Dorota Kania UJAWNIA: Oto cała prawda o finansowaniu partii Roberta Biedronia!

Jak ujawniła Dorota Kania w programie "Koniec systemu" w Telewizji Republika, fundacja Roberta Biedronia dokonała rezerwacji hali Torwar, gdzie odbyła się konwencja partii Wiosna. Ponadto osoby, które zasiadają w fundacji... należą do partii byłego prezydenta Słupska. Uczestniczyły również w wydarzeniach organizowanych wspólnie z niemieckimi fundacjami finansowanymi przez niemiecki rząd.

Robert Biedroń,
Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Fundacja Instytut Myśli Demokratycznej, której fundatorem jest Robert Biedroń istnieje od pięciu lat. Pierwotnie siedzibę miała w Lęborku, następnie w kwietniu 2017 r. przeniosła się do Warszawy.  Po konwencji partii Wiosna strona fundacji została zablokowana. Robert Biedroń kilka razy publicznie wspominał o swojej fundacji, jednak już po konwencji na Torwarze prezentowany jest wyłącznie Instytut Myśli Demokratycznej, przedstawiany jako „centrum badań i dialogu społecznego”.  Na próżno szukać jednak w Krajowym Rejestrze Sądowym podmiotu o tej nazwie – jest jedynie strona internetowa ze zdjęciem Roberta Biedronia z konwencji. Zapytaliśmy Jana Mroza jaka jest rola Fundacji Instytut Myśli Demokratycznej w powstaniu, działalności oraz finansowaniu Partii Wiosna. Odwiedź była krótka: „nie ma żadnej relacji między IMD a partią Wiosna". Fakty jednak temu przeczą, biorąc pod uwagę osoby, które działają w Fundacji i jednocześnie stanowią zespół partii Roberta Biedronia. Ponadto – jak odpowiedział nam przedstawiciel hali Torwar, „rezerwacji terminu na potrzebę przeprowadzenia przez Organizatora wydarzenia w dniu 3 luty 2019 r. ( chodzi o konwencję partii Wiosna – red)  dokonała Fundacja Instytut Myśli Demokratycznej z siedzibą w Warszawie”

- ujawniono w programie "Koniec systemu".

W partii Roberta Biedronia znaleźli się ludzie, którzy wcześniej byli w Fundacji Instytut Myśli Demokratycznej. Krzysztof Śmiszek, prawnik, prywatnie partner Roberta Biedronia znalazł się w  gronie ekspertów. Marcin Anaszewicz jest wiceprezesem partii Wiosna. Jan Mróz odpowiada za komunikację, podobnie jak Igor Nizio. Monika Gotlibowska jest członkiem zarządu i skarbnik partii Wiosna a Dawid Wawryka jest koordynatorem regionalnym.

O tajemnicach finansowania partii Roberta Biedronia Dorota Kania rozmawiała ze swoim gościem Piotrem Müllerem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który pochodzi ze Słupska.

Partie nie mogą być finansowane pieniędzmi z zagranicy. To są pewne doświadczenia polityczne Polski – m.in. z lat 90., kiedy przychodziły przypływy finansowe od Związku Radzieckiego. Ustawodawca słusznie w poprzednich latach zaznaczył, że to finansowanie jest zabronione

– zauważył Piotr Müller.

Jak dodał, Robert Biedroń, który mówi o transparentności państwa i jawnej polityce finansowej "nie powinien mieć problemu, aby pokazać, jak wyglądają przepływy finansowe dla osób, które są zatrudnione w fundacjach z nim związanych".

Ci ludzie chcą zarządzać państwem. Wypadałoby, aby wszelkie informacje zostały ujawnione. Oczekuję, że Robert Biedroń w końcu to ujawni. (…) Trzeba również zadać pytanie czy to nie jest omijanie lub nawet łamanie prawa

– powiedział Müller.

Gość Doroty Kani zauważył, że Robert Biedroń wykazuje się dużą hipokryzją.

Mówi o zakończeniu wojny polsko-polskiej, a zmierza w zupełnie odwrotną stronę. Otwiera front do kolejnej walki w kraju, walki typowo ideologicznej. On twierdzi, że konstytucja mówi o tym, że państwo ma być laickie. To nie jest prawda. Konstytucja mówi tylko o wolności wyznania

– podkreślał Müller.

Polityk zaznaczył też, że nie wierzy w to, że Biedroń i jego partia są finansowani wyłącznie z datków pojedynczych osób.

To jest finansowanie o charakterze systemowym. Konwencja była z pewnością droga, więc niech pokaże w imię transparentności, o której tak głośno mówi, skąd te pieniądze

– zaapelował.

 

 Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

#Robert Biedroń #wiosna #Dorota Kania

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo