Frans Timmermans odwiedził już Polskę pod koniec kwietnia - oprócz spotkania z władzami Sojuszu Lewicy Demokratycznej, uczestniczył wraz z liderem Wiosny Robertem Biedroniem w "europejskiej burzy mózgów" - spotkaniu w warszawskim klubie Palladium poświęconym m.in. kwestiom przyszłości UE i praworządności w Polsce.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, zarazem kandydat Partii Europejskich Socjalistów (PES) na przyszłego szefa KE, 6 maja znów przyjedzie do Polski, tym razem wesprzeć kampanię startującego jako "jedynka" listy Koalicji Europejskiej w stolicy byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza.

Zaplanowany jest m.in. udział Timmermansa w debacie na temat przyszłości Unii Europejskiej, która odbędzie się w stołecznym hotelu Bellotto. Wezmą w niej udział także były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz były premier Leszek Miller ("dwójka" listy Koalicji Europejskiej w Wielkopolsce).

Frans Timmermans wygłosi tam przemówienie programowe, potem wyjdziemy pewnie na plac Zamkowy na spacer rozdawać ulotki

 - poinformowała rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska.

1 maja w 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Sojusz organizuje "Piknik Europejski" przy pomniku Ignacego Daszyńskiego na warszawskim Placu Na Rozdrożu. Tam również spodziewany jest udział Włodzimierza Cimoszewicza i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Spotkania z okazji 15-lecia przynależności Polski do wspólnoty będą odbywać się także w innych miastach Polski.

Co roku organizujemy takich spotkań po 200-300, teraz także odbędą się we wszystkich województwach

 - podkreśla lider Sojuszu Włodzimierz Czarzasty.

SLD startuje w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego jako Koalicja Europejska wspólnie z PO, PSL, Nowoczesną i Zielonymi. Część przedsięwzięć kampanijnych ma charakter wspólny (na początku kwietnia liderzy pięciu partii podpisali deklarację programową i zaprezentowali hasło wyborcze; organizują też wspólne konwencje wyborcze), jednak poszczególne ugrupowania prowadzą też własne aktywności wyborcze.