Łysiak: „Polacy są z ducha wolni, Rosjanie wychowani w duchu niewolniczym, lubią bat”

  

Gdy syn Tomasza Łysiaka poznał ojca ze swoją dziewczyną, ten w bluzie i szaliku Legii Warszawa zaprowadził ich na stadion. A następnego dnia poszli do… opery, która jest jego drugą pasją. Tych paradoksów jest więcej: wielu nie może uwierzyć, że autor historycznych powieści i artykułów to ta sama osoba co… Dedektyw Inwektyw, satyryk z Radia Wawa, który „wkręca” swoich rozmówców doprowadzając słuchaczy do łez. Tomasz Łysiak będzie dziś o 22.30 gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika.

Mowa będzie o wszystkich jego twarzach, a także o wychowaniu w rodzinnym domu – ojcem Tomasza jest wybitny pisarz Waldemar Łysiak, który na drugie imię dał mu „Napoleon”.

We wrześniu na ekrany kin wejdzie film „Legiony”, a głównym autorem jego scenariusza jest Tomasz Łysiak. Gość opowie o swojej fascynacji Piłsudskim i legionistami, a także o Rosji. - Legioniści to byli komandosi duchowi. Ale jednocześnie uśmiechnięci, bardzo wyluzowani, mający dystans, żartujący. Ale z niesamowitym „powerem”: my chcemy wp…lić Ruskim i odzyskać Polskę – mówi.

Wspomina także o tym, jak prowadził badania w Rosji: - Pani od „kipiatoku”, dowiedziała się, że pisze książkę. „Pisatiel? Z Polszy?”. Mówię, że tak, a ona ma łzy w oczach: „Ja znam polską pisarkę, tyle czytałam. Wanda Wasilewska, jakie to wszystko było piękne”.

Jak widzi Polaków i Rosjan?

- My, Polacy, jesteśmy z ducha wolni. Natomiast Rosjanie przez całe wieki wychowani byli w duchu niewolniczym i – co więcej – dalej potrzebują być w tym stanie, jakby w taki atawistyczny sposób. Stąd Putin może zdobywać kolejne wspaniałe wyniki w wyborach, nawet nie musi specjalnie ich fałszować. Bo Rosjanie chcą mieć cara nad sobą, lubią mieć bat

stwierdza.

„Wywiad z chuliganem” jest koprodukcja Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu słuchać go można w każdą sobotę o 16, premiera w Telewizji Republika w każdą niedzielę o 22.30.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Białoruś krytykowana za przebieg wyborów

/ pixabay.com

  

- Wybory parlamentarne na Białorusi nie spełniały standardów demokratycznych – ocenili obserwatorzy z Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE, Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

O 110 miejsc w Izbie Reprezentantów, izbie niższej białoruskiego parlamentu, ubiegało się 513 kandydatów, w tym niemal 200 przedstawicieli opozycji. Izba Reprezentantów jest wybierana na cztery lata w wyborach jednomandatowych. Uprawnionych do głosowania było 6,9 mln osób.

Zasadniczy dzień głosowania - niedzielę - poprzedziło pięciodniowe głosowanie przedterminowe, w którym frekwencja wyniosła ponad 35 proc.

Według oficjalnych danych ogólna frekwencja w wyborach wyniosła 77,22 proc. Ostateczne wyniki mają zostać ogłoszone 22 listopada. Do parlamentu nie dostali się przedstawiciele opozycji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl