Polacy stworzyli największy dzwon świata - "Vox Patris". Jeszcze w tym roku wyruszy do Brazylii

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/dimitrisvetsikas1969

  

Ważący 55 ton największy kołysany dzwon na świecie - "Vox Patris” - wykonany przez polskich ludwisarzy i odlewników jeszcze w tym roku wyruszy drogą morską do Brazylii. Trafi do Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w pątniczym Trindade.

Dzwon wybrzmiewać będzie z ponad 100-metrowej dzwonnicy, która nadal jest projektowana. Twórcy "Vox Patris" wrócili właśnie z Brazylii, gdzie ustalali szczegóły techniczne konstrukcji, która musi mieć odpowiednią wytrzymałość, by udźwignąć takiego kolosa.

- Podczas naszego czwartego wyjazdu do Brazylii dopracowywaliśmy już piętnastą wersję wieży. Nieustannie modyfikowana, obecnie jest całkowicie inna niż na początku, kiedy rozpoczęliśmy prace projektowe

 - mówił odpowiedzialny za automatykę i montaż dzwonu Grzegorz Klyszcz, szef firmy Rduch Bells & Clocks w Czernicy.

Dzwonnica wznosząca się nad bazyliką, planowana jest jako niezależna budowla, jednocześnie tworząca integralną całość z sanktuarium. Pochodzący z Polski dzwon zawieszony zostanie na pierwszej kondygnacji wieży, na wysokości 30 m. Powyżej, w kolejnych dwóch komorach, na 50 i 90 m wybrzmiewać będą karyliony oraz kwartet idealny czyli dzwony w zestawie harmonicznym, idealnie ze sobą współbrzmiące a symbolizujące czterech Ewangelistów.

"Vox Patris" - "Głos Ojca" waży 55 ton, ma ponad 4 m wysokości oraz 4,5 m średnicy. Do jego poruszania potrzebne będą cztery specjalnie zaprojektowane największe na świecie silniki liniowe.

W Brazylii Grzegorz Klyszcz i właściciel Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu Piotr Olszewski spotkali się też z inicjatorem odlania "Vox Patris", reprezentującym brazylijskie sanktuarium – ojcem Robsonem de Oliveira, aby omówić szczegóły transportu dzwonu do Brazylii, co ma nastąpić pod koniec roku. Dzwon na specjalnej platformie zostanie przewieziony do portu w Gdańsku lub Hamburgu, a stamtąd wyruszy w morską podróż.

Wcześniej – w lipcu - z miękkiej stali zostanie wykute 2-tonowe serce dzwonu, które wraz z mocowaniem będzie mieć sześć metrów długości. Jego wykonanie będzie kolejnym wyzwaniem dla ludwisarzy.

- Podobnie, jak w przypadku dzwonu nigdy dotąd nie wykuwaliśmy tak ogromnego serca. Musimy wykorzystać do tego celu specjalistyczny sprzęt, jak np. wielkie kowadło, na którym można będzie nadać sercu odpowiednich rozmiarów kształt. Sama kula będzie miała półmetrową średnicę

– tłumaczy szef przemyskich odlewników Piotr Olszewski.

Na przełomie września i października w Krakowie przeprowadzone zostaną jeszcze wszystkie konieczne testy, pozwalające sprawdzić m.in. wytrzymałość konstrukcji, na której zostanie zawieszony dzwon, moc silników, skutki dynamiczne powstałe w wyniku oddziaływania na niego różnych sił i oczywiście jego dźwięk.

Przed wypłynięciem do Brazylii "Vox Patris" zaprezentowany zostanie w całej okazałości. Po jego wyniesieniu z dołu odlewniczego na specjalne rusztowanie, będzie można podziwiać nie tylko kunsztowne zdobienia dzwonu, ale także zobaczyć, jak dostojnie kołysze się. Niestety nie będzie można posłuchać jego bicia. Dzwon "odezwie się" dopiero w sanktuarium w Trindade.

Do tej pory największym kołysanym dzwonem w Europie był Petersglocke (Dzwon św. Piotra) w katedrze w Kolonii ważący ponad 24 tony, a największym tego typu dzwonem na świecie ważący ponad 36 ton i odlany w Holandii dzwon w japońskim uzdrowisku Gotenba na stoku góry Fudżi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odezwał się Komorowski... Stawia na Tuska? Chyba nie widział wyników tych sondaży!

Bronisław Komorowski i Donald Tusk / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Bronisław Komorowski gościł dziś w jednym z programów w Polsacie News. Były prezydent to wieloletni partyjny kolega Donalda Tuska, więc nic dziwnego, że liczy na jego pozytywną decyzję w sprawie kandydowania w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Zdradził, co może go skłonić do stanięcia w wyborcze szranki.

Tusk nie ogłosił jeszcze swojego kandydowania na prezydenta, ale nie da się ukryć, że na to jest spora presja ze strony opozycji i jej sympatyków. Co może go przekonać?

"Jeśli suma głosów oddanych na uzgodnionych kandydatów opozycji demokratycznej będzie wystarczająco duża, mówię o ilości głosów, niekoniecznie mandatów, to sądzę, że to będzie element ułatwiający pozytywną decyzję Donald Tuska o kandydowaniu w wyborach prezydenckich"

- powiedział były prezydent.

Tymczasem, najnowszy sondaż CBOS wskazuje, że dużym zaufaniem Polaków cieszy się urzędujący prezydent RP Andrzej Duda. Z najnowszego badania wynika, że zadowolenie z prezydentury Dudy wyraża aż 58 procent respondentów.

[polecam:https://niezalezna.pl/280121-tusk-chce-startowac-na-prezydenta-niech-spojrzy-na-ten-sondaz-polacy-uwielbiaja-andrzeja-dude]

W innym z sondaży zbadano poziom zaufania Polaków do przedstawionych polityków. I tak, Andrzej Duda znalazł się na drugim miejscu z zaufaniem na poziomie 44,9 procent - tuż za premierem Mateuszem Morawieckim. Z kolei Donald Tusk zajął dopiero czwarte miejsce, z wynikiem zaufania 35 procent. Jednocześnie, negatywnie na jego temat wypowiedziało się aż 53,2 procent badanych.

[polecam:https://niezalezna.pl/280416-jest-nowy-sondaz-liderem-morawiecki-w-rankingu-zaufania-tusk-nie-zalapal-sie-nawet-na-podium]

To nie pierwszy z byłych prezydentów, który wzmaga swoją aktywność, kiedy na horyzoncie pojawia się kampania wyborcza. Lech Wałęsa na łamach "Gazety Wyborczej" ogłosił... "pospolite ruszenie" i apelował do Polaków, by zaangażowali się w kampanię niektórych ugrupowań politycznych.

[polecam:https://niezalezna.pl/280544-zarty-sie-skonczyly-walesa-oglasza-pospolite-ruszenie-i-mowi-co-kazdy-powinien-zrobic]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polsat News, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl