Łysiak: „Polacy są z ducha wolni, Rosjanie wychowani w duchu niewolniczym, lubią bat”

  

Gdy syn Tomasza Łysiaka poznał ojca ze swoją dziewczyną, ten w bluzie i szaliku Legii Warszawa zaprowadził ich na stadion. A następnego dnia poszli do… opery, która jest jego drugą pasją. Tych paradoksów jest więcej: wielu nie może uwierzyć, że autor historycznych powieści i artykułów to ta sama osoba co… Dedektyw Inwektyw, satyryk z Radia Wawa, który „wkręca” swoich rozmówców doprowadzając słuchaczy do łez. Tomasz Łysiak będzie dziś o 22.30 gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika.

Mowa będzie o wszystkich jego twarzach, a także o wychowaniu w rodzinnym domu – ojcem Tomasza jest wybitny pisarz Waldemar Łysiak, który na drugie imię dał mu „Napoleon”.

We wrześniu na ekrany kin wejdzie film „Legiony”, a głównym autorem jego scenariusza jest Tomasz Łysiak. Gość opowie o swojej fascynacji Piłsudskim i legionistami, a także o Rosji. - Legioniści to byli komandosi duchowi. Ale jednocześnie uśmiechnięci, bardzo wyluzowani, mający dystans, żartujący. Ale z niesamowitym „powerem”: my chcemy wp…lić Ruskim i odzyskać Polskę – mówi.

Wspomina także o tym, jak prowadził badania w Rosji: - Pani od „kipiatoku”, dowiedziała się, że pisze książkę. „Pisatiel? Z Polszy?”. Mówię, że tak, a ona ma łzy w oczach: „Ja znam polską pisarkę, tyle czytałam. Wanda Wasilewska, jakie to wszystko było piękne”.

Jak widzi Polaków i Rosjan?

- My, Polacy, jesteśmy z ducha wolni. Natomiast Rosjanie przez całe wieki wychowani byli w duchu niewolniczym i – co więcej – dalej potrzebują być w tym stanie, jakby w taki atawistyczny sposób. Stąd Putin może zdobywać kolejne wspaniałe wyniki w wyborach, nawet nie musi specjalnie ich fałszować. Bo Rosjanie chcą mieć cara nad sobą, lubią mieć bat

stwierdza.

„Wywiad z chuliganem” jest koprodukcja Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu słuchać go można w każdą sobotę o 16, premiera w Telewizji Republika w każdą niedzielę o 22.30.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Irlandia: Rekord zakażeń i zgonów

/ zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/Chickenonline

  

Kolejne 22 osoby zmarły w Irlandii z powodu koronawirusa, wskutek czego liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju zwiększyła się do 120 - poinformowało w piątek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. To największa dobowa liczba zgonów od początku epidemii.

Po dwóch dniach, w których dobowy bilans zmarłych się zmniejszał, w piątek ponownie wzrósł i po raz pierwszy przekroczył 20. 

Rekordowa jest także liczba nowo wykrytych zakażeń - zwiększyła się ona o 424 i łącznie jest ich już 4273. To drugi dzień z rzędu, gdy liczba nowych przypadków rośnie o ponad 400.

Jak podało ministerstwo zdrowia, 96 spośród 120 zmarłych dotychczas osób miało choroby współistniejące. Mediana wieku zmarłych to 82 lata.

Poinformowano również, że ponad jedna czwarta wszystkich zakażonych to pracownicy służby zdrowia.

W czwartek p.o. premiera Irlandii Leo Varadkar mówił, że aby powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii, konieczne jest spowolnienie przyrostu nowych przypadków z obecnych ok. 10 proc. dziennie do 5 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts