Nie cichną echa zwolnienia pracownika sieci IKEA. Będzie interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich?

Adam Bodnar / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Nie cichną echa zwolnienia pracownika sieci IKEA, który miał zamieszczać na firmowym forum internetowym fragmenty z Pisma Świętego, odpowiadając tym na artykuł propagujący ideologię LGBT. Wicemarszałek Senatu Marek Pęk jest zdania, że sprawa jest zadaniem dla Rzecznika Praw Obywatelskich. - Tutaj ma szansę pokazać, że jest rzecznikiem wszystkich Polaków, wszystkich stron, wszystkich światopoglądów. Taka jest jego rola. Gdy zaczyna dominować pewien sposób myślenia, RPO powinien stanąć szczególnie po stronie tych osób, które są w różny sposób szykanowane czy dyskryminowane - ocenił Pęk w rozmowie z Katarzyną Gójską w Polskim Radiu.

Niemałe zamieszanie wywołała w ostatnich dniach w mediach informacja o zwolnieniu pracownika sieci IKEA w Polsce. Zgodnie z doniesieniami Instytutu Ordo Iuris powodem zwolnienia miało być zamieszczenie na firmowym forum internetowym wpisu zawierającego cytaty z Pisma Świętego, mającego stanowić komentarz do propagującego ideologię LGBT artykułu rozesłanego wśród pracowników sieci. Prawnicy Instytutu złożyli w imieniu mężczyzny pozew domagając się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, a także wypłaty odszkodowania i przekazania środków na cele charytatywne.

W oficjalnym komunikacie dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej IKEA Retail odpiera zarzuty dot. dyskryminacji.

"(...) w przypadku gdy istnieje chociażby ryzyko naruszenia dóbr lub godności osobistej innych pracowników podejmujemy działania, zawsze zgodnie z prawem pracy i naszymi wartościami. We wspomnianym w piśmie przypadku, w naszej ocenie, taka właśnie sytuacja miała miejsce" - czytamy w oświadczeniu sieci.

Dzisiaj sprawę zwolnienia pracownika sieci IKEA komentował w rozmowie z Katarzyną Gójską na antenie Polskiego Radia wicemarszałek Senatu Marek Pęk. 

- Widać bardzo wyraźnie, że bardzo europejski, bardzo nowoczesny postulat o neutralności światopoglądowej jest mitem. Nie ma czegoś takiego jak neutralność światopoglądowa. Widać, że w miejsce dominującego chrzescijańskiego światopoglądu wchodzi światopogląd antychrześcijański i to ma coraz bardziej konkretne reperkusje w życiu, w pracy zwykłych obywateli

- mówił Pęk.

- Ja sobie przypominam bardzo prorocze słowa Jana Pawła II, że "demokracja bez wartości bardzo łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm". Bardzo się tego obawiam, że to wszystko zmierza w kierunku aksamitnego, zakamuflowanego totalitaryzmu, gdzie chrześcijaństwo, gdzie inaczej myślący będą spychani coraz bardziej na margines i będą ponosić konsekwencje swojego myślenia. Na to się nie można zgodzić. My mamy budować wolny świat. To jest absolutnie temu przeciwne

- dodał.

Wicemarszałek Senatu nie ma wątpliwości, że w tej sprawie powinien zadziałać Rzecznik Praw Obywatelskich i "trzeba przemyśleć formę zmobilizowania rzecznika". 

- Pan rzecznik [Adam Bodnar] coraz bardziej pokazuje, że jest rzecznikiem jednej strony sporu politycznego, bardzo mocno wspiera opozycję. Nieraz ze zdziwieniem i zażenowaniem słuchałem tych politycznych tyrad pana rzecznika, chociażby w Senacie, gdzie wcielał się we wszystkie możliwe role - Trybunału Konstytucyjnego, autorytetu prawniczego, obrońcy elit prawniczych. Tutaj ma szansę pokazać, że jest rzecznikiem wszystkich Polaków, wszystkich stron, wszystkich światopoglądów. Taka jest jego rola. Gdy zaczyna dominować pewien sposób myślenia, RPO powinien stanąć szczególnie po stronie tych osób, które są w różny sposób szykanowane czy dyskryminowane. Ja mam wrażenie, że w dzisiejszym świecie te środowiska, które tak lubią uchodzić za szczególnie dyskryminowane, są raczej wspierane, mają za sobą media, wielki kapitał, zorganizowaną machinę afirmacji

- skomentował wicemarszałek Pęk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polskie Radio, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polka uwolniona z rąk porywaczy

zdjęcie ilustracyjne / Paul Sableman CC BY 2.0

  

22-letnia Polka uprowadzona w nocy z piątku na sobotę w Holandii została uwolniona przez niemieckich antyterrorystów. Rzecznik policji w Kolonii poinformował w poniedziałek, że trójka porywczy, dwóch Polaków i Czech, trafiła do aresztu śledczego.

Kobieta została uprowadzona z domku letniskowego w miejscowości Opmeer, na północ od Amsterdamu. Jak podaje holenderska agencja informacyjna ANP około 1.00 w nocy w sobotę kilku mężczyzn zapukało do drzwi budynku i następnie grożąc bronią zmusiło kobietę, by wsiadła do ich auta. Policja w Kolonii podaje, że porywaczy było trzech, mieli 26, 27 i 32 lata.

Świadkowie zdarzenia natychmiast powiadomili holenderską policję, jednak przestępcom udało się uciec przez granicę do Niemiec. Śledczy z Kolonii, którzy przejęli sprawę, w sobotę po południu namierzyli dom w miejscowości Bergheim na zachód od Kolonii, w którym mogli przebywać porywacze. - Istniały poszlaki, że mogą tam przebywać osoby powiązane z porwaniem - poinformował rzecznik policji.

Podczas, gdy antyterroryści z jednostki SEK przygotowywali się do szturmu domu, inna grupa funkcjonariuszy zlokalizowała na autostradzie A57 koło miasteczka Willich auto, w którym dwóch mężczyzn przewoziło 22-latkę. Kiedy około godziny 21.00 samochód zjechał z autostrady i zatrzymał się na światłach, policja przypuściła atak i uwolniła kobietę. Nic jej się nie stało. Dwóch porywaczy zostało lekko rannych. W domu w Bergheim zatrzymano trzeciego mężczyznę biorącego udział w porwaniu.

Rzecznik policji w Kolonii poinformował w poniedziałek, że wszyscy znajdują się obecnie w areszcie śledczym. Jak ustalono w trakcie przesłuchań jeden z porywaczy jest byłym partnerem kobiety, która po rozstaniu przeprowadziła się do Holandii. Mężczyzna nie mógł się z tym pogodzić i postanowił ją zmusić do powrotu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl