Znakomity występ Polaków na Paraolimpiadzie. Jesteśmy z was dumni - mówi Witold Bańka

zdjęcie ilustracyjne / Agência Brasil Fotografias [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

Minister sportu Witold Bańka podkreślił sukces polskiej reprezentacji, która wróciła w piątek ze Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi z 69 medalami. "Jesteśmy z was dumni" - zapewnił na lotnisku Chopina w Warszawie.

"Jesteśmy z Was dumni. 69 medali, w tym 30 złotych, to wspaniały wynik. Cieszę się z każdego sukcesu, z każdego krążka. Cieszę się także, że poza sukcesami sportowymi mogliście poznać przyjaciół z całego świata"

- zaznaczył Bańka.

Jak dodał, pamięta spotkanie z ekipą przed jej wylotem do Abu Zabi, kiedy obiecywali ustanowienie rekordów życiowych i poprawę dorobku z poprzedniej edycji imprezy. Cztery lata temu biało-czerwoni 66 razy stanęli na podium. "Zrobiliście to, pobiliście Los Angeles" - podkreślił szef resortu.

Wśród witających był także m.in. pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. "Daliście nam tyle radości, tyle szczęścia. Rozsławiliście imię Polski tak daleko" - zaznaczył wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) Marlena Maląg doceniła sportowców i trenerów, ale zwróciła także uwagę na rolę najbliższych zawodników. "Dziękuję także rodzinom za przygotowanie i wsparcie" - zaznaczyła.

Kierowniczka polskiej ekipy Małgorzata Strzałkowska przyznała, że kadrze towarzyszyło wiele emocji związanych ze startami i sukcesami:

"Będziemy to jeszcze długo przeżywać. Ale to też motywacja dla nas, by to nie był koniec tylko początek. Będziemy dalej trenować."

Na wracających sportowców czekało kilkadziesiąt osób, wśród których dominowały rodziny i znajomi zawodników. Wielu z nich przyszło z biało-czerwonymi flagami oraz transparentami. Widoczne były osoby m.in. z Kraśnika, Konina i Trzydnika Dużego. Gdy zawodnicy pokazali się w hali przylotów, usłyszeli gromkie oklaski. Skandowano też "Polska, Polska", "Olimpiady, olimpiady", a na koniec zaintonowano "Sto lat".

Trzy razy na najniższym stopniu podium stanęła wrotkarka Patrycja Scheibe, która wywalczyła dwa medale indywidualnie (100 i 300 m) i jeden w sztafecie.

"Najbardziej stresował mnie chyba... lot. Poza tym denerwowałam się, bo nie wiedziałam, jaki dokładnie będzie tor. Poza medalem cieszę, że z poznania osób z innych krajów. Przywiozłam dużo zdjęć"

- relacjonowała.

Drużyna piłkarek wywalczyła zaś medal z najcenniejszego kruszcu. Wiktorię Gmurczyk, grającą w defensywie złotych medalistek witała mama:

"Córka zainteresowała się piłką dzięki zajęciom w szkole, jeździ na turnieje. Wraz z mężem dostrzegamy, że te zajęcia mają bardzo dobry wpływ na jej rozwój."

Badmintonista Krzysztof Sołtysiak zdobył z kolei dwa srebrne medale - indywidualnie i razem z Magdaleną Czerwiec w mikście:

"Trenuję już 15 lat. W finale przegraliśmy z Indonezyjczykami, którzy byli nie do ugryzienia"

Badmintonistka Katarzyna Janicka znalazła się tuż za podium, ale mimo to była zadowolona. "Cieszę się, bo rywalki były niezwykle mocne" - wspomniała.

Biało-czerwoni zdobyli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 69 medali, w tym 30 złotych, 21 srebrnych i 18 brązowych. Reprezentacja liczyła 90 osób, w tym 64 zawodników startujących w 17 dyscyplinach: badmintonie, bocce, bowlingu, gimnastyce, jeździectwie, golfie, judo, kajakarstwie, kolarstwie, koszykówce kobiet i mężczyzn, lekkoatletyce, piłce nożnej 7-osobowej kobiet, pływaniu, tenisie ziemnym, tenisie stołowym, trójboju siłowym i wrotkarstwie.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność na początku lat 80. ubiegłego wieku. Aktualnie, przy pomocy m.in. Ministerstwa Sportu i Turystyki i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), jest w niego zaangażowanych 17 tys. zawodników, 1,5 tys. trenerów i 4 tys. wolontariuszy.

Patronat nad Olimpiadami Specjalnymi Polska sprawuje małżonka prezydenta RP Andrzeja Dudy - Agata Kornhauser-Duda. W minionym roku Olimpiady Specjalne obchodziły jubileusz 50-lecia

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezależna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Czy Kaczyński spotka się ze Schetyną? Poseł odpowiada piłkarskim porównaniem i mówi: "źle by się to skończyło"

/ zdjęcie w tle: fot. Mateusz Kudła - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27090180; Grzegorz Schetyna - fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska; Jarosław Kaczyński - fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Wczoraj Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, wezwał do debaty prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Dzisiaj zapytano posła PiS, Marcina Horałę, czy dojdzie do spotkania między szefami obu partii. Parlamentarzysta posłużył się piłkarskim porównaniem i stwierdził: "to by się po prostu źle skończyło".

W sobotę przewodniczący PO Grzegorz Schetyna podczas wizyty w Małopolsce wezwał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do debaty.

Poseł PiS, Marcin Horała pytany dzisiaj w Polsat News, czy Kaczyński odpowie pozytywnie na zaproszenie lidera PO, odparł: "To jest oczywiście pytanie do Jarosława Kaczyńskiego, a nie do mnie".

Jednocześnie podkreślił, że nie spodziewałby się takiej debaty.

- Nie urządza się meczów zespołów ekstraklasy z okręgówką - to by się po prostu źle skończyło

 - stwierdził Horała.

Dopytywany, kto w tym przypadku jest ekstraklasą, a kto okręgówką, poseł PiS powiedział:

- Myślę, że to jest dość oczywiste - różnica formatów jest tak oczywista. Nie muszę tutaj mówić, kto jest kim.

[polecam:https://niezalezna.pl/280764-koalicja-obywatelska-odwiedzila-podkarpacie-bylo-dosc-nerwowo-i-skonczylo-sie-ucieczka]

Horała ocenił również, że przedstawiony przez Schetynę tzw. sześciopak, czyli pakiet kilkunastu propozycji Koalicji Obywatelskiej, ujętych w sześciu hasłach - jest "niewiarygodny".

- Dlatego nie ma z czym za bardzo dyskutować. To (program KO) jest niewykonalne i wewnętrznie sprzeczne

 - dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/280735-to-byla-ciekawa-dyskusja-co-dziewczynka-powiedziala-jaroslawowi-kaczynskiemu]

Szef Platformy Obywatelskiej w ubiegły weekend, w wystąpieniu podczas forum programowego Koalicji Obywatelskiej, przedstawił sześć głównych zmian, których Polska "pilnie potrzebuje, a Polacy się ich domagają". Na tzw. "szóstkę Schetyny" składają się propozycje zmian w obszarach: "wolności i demokracji", "przyjaznej szkoły", "czystego powietrza i wody", programy "wyższa płaca" oraz "europejska ochrona zdrowia", a także program dla seniorów. Schetyna opowiedział się ponadto za zniesieniem zakazu handlu w niedziele oraz związkami partnerskimi. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl