Mateusz Morawiecki rozmawiał z Donaldem Trumpem. Politycy spotkali się w Wielkiej Brytanii

/ twitter.com/PremierRP

  

Podczas wizyty w Wielkiej Brytanii premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Spotkanie odbyło się przy okazji obchodów 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

W uroczystości, która odbyła się w angielskim Portsmouth, udział wzięła m.in. brytyjska królowa Elżbieta II oraz przedstawiciele 15 państw, w tym przebywający z wizytą państwową w tym kraju prezydent USA, a także prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Kanady Justin Trudeau.

Po uroczystościach przywódcy spotkali się z weteranami drugiej wojny światowej, a następnie wzięli udział w lunchu roboczym poświęconym przyszłości współpracy międzynarodowej w zakresie polityki bezpieczeństwa i obronności.

W momencie lądowania w Normandii w ramach Królewskich Sił Powietrznych służyło 12 polskich dywizjonów, z których jedenaście bezpośrednio uczestniczyło w operacjach związanych z D-Day. Wsparcie zapewniały także trzy obsługiwane przez Polaków okręty wojenne, które zostały udostępnione przez Brytyjczyków polskiej marynarce wojennej. Na lądzie istotną rolę odegrała także m.in. 1. Dywizja Pancerna dowodzona przez generała Stanisława Maczka, która później wyzwoliła Holandię.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Prezydent Katowic o przełożeniu wyborów prezydenckich

/ Tomasz_Mikolajczyk

  

- Przełożenie wyborów uważam za rozsądną propozycję – ocenił prezydent Katowic Marcin Krupa. Jak zaznaczył, zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców są nadrzędnymi wartościami. - Wierzę w tej kwestii w zdrowy rozsądek decydentów – dodał.

Apel o przełożenie wyborów sformułował też prezydent sąsiedniego Chorzowa Andrzej Kotala.

W opublikowanym w poniedziałek po południu facebookowym wpisie prezydent blisko 300-tysięcznych Katowic zaznaczył, że ostatnio często jest pytany o zdanie ws. wyborów prezydenckich. „Jestem przekonany, że dla nas wszystkich zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców są nadrzędnymi wartościami. Przełożenie wyborów uważam za rozsądną propozycję i będę popierał takie rozwiązanie. Wierzę w tej kwestii w zdrowy rozsądek decydentów” - napisał Marcin Krupa.

Ważne jest, byśmy jednak teraz koncentrowali nasze wysiłki na pilnych działaniach – na pomocy seniorom i osobom samotnym czy też ratowaniu przedsiębiorców i miejsc pracy. Wisława Szymborska napisała: "Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono" – serdecznie w tym miejscu dziękuję, że tak wielu z Was w różny sposób angażuje się w walkę z koronawirusem!

- dodał.

Tego samego dnia prezydent ponad 100-tysięcznego Chorzowa zapowiedział – również na Facebooku – apel do komisarza wyborczego w Katowicach o zmianę terminu wyborów. 

Prezydenci Katowic oraz Chorzowa dołączyli w ten sposób do kolejnych samorządowców z województwa śląskiego wyrażających w różny sposób sprzeciw wobec organizacji wyborów prezydenta RP w ogłoszonym terminie 10 maja - w warunkach epidemii COVID-19.

W czwartek z apelem o przesunięcie wyborów prezydenckich wystąpiła do marszałek Sejmu Elżbiety Witek prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. W niedzielę swoje wystąpienia sformułowali m.in. prezydenci Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz Będzina Łukasz Komoniewski, który zapowiedział, że nie podpisze dokumentów dotyczących wyborów.

W niedzielę wieczorem prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca napisał, że jako prezydent miasta, osoba odpowiedzialna, pracodawca, syn i ojciec nie wyobraża sobie, "byśmy 10 maja mogli wziąć udział w uczciwych, solidnie przygotowanych wyborach". 

W poniedziałek prezydent Rybnika Piotr Kuczera uznał, że w perspektywie zorganizowania wyborów 10 maja jest zmuszany przez rząd do czegoś, co jest dla niego niemoralne i nieprzyzwoite. Kuczera, który przewodniczy też Śląskiemu Związkowi Gmin i Powiatów (140 samorządów, w tym wszystkie 19 miast na prawach powiatu w województwie śląskim), poinformował, że zrzeszeni w nim prezydenci, wójtowie i burmistrzowie są w trakcie podpisywania apelu do rządu ws. przesunięcia terminu wyborów.

Za niemożliwe uznał w poniedziałek przeprowadzenie w czasie epidemii wyborów w swoim mieście prezydent Gliwic miasta Adam Neumann. Wezwał on przy tym rząd do przekazania środków zabezpieczających, które miałyby zostać zapewnione na wybory, już teraz – potrzebującym ich ratownikom.

W sobotę rano Sejm uchwalił trzy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, które mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa i zniwelować jej negatywne skutki dla gospodarki. Wśród przyjętych poprawek do specustawy znalazła się zaproponowana przez PiS zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim. PO zadeklarowała, że zmierza doprowadzić do rezygnacji z tego ostatniego rozwiązania w Senacie. Opozycja domaga się przesunięcia terminu wyborów.

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska przekonywała, że poprawka do kodeksu wyborczego była niezbędna, aby w obecnej "szczególnej" sytuacji umożliwić wszystkim obywatelom korzystanie z ich konstytucyjnego prawa wyborczego we wszystkich możliwych wyborach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts