Operacja „Overlord”

6 06 1944 r. amerykańskie oddziały desantowe na plaży Omaha / Wikipedia Commons

  

75 lat temu rozpoczęła się operacja „Overlord”. Początkiem jej były zmasowane alianckie naloty na północną Francję, które niszczyły drogi, mosty, dworce kolejowe. 6 czerwca Alianci wylądowali w Normandii. Pozwoliło to na utworzenie w Europie drugiego frontu walki z Niemcami. Brali w niej udział Polacy, zapisując się bohatersko w historii II wojny światowej.

Termin inwazji przekładano z dnia na dzień z powodów meteorologicznych, obliczono bowiem, że dla jej przeprowadzenia potrzeba co najmniej czterech dni dobrej pogody. Kiedy aura się ustabilizowała, w stronę Francji ruszyła armada złożona z sześciu pancerników, dwóch monitorów, 22 krążowników, 93 niszczycieli, 163 eskortowców, 366 okrętów patrolowych, 424 okrętów pomocniczych, 224 statków handlowych i 4012 barek desantowych. W tym zestawie znalazły się wszystkie polskie okręty poza ORP „Garland”. 

Polska Dywizja Pancerna podczas operacji „Overlord” znajdowała się w odwodzie. Pod dowództwem gen. Stanisława Maczka było 13 tys. oficerów i żołnierzy, uzbrojonych w 381 czołgów, 473 działa i 4500 pojazdów. „Czarne diabły” – jak nazywano żołnierzy – rozpoczęły przeprawę przez kanał La Manche dopiero 1 sierpnia 1944 r. We Francji połączyli się z kanadyjską 4. Dywizją Pancerną, tworząc w ten sposób II Korpus Kanadyjski, który wziął potem udział w bitwie o Falaise (7–21 sierpnia 1944). Jak wspominał jeden z żołnierzy, Ryszard Zolski, walka ta była mordercza dla obu stron:

Falaise zostanie zapamiętane jako najbardziej mordercza bitwa inwazji, w której potęga armii niemieckiej starła się z armiami Ameryki, Anglii, Kanady i Polski, i gdzie Niemcy byli gotowi walczyć bez względu na cenę, nawet do ostatniego żołnierza. Boże, jak oni walczyli – dzielnie i z determinacją, aż w końcu nie było już ludzi, ale poszarpane resztki mundurów, ciał ludzi i koni, przemieszane z wrakami czołgów, pojazdów i tym podobnych. Ataki z powietrza, bomby, rakiety, karabiny maszynowe i nasza artyleria, granaty i czołgi wszelkiego rodzaju wreszcie zniszczyły tę potężną armię i zatrzymały jej odwrót. Falaise – jedna z najkosztowniejszych bitew wojny, tak w ludziach, jak i w uzbrojeniu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna zwołał naradę szefów regionów

zdjęcie ilustracyjne / Fotomag/Gazeta Polska

  

W siedzibie Platformy Obywatelskiej w Warszawie zebrali się dziś wieczorem szefowie regionów PO na spotkaniu z szefem partii Grzegorzem Schetyną.

Tematem dzisiejszego spotkania, tak jak i zaplanowanego na środę posiedzenia zarządu partii - jak przyznają politycy PO - jest podsumowanie niedzielnych wyborów, w których startująca w ramach Koalicji Obywatelskiej PO zajęła drugie miejsce, przegrywając z Prawem i Sprawiedliwością.

Nieoficjalnie politycy Platformy dodają, że można spodziewać się też dyskusji na temat obsady niektórych stanowisk w nowym parlamencie, m.in. funkcji szefa klubu Koalicji Obywatelskiej oraz marszałka Senatu, gdzie kandydatom opozycyjnym udało się zdobyć 51 mandatów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl