Był znajomym Berezowskiego i Niemcowa. Rosyjski oligarcha znaleziony martwy!

W Hiszpanii w swoim domu znaleziono zwłoki rosyjskiego oligarchy 64-letniego Igora Małaszenko. Jeden z założycieli telewizji NTW, przejętej później przez państwowy koncern Gazprom, a zarazem były współpracownik prezydenta ZSRS Michaiła Gorbaczowa, który odpowiedzialny był za kontakty z zagraniczną prasą, według wstępnych ustaleń śledczych miał popełnić samobójstwo poprzez powieszenie się.

Berezowski, Małaszenko, Niemcow
facebook.com/evgeny.kiselev

O śmierci oligarchy poinformowano wczoraj. Jak podaje rosyjska prasa, powołując się na hiszpańskich śledczych, tamtejsza policja i technicy kryminalistyczni "nie znaleźli śladów przemocy na ciele oligarchy". Końcowy raport będzie gotowy za około miesiąc.

W połowie lutego opozycyjna dziennikarka Bożena Ryńska (obecnie już wdowa po Małaszence), napisała że jej ówczesny mąż trafił do szpitala na Łotwie i „ma przejść długie badanie neurologiczne”. Z jej słów wynikało, że problemy zdrowotne spowodowane były długim procesem rozwodowym z byłą żoną Jelieną Piwowarową. 

Po śmierci Małaszenki, Ryńska przypuściła, że mógł on zostać zabity. Kobieta także zauważyła, że jej mąż nie pozostawił listu żadnego pożegnalnego. Później wdowa dodała, że mężczyzna mógł zostać siłą doprowadzony do samobójstwa.

W 1990 r., kiedy Michał Gorbaczow został prezydentem ZSRS, Małaszenko został doradcą jego kancelarii. De facto mężczyzna odpowiadał za kontakty Gorbaczowa z zachodnią prasą. Przygotowywał materiały do rozmów Gorbaczowa z zagranicznymi liderami.

W 1993 r. Małaszenko wraz z oligarchą Władimirem Gusinskim oraz dziennikarzem Jewgienijem Kisieliowem założyli telewizję NTW. Do 1998 r. Małaszenko był prezydentem i dyrektorem generalnym telewizji. W 2001 r. NTW całkowicie przeszło w ręce rosyjskiego monopolisty Gazpromu i Małaszenko wyemigrował do USA, gdzie do 2009 r. był szefem telewizji RTVI.

W 1996 r. Małaszenko został jednym z kierowników Grupy Analitycznej – alternatywnego sztabu wyborczego prezydenta Borysa Jelcyna, która konkurowała z oficjalnym sztabem, kierowanym przez służby. W 2017 r. został szefem sztabu wyborczego córki byłego mera Petersburga Anatolia Sobczaka (mentora Władimira Putina), kandydatki na prezydenta – Ksenii Sobczak.

Dziś kolega zmarłego - Jewgienij Kisieliow opublikował w internecie zdjęcie Małaszenki ze zmarłym również oligarchą Borysem Berezowskim, który został znaleziony martwy 23 marca 2013 r. w domu byłej żony w Wielkiej Brytanii, oraz byłym premierem Rosji Borysem Niemcowym, który został zastrzelony w pobliżu Kremla 27 lutego 2015 r.

 

 

 Źródło: niezalena.pl

#Małaszenko #Oligarcha #Rosja #Hiszpania

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo