Bruksela próbuje zatrzymać przekop mierzei. W tle pismo rosyjskiego wiceministra rolnictwa do Komisji Europejskiej

/ mgm.gov.pl

  

Minister Marek Gróbarczyk przygotowuje odpowiedź na pismo Komisji Europejskiej, które KE skierowała do naszego kraju w związku z planem przekopu Mierzei Wiślanej. Minister wyraził nadzieję, że prośba Komisji nie jest pokłosiem pisma, które jakiś czas temu skierował do Brukseli rosyjski wiceminister rolnictwa.

Komisja Europejska zwróciła się w piśmie do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z apelem o wstrzymanie prac związanych z przekopem Mierzei Wiślanej. Bruksela chce zbadać decyzję środowiskową i przeanalizować argumenty przemawiające za tą inwestycją. W piśmie Komisja powołuje się na zobowiązania rządu PO-PSL z 2013 r. oraz lipca 2015 r. co do tego, że Polska będzie konsultować projekt z Brukselą. Do czasu rozstrzygnięcia tych wątpliwości Komisja Europejska domaga się wstrzymania prac budowlanych.

Minister Gróbarczyk, który przygotowuje odpowiedź dla KE, wyraził nadzieję, że prośba Komisji nie jest pokłosiem pisma, które wysłał do niej jakiś czas temu rosyjski wiceminister rolnictwa. Rosjanie za wszelką cenę chcą zablokować polską inwestycję lub odwlec ją w czasie, ponieważ budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to projekt, który uderza w interesy rosyjskie. Ma on znacząco poprawić dostęp do portu morskiego w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Przekop Mierzei Wiślanej jest inwestycją kluczową, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a także zagwarantować bezpieczeństwo państwa. Jak zapowiada resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, kanałem żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną pierwsze jednostki będą mogły przepłynąć w 2022 r. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł i będzie finansowana w całości z budżetu państwa.

Cały tekst w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zamieszki w Irlandii Północnej. Młoda kobieta zginęła od strzału

Zamieszki w Londonderry / Twitter.com/Leona O'Neill (LeonaONeill1) [screenshot]

  

29-letnia kobieta zginęła od strzału podczas zamieszek, jakie wybuchły w czwartek wieczorem w mieście Londonderry w Irlandii Północnej - poinformowała lokalna policja. Jak dodano, śmierć kobiety jest traktowana jako incydent o charakterze terrorystycznym.

Gdy podczas zamieszek w zdominowanej przez irlandzkich republikanów, dążących do zjednoczenia wyspy, dzielnicy Creggan padły strzały, jeden z nich trafił 29-latkę, która następnie została przewieziona do szpitala. Krótko po północy policja potwierdziła jej zgon.

Obecna na miejscu zdarzenia miejscowa dziennikarka Leona O'Neill opublikowała wcześniej na Twitterze nagrania wideo pokazujące policyjne radiowozy obrzucane - jak powiedziała - dziesiątkami koktajli Mołotowa, cegłami, butelkami i petardami. Widać też dwa porzucone na środku ulicy, palące się samochody.

Zamieszki wybuchły, gdy w Creggan pojawiło się wielu policjantów w celu przeszukania jednego z domów - powiedziała O'Neill.

Incydent z ofiarą śmiertelną potępiły obie największe partie polityczne w Irlandii Północnej - irlandzka republikańska Sinn Fein oraz probrytyjska Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP).

Mimo zawartego w 1998 roku porozumienia pokojowego, zwanego wielkopiątkowym, które w dużej mierze położyło kres okresowi tzw. Troubles (ang. kłopoty), paramilitarne ugrupowania przeciwne temu układowi nadal stanowią zagrożenie, o czym świadczy np. atak bombowy ze stycznia br. - zauważa Reuters.

Przed sądem w Londonderry wybuchł wówczas samochód wypełniony materiałami wybuchowymi. Nikt nie został ranny.

Wcześniej w czwartek w mieście przebywała delegacja amerykańskich parlamentarzystów z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na czele, w ramach podróży, podczas której chciano zamanifestować poparcie dla porozumienia pokojowego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl