Uzbrojenie polskiej armii w strategiczne samoloty. Myśliwce F-35 mogą trafić do Polski

Zdjęcie ilustracyjne F-35 / publicdomainfiles.com

  

Jak poinformował reprezentujący Pentagon wiceadm. Mathias Winter, rząd w Waszyngtonie sonduje możliwość sprzedaży do Polski i innych krajów sojuszniczych nowoczesnych myśliwców piątej generacji F-35. Dzięki takiej decyzji nasza armia weszłaby do elitarnego grona posiadaczy samolotów szturmowych niewykrywalnych przez radary.

Informacja o możliwej sprzedaży Polsce myśliwców znalazła się w raporcie wiceadm. Mathiasa Wintera, który przesłał dokument do przedstawicieli Izby Reprezentantów. Wojskowy, który odpowiada w Pentagonie za kwestie dotyczące samolotów F-35, podkreślił, że rząd Stanów Zjednoczonych odpowie na wszystkie oficjalne wnioski dotyczące warunków zakupu myśliwców. Wiadomo, że Waszyngton sonduje możliwość rozszerzenia programu sprzedaży F-35 nie tylko o Polskę, lecz także innych sojuszników, m.in. Rumunię, Hiszpanię, Singapur czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Samolot F-35 jest zdolny do wykonywania misji bliskiego wsparcia, bombardowań i typowo myśliwskich zadań walki powietrznej. Osiąga prędkość 1.6 Macha (1931 km/h), jego zasięg wynosi 2200 km, a operować może na pułapie 15 tys. metrów. Jednostki posiadają łącznie sześć węzłów, pod które można podczepić uzbrojenie o wadze do 8100 kg. Producent F-35, amerykański koncern Lockheed Martin, wytwarza je w trzech wersjach i dostarcza armii amerykańskiej oraz partnerom zagranicznym, w tym Wielkiej Brytanii, Japonii i Korei Południowej. Jesienią ub.r. na zakup 34 tego typu samolotów zdecydowała się Belgia. Kontrakt opiewający na ponad 4,5 mld dol. ma zostać zrealizowany po 2023 r. Myśliwce F-35 zastąpią w belgijskich siłach powietrznych wysłużone jednostki F-16.

Warto przypomnieć, że już kilka tygodni temu o konieczności zakupu myśliwców piątej generacji dla polskiej armii mówił szef MON Mariusz Błaszczak. Z informacji podawanych przez resort wynika, że planowany jest zakup 32 takich samolotów w ramach programu operacyjnego pod kryptonimem „Harpia”.

Cały tekst w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Komisarz UE ds. rolnictwa: zrozumienie dla potrzeb rolnictwa jest coraz silniejsze

Janusz Wojciechowski / By European Parliament from EU - Hearings: Janusz Wojciechowski (Poland) - Agriculture, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82765714

  

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski dostrzega coraz większe zrozumienie dla potrzeb rolnictwa we Wspólnocie. Podczas dzisiejszej wizyty w Berlinie wyraził nadzieję na korzystne dla tego sektora rozwiązania w wieloletnich ramach finansowych UE.

„Krok po kroku zbliżamy się do rozstrzygnięć budżetowych, które będą korzystniejsze, niż to się na początku zapowiadało. Zrozumienie dla zwiększonych potrzeb rolnictwa jest coraz silniejsze w Unii Europejskiej”

- powiedział Wojciechowski przy okazji otwarcia polskiego pawilonu na targach rolno-spożywczych Zielony Tydzień (Gruene Woche) w stolicy RFN.

Wśród wyzwań, przed którymi stoją unijni rolnicy, komisarz wymienił m.in. Europejski Zielony Ład, czyli plan szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen doprowadzenia UE do 2050 roku do neutralności klimatycznej. Poważnym zagrożeniem zdaniem Wojciechowskiego jest też rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts