Kapelan kibiców: nie da się łączyć pamięci o Żołnierzach Wyklętych z wywiadami dla „Sputnika”

zdjęcie ilustracyjne / Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

- Nie da się łączyć dbania o pamięć o Żołnierzach Wyklętych z udzielaniem wywiadów rosyjskiemu portalowi, który w obrzydliwy sposób znieważa ich pamięć. A także szydzi z kapłanów, którzy za to, że wspierali ich do końca, ginęli w ubeckich katowniach. Także obrzydliwie oczernia zamordowanego w 1989 r. księdza Sylwestra Zycha – mówi Niezależna.pl ksiądz Jarosław Wąsowicz, organizator pielgrzymek kibiców na Jasną Górę.

Obrzydliwe ataki Sputnika na odradzającą się pamięć o Żołnierzach Wyklętych oraz święto 1 marca trwają od lat. W szczególnie obrzydliwy sposób Sputnik szydził niedawno z ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych. „Niezłamasy” – tak nazwał w tytule bohaterskich polskich księży. Jak pisała autorka artykułu „fakt, iż państwo polskie postanowiło uhonorować jakąś grupę funkcjonariuszy jednego z wyznań za ich oddanie temu wyznaniu, wprost łamie zapis art 25. Konstytucji, który mówi o równouprawnieniu Kościołów”. Przy okazji kpiła także z zamordowania ks. Sylwestra Zycha w 1989 r.: „są tacy oszczercy, którzy uważają, ze zachlał się na śmierć w cieszącej się jak najgorszą sławą spelunce”.

- Sputnik to dziś antypolskie narzędzie Moskwy, a Putin mówi wprost, że nie wolno demonizować Stalina, na którego rozkaz Wyklętych mordowano. Apeluję, by nikt ze środowisk patriotycznych nie uwiarygadniał tego kłamliwego, antypolskiego portalu

– mówi ks. Jarosław Wąsowicz, organizator kibicowskich pielgrzymek na Jasną Górę, nieoficjalny kapelan polskich kibiców.

Tymczasem mimo licznych podobnych publikacji „Sputnika”, obecni liderzy Konfederacji chętnie udzielają mu wywiadów. Dziwnym trafem w ciągu ostatnich kilku miesięcy wywiadów takich udzielili kolejno Grzegorz Braun, Janusz Korwin-Mikke i Krzysztof Bosak.

W styczniu Braun w rozmowie z mającym zakaz wjazdu do Polski Leonidem Swirydowem mówił: „dzisiejsze wasze formularze wizowe do Rosji budzą wręcz moje rozczulenie, jeśli porównam je z monstrualnym amerykańskim formularzem”.

W marcu Korwin-Mikke zapewniał „Sputnik: „jestem pełen rezerwy, co do NATO”. Wyjaśnił też rosyjskiemu dziennikarzowi, że część Polaków jest antyrosyjska, bo nie odróżnia Związku Sowieckiego od Rosji, zaś inni znowu, bo im tak kazano z Waszyngtonu lub z Brukseli.

Z kolei w kwietniu Krzysztof Bosak zapewniał w wywiadzie z rosyjskim portalem: „ze wszystkimi państwami, które sąsiadują z Polską, chcielibyśmy mieć stosunki oparte na współpracy, szacunku i poszanowania wzajemnych interesów”.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Nowy Jork: kiedy szczyt zachorowań?

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/Free-Photos

  

Zdaniem gubernatora Andrewa Cuomo szczyt nowych zakażeń na koronawirusa nastąpi prawdopodobnie w stanie Nowy Jork za 4 – 8 dni. W sobotę rano potwierdzono łącznie 113 704 przypadków SARS-Cov-2, w tym w mieście 63 306.

Jak wynika z najnowszych statystyk liczba ofiar śmiertelnych wzrosła od piątku w całym stanie o 630 i sięga 3565. Cuomo mówił na konferencji prasowej, że od szczytu nowych przypadków COVID-19 stan prawdopodobnie dzieli od czterech do ośmiu dni.

Jak podkreślają nowojorskie media wirus zabił już w całym stanie więcej ludzi aniżeli zginęło w atakach World Trade Center 11 września 2001 roku. Ich ofiarą było ok. 3000 osób.

Gubernator powiadomił, że do pomocy w zwalczaniu koronawirusa w Nowym Jorku zgłosiło się 85 tys. osób. 22 tys. z nich pochodzi spoza stanu. Upoważnił Gwardię Narodową do przejmowania respiratorów ze szpitali, które ich w tej chwili nie potrzebują. Będą rozdzielane tam, gdzie są natychmiast niezbędne.

Cuomo odniósł się też do dramatycznej sytuacji w przeciążonych szpitalach.

„Zmniejszenie obciążenia szpitali w mieście Nowy Jork jest najwyższym priorytetem”

– ocenił dodając, że przekształcone na szpital centrum kongresowe Jacob K. Javits Center rząd federalny wyposaży w 2500 łóżek i personel medyczny.

Początkowo zakładano, że ośrodek będzie przyjmował tylko chorych, ale tych, którzy nie są zakażeni koronawirusem. Odciąży w ten sposób miejskie szpitale.

„Jest to ogromna pomoc w naszej walce z czasem wobec rozprzestrzeniania się (wirusa) i ograniczonych możliwości szpitali”

– pisał gubernator na Twitterze.

Według Cuomo chiński rząd „ułatwi darowiznę” 1000 respiratorów, które mają dotrzeć na lotnisko JFK jeszcze w sobotę. Stan Oregon pożyczy ich 140.

Burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio, porównywał w sobotę potencjalne skutki epidemii do „kilku huraganów Katrina, w którym zginęło 1836 osób, a 705 zostało uznane za zaginione. Nazywając epidemię „ekwiwalentem wojny” ponowił wezwanie o „krajowy system rekrutacji” w celu mobilizowania do pomocy lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia.

„Dlaczego nie ma mobilizacji krajowej? (…) Jeśli wystarczająca liczba Amerykanów będzie się tego domagać, nasili presję na prezydenta” – przewidywał burmistrz.

W jego opinii miasto ma zapasy sprzętu medycznego i personelu na przetrwanie do niedzieli i prawdopodobnie do poniedziałku.

W piątek de Blasio szacował pilne potrzeby na 2500-3000 respiratorów (15 tys. do końca kwietnia) 45 tys. nowego personelu medycznego (37 500 dla nowych szpitali polowych, pozostałe 7500 dla zwykłych), oraz 85 tys. łóżek szpitalnych.

Burmistrz ostrzegał, że sytuacja w mieście w przyszłym tygodniu będzie jeszcze o wiele bardziej dramatyczna niż obecnie.

„Mamy dni na ustanowienie struktury, która naprawdę zmobilizuje medyczną społeczność tego kraju. (…) Jeśli nie zostanie to zrobione, w nadchodzących dniach zobaczycie jak umierają ludzie, którzy wcale nie musieli umrzeć”

- przekonywał.

Za najlepsze źródło do zdobycia respiratorów de Blasio uznał rząd federalny, który, jak ocenił, ma ich wciąż 10 tys. zapasie. Prezydent Trump oznajmił w piątek, że nie może tego zagwarantować, a stan „powinien był zamówić więcej respiratorów”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts