęborku w 2000 r.) odbywały się w Żarach (Lubuskie). W 2004 r. impreza przeniosła się na teren dawnego poligonu w Kostrzynie nad Odrą.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Hasłem przewodnim festiwalu jest od początku jego powstania "Miłość, przyjaźń, muzyka".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, polskatimes.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...


Chińczycy testują szczepionkę na koronawirusa. Poszukują 500 ochotników

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Chińska firma biofarmaceutyczna zakończyła pierwszą fazę próby klinicznej prototypu szczepionki przeciw koronawirusowi i poszukuje 500 ochotników do udziału w drugiej fazie eksperymentu – podał dziś hongkoński dziennik "South China Morning Post".

- Wstępne dane z pierwszej fazy wskazują, że kontynuacja testu jest bezpieczna '

– ogłosiła wczoraj wieczorem firma CanSino Biologics, która zamierza przeprowadzić próbę drugiego etapu wspólnie z Instytutem Biotechnologii chińskiej Akademii Wojskowych Nauk Medycznych.

Przemysł farmaceutyczny i służby medyczne starają się jak najszybciej opracować szczepionkę przeciwko nowemu groźnemu koronawirusowi, którym zakaziło się na świecie już co najmniej 1,6 mln osób, a co najmniej 100 tys. z nich zmarło.

- Prace nad szczepionkami zwykle toczą się latami, ale w przypadku koronawirusa trwa już szereg prób klinicznych. Pierwszą z nich rozpoczęła w ubiegłym miesiącu amerykańska firma Moderna

- przypomina "SCMP", dodając, że prototyp szczepionki autorstwa CanSino Biologics i naukowców wojskowych opracowano przy użyciu inżynierii genetycznej.

W pierwszej fazie eksperymentu klinicznego wzięło udział 108 ochotników z miasta Wuhan, gdzie pod koniec 2019 roku wybuchła epidemia koronawirusa. Podzielono ich na trzy grupy, które otrzymywały duże, średnie i niskie dawki prototypu szczepionki.

- Badacze zaobserwowali skutki uboczne, w tym gorączkę, ból w miejscu zaszczepienia i bóle stawów. W grupie otrzymującej duże dawki częściej pojawiała się gorączka powyżej 38,5 stopni, ale w większości przypadków ustępowała samoistnie w ciągu 24 godzin

– napisano w piątkowym wydaniu „Keji Ribao”, oficjalnego dziennika ministerstwa nauki i techniki ChRL.

W drugiej fazie eksperymentu 250 osobom podana zostanie średnia dawka (1 ml) prototypu szczepionki, 125 osób otrzyma dawkę niską (0,5 ml), a kolejnych 125 osób w grupie kontrolnej otrzyma placebo – przekazała gazeta.

Próby kliniczne szczepionek podzielone są na trzy fazy. W pierwszej fazie na małej liczbie osób bada się, czy produkt jest bezpieczny. W fazie drugiej, z udziałem większej liczby osób, określa się skuteczność danego środka i plan szczepień. Trzecia faza badań na jeszcze większej liczbie osób służy pełnej ocenie ochrony zapewnianej przez szczepionkę – wyjaśnia „Keji Ribao”.

Główny epidemiolog Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Wu Zunyong ocenił, że nawet przy szybkim zatwierdzaniu pozwoleń przeprowadzenie wszystkich trzech etapów eksperymentu może zająć co najmniej trzy miesiące – podał „SCMP”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts