Bruksela próbuje zatrzymać przekop mierzei. W tle pismo rosyjskiego wiceministra rolnictwa do Komisji Europejskiej

/ mgm.gov.pl

  

Minister Marek Gróbarczyk przygotowuje odpowiedź na pismo Komisji Europejskiej, które KE skierowała do naszego kraju w związku z planem przekopu Mierzei Wiślanej. Minister wyraził nadzieję, że prośba Komisji nie jest pokłosiem pisma, które jakiś czas temu skierował do Brukseli rosyjski wiceminister rolnictwa.

Komisja Europejska zwróciła się w piśmie do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z apelem o wstrzymanie prac związanych z przekopem Mierzei Wiślanej. Bruksela chce zbadać decyzję środowiskową i przeanalizować argumenty przemawiające za tą inwestycją. W piśmie Komisja powołuje się na zobowiązania rządu PO-PSL z 2013 r. oraz lipca 2015 r. co do tego, że Polska będzie konsultować projekt z Brukselą. Do czasu rozstrzygnięcia tych wątpliwości Komisja Europejska domaga się wstrzymania prac budowlanych.

Minister Gróbarczyk, który przygotowuje odpowiedź dla KE, wyraził nadzieję, że prośba Komisji nie jest pokłosiem pisma, które wysłał do niej jakiś czas temu rosyjski wiceminister rolnictwa. Rosjanie za wszelką cenę chcą zablokować polską inwestycję lub odwlec ją w czasie, ponieważ budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to projekt, który uderza w interesy rosyjskie. Ma on znacząco poprawić dostęp do portu morskiego w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Przekop Mierzei Wiślanej jest inwestycją kluczową, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a także zagwarantować bezpieczeństwo państwa. Jak zapowiada resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, kanałem żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną pierwsze jednostki będą mogły przepłynąć w 2022 r. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł i będzie finansowana w całości z budżetu państwa.

Cały tekst w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Były współpracownik Macrona w areszcie

prezydent Francji Emmanuel Macron / kremlin.ru

  

Alexandre Benalla, były bliski współpracownik prezydenta Emmanuela Macrona, został osadzony w tymczasowym areszcie w związku z prowadzonym dochodzeniem ws. stosowania przemocy podczas pierwszomajowej manifestacji w Paryżu w 2018. Informację potwierdzają francuskie źródła sądowe.

Sąd wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu 27-letniego Alexandra Benalli, zatrudnionego do lipca ubiegłego roku w administracji prezydenckiej, w związku z niedotrzymywaniem przez niego warunków nadzoru prokuratorskiego. Wniosek o tymczasowe zatrzymanie złożyli kuratorzy Benalli.

Podczas rozprawy sąd w Paryżu podjął również decyzję o osadzeniu w areszcie innego współpracownika prezydenta Macrona - a prywatnie przyjaciela Benalli - Vincenta Crase. Był on zatrudniony w aparacie ugrupowania „La Republique en marche” - partii Emmanuela Macrona, która aktualnie sprawuje władzę we Francji.

Bezpośrednim powodem decyzji o areszcie tymczasowym było to, że 31 stycznia portal informacyjny Mediapart zamieścił na swych stronach potajemne nagranie kilku rozmów telefonicznych, jakie obaj mężczyźni przeprowadzili w dniu 26 lipca ub.r. Benalla i Crase byli wówczas objęci prokuratorskim zakazem jakichkolwiek kontaktów dwustronnych - przypomina agencja AFP. Cztery dni wcześniej postawiono im zarzuty stosowania przemocy podczas manifestacji w Paryżu.

Agencja AFP przypomina, że od kilku miesięcy afery związane z osobą Alexandra Benalli koncentrują na sobie uwagę mediów we Francji i poważnie nadwerężają pozytywny wizerunek prezydenta Macrona.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl