Gdańsk uczci ofiary wojny "radosnym pochodem". Sasin: "Jestem zszokowany"

Jacek Sasin / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

"Jestem zszokowany. Nigdy nie sądziłem, że prezydent dużego miasta, i to Gdańska, który odegrał tak szczególną rolę w wybuchu II wojny światowej, będzie chciał się włączyć w relatywizowanie historii" - podkreślił wicepremier, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. To reakcja na plan gdańskich obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wczoraj na oficjalnym portalu www.gdansk.pl ukazał się materiał zapowiadający wydarzenia, które mają mieć miejsce w Gdańsku w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Informował on m.in., że 1 września w mieście „zaplanowano marsz życia, czyli radosny pochód, który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie”.

Do tego tych planów Jacek Sasin, odniósł się w TVP Info.

"Dla mnie jest to relatywizowanie historii, czyli próba zamazania tego, co się pierwszego września wydarzyło"

- powiedział wicepremier. W jego ocenie jest to też próba, "bardzo niewyraźnego mówienia, kto zawinił, kto tutaj był katem a kto ofiarą".

"Bardzo niedobrze, że tak się dzieje. Apeluję do prezydent Aleksandry Dulkiewicz, żeby z tej zgubnej drogi gloryfikowania Niemiec, gloryfikowania przeszłości Wolnego Miasta Gdańska, żeby z tej drogi zjeść, bo to nie służy Polsce"

- podkreślił Sasin.

"Tańczenie na grobach ofiar to nie jest coś, co byśmy pochwalali"

- oświadczył.

"Uważam, że to jest bardzo niesmaczne, a nawet niegodne, szczególnie, jeśli prezydent Gdańska takie postawy promuje i do nich zachęca"

- dodał Sasin.

Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła w środę, że "sugestie, jakoby władze miasta chciały naruszyć godność ofiar wojny, są absurdalne i nieprawdziwe". Jej zdaniem, jedyne przesłanie płynące z "Marszu Życia" powinno "w zgodzie budować przyszłość w imię dobrych relacji dobrosąsiedzkich, w szukaniu tego, co łączy, a nie dzieli, w patrzeniu w przyszłość".

Dulkiewicz dodała, że jej marzeniem jest, aby jedynym przesłaniem płynącym z Gdańska dotyczącym 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej była: "Zgoda, przyszłość, dobre relacje ze wszystkimi sąsiadami i patrzenie na to, co łączy, a nie dzieli". Według niej "oburzające i niedopuszczalne jest wzniecanie kolejnego frontu wojny polsko-polskiej dla uzyskania wymiernych korzyści politycznych".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Turysta zmarł w Bułgarii. Są wyniki badań na obecność koronawirusa

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Wyniki badań na obecność koronawirusa, które przeprowadzono u zmarłego w sobotę w kurorcie Bansko obywatela Wielkiej Brytanii chińskiego pochodzenia, są negatywne - poinformował bułgarski minister zdrowia Kirił Ananiew.

- Chińczyk nie jest nosicielem nowego koronawirusa

 – oświadczył na konferencji prasowej minister. Oficjalnie potwierdzono, że nie był on w Chinach od 2018 roku, znacznie przed pojawieniem się niebezpiecznego wirusa w tym kraju. Przyczyną zgonu mężczyzny był zawał serca. 

Podkreślił, że kroki prewencyjne podjęte w Bułgarii w związku z epidemią koronawirusa są bardzo poważne. Na wszystkich lotniskach zainstalowano termokamery. Wszyscy, u których stwierdza się temperaturę ciała powyżej 37 stopni zostają poddani kwarantannie w specjalnie wyznaczonych szpitalach.

Jednocześnie bułgarskie MSZ ostrzegło obywateli, by unikali wyjazdów do północnych Włoch, gdzie odnotowano ponad 200 przypadków zakażenia wirusem.

56-letni obywatel Wielkiej Brytanii pochodzenia chińskiego zmarł w sobotę w Bansko, ośrodku narciarskim w górach Pirin na południowym zachodzie Bułgarii.

W Bułgarii dotychczas nie było ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts