Znaleziono sygnet Poncjusza Piłata

  

50 lat temu w ruinach Herodium znaleziono pieczęć sygnetową z mocno zatartym napisem. Teraz, dzięki zdjęciom w specjalnej technice zastosowanej przez specjalistów z laboratorium rządowej izraelskiej agencji do spraw starożytności (Israel Antiquities Authority), odczytano zniekształcone greckie litery obiegające wizerunek krateru na wino. Napis głosi, że sygnet należał do rzymskiego namiestnika Judei Poncjusza Piłata.

Zatarte przez erozję i czas, niewidoczne gołym okiem, litery tworzą koślawy napis „Pilato”. Rzymscy urzędnicy posługiwali się greką w kontaktach z ludami wschodniej części Morza Śródziemnego. Poncjusz Piłat był rzymskim prefektem (namiestnikiem) Judei w latach ok. 26–36, m.in. za panowania cesarza Tyberiusza. Żydowski historyk Józef Flawiusz oraz Tacyt dali Piłatowi miano prokuratora, ale termin ten wprowadzono dopiero od 44 roku. Znaleziony pierścień jest kolejnym dowodem na historyczność tej postaci.

Sygnet z niesprecyzowanego stopu miedzi znaleziono w 1969 roku w ruinach pałacu i monumentalnej fortecy wybudowanej przez króla Heroda Wielkiego na pustyni niedaleko Betlejem, 16 km od Jerozolimy. Pałac budowano w latach 23-15 p.n.e. dla uczczenia zwycięstwa nad Partami, a potem grzebano tam także rzymskich urzędników rządzących Judeą. Pierścień wraz z kilkuset innymi artefaktami, szkłem, ceramiką, monetami oraz grotami strzał znalazł profesor Gideon Forster z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Znaleziska te, których dokładne badania rozpoczęto dopiero niedawno, pochodzą z zaburzonej warstwy archeologicznej, co utrudnia ich rozpracowanie.

Sygnet z imieniem Piłata nie był jednak, zdaniem wielu naukowców z uwagi na tani materiał, z jakiego go zrobiono, używany przez samego prefekta, a raczej przez jego urzędników. Jedynie Danny Schwartz, profesor historii żydowskiej, powiedział gazecie „Haarec”, że był to przedmiot wskazujący na znaczący kaliber postaci, która się nim posługiwała.

Proste pierścienie, całe z metalu, były przede wszystkim własnością żołnierzy, urzędników Heroda i rzymskich oraz ludzi o średnich dochodach parających się wszelkimi rzemiosłami i zajęciami. Dlatego niepodobieństwem jest, aby Poncjusz Piłat, potężny i bogaty prefekt Judei, nosił blaszany sygnecik.

– napisała grupa akademickich specjalistów, która analizowała znalezisko w „Israel Exploration Journal”.

Także wykonanie wzoru na pieczęci sugeruje, że nie robił pierścienia doświadczony rzemieślnik. Z kolei archeolodzy podnoszą inną możliwość – że być może Piłat na uroczyste okazje zakładał złote pierścienie, a na co dzień posługiwał takim tandetnym sygnetem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Więcej udogodnień dla rodziców w firmach. Pracodawcy chętnie dopasowują swoje oferty

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/towbar

  

Rośnie liczba firm pomagających rodzicom łączyć obowiązki zawodowe z opieką nad małym dzieckiem. Ale wciąż dla wielu osób to spore wyzwanie - pisze dzisiaj "Rzeczpospolita".

"Większość pracujących mam, bo 68,4 proc., bez większych trudności godzi życie zawodowe z rodzinnym - wynika z ostatnich badań GUS 'Praca i obowiązki rodzinne'"

- podaje poniedziałkowa "Rz".

Jak zaznacza dziennik, dla pozostałych stanowi to spory problem. Najczęstszymi przyczynami tych trudności są długi czas pracy, wymagający lub męczący rodzaj wykonywanych zadań, nieprzewidywalny lub niekorzystny harmonogram pracy. GUS zapytał m.in. młode mamy, czy mogą decydować, kiedy zaczynają i kończą pracę. Okazało się, że taką możliwość ma tylko 26,6 proc. mam, a około 40 proc. ma prawo do wzięcia wolnego dnia bez wykorzystywania urlopu.

Z badań firmy Hays Poland wynika, że tylko 18 proc. osób wychowujących dzieci dostaje od swojej firmy dodatkowe benefity. 55 proc. nie otrzymuje, a 27 proc. nawet nie wie, czy przysługują im jakieś benefity.

Gazeta dodaje, że część pracodawców dopasowuje swoją ofert dla pracowników. Z badań Hays Poland wynika, że już ponad 40 proc. z nich oferuje możliwość pracy elastycznej, czyli np. możliwość skorzystania z przerwy w pracy na załatwienie prywatnych spraw, pracę zdalną, ruchomy czas rozpoczęcia i zakończenia pracy. Jedna na dziesięć firm deklaruje, że pula dni urlopowych dla pracowników jest większa niż przewidziana w kodeksie pracy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl