W Krakowie wręczono nagrody IPN

- Państwo własnym życiem dają świadectwo, którego dzisiaj potrzebujemy najbardzie j- powiedział w Krakowie prezes IPN Jarosław Szarek, zwracając się do laureatów nagrody "Świadek Historii". Wśród nich znalazła się m.in. Wanda Półtawska.

IPN

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, podczas ceremonii uhonorowania laureatów VII edycji nagrody "Świadek Historii", przypomniał słowa jednej z odznaczonych dr Wandy Półtawskiej.

"Mówiła o swoich spotkaniach z ojcem świętym, już w wolnej Polsce. I ojciec święty - pełen troski o to, co my robimy z naszą wolnością - powiedział, że nie rozumie. Pytał co się stało z tym narodem?"

- mówił Szarek. Jak podkreślił, aktywność uhonorowanych nagrodą "Świadek Historii" sprawia, że teraz nie byłoby powodów do zadawania takich pytań.

W ocenie Szarka bowiem, nasz naród "idzie drogą wolności i wierności zasadom cywilizacji łacińskiej". "Często jesteśmy spychani z tej drogi, ale są ludzie, którzy - jak kotwice - zatrzymują nas na niej; jest to państwa aktywność, działalność" - wskazał prezes IPN, zwracając się do nagrodzonych. W jego opinii dzisiaj, kiedy znów mamy wolną, niepodległą Polskę, "wyrazem naszej niepodległości, naszej wolności (...) jest podziękowanie, ta nagroda".

Prezes IPN mówił również, że - biorąc pod uwagę, iż uhonorowani wciąż spotykają się z młodym pokoleniem - można z nadzieją patrzeć w przyszłość. "Państwo nadal - mimo podeszłego wieku - sieją, rzucają to ziarno niezbywalnych wartości, wolności, niepodległości, własnym życiem dając świadectwo" - podkreślił. "Bo tego dzisiaj najbardziej potrzebujemy - świadectwa" - dodał.

O konieczność zadbania o młode pokolenie mówiła dziennikarzom także dr Wanda Półtawska - przyjaciółka Jana Pawła II, lekarz, psychiatra i była więźniarka obozu koncentracyjnego Ravensbrueck. Jak podkreśliła, to właśnie młodzież jest "najlepszą częścią narodu".

Podkreśliła również, że bycie świadkiem "to nie jest żadna zasługa", bo jest nim każdy z nas. "Co innego być świadkiem, a co innego świadczyć sobą za to, co jest. Ja nie jestem świadkiem cudzych zdarzeń, tylko tego, co ja robię" - oceniła Półtawska.

W gronie wyróżnionych znaleźli się także: członkini Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego i najstarszy czynny zawodowo przewodnik po Krakowie Amelia Dunin, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzy Bukowski oraz przewodniczący Komitetu Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu Antoni Wiatr.

Wyróżniono także działacza opozycyjnego, założyciela internetowej Witryny Obywatelskiej Józefa Wieczorka oraz członka Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, współzałożyciela stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Wojciecha Zapałę.

Nagroda Honorowa "Świadek historii" została ustanowiona w marcu 2009 r. przez prezesa IPN. Jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania dziejów narodu polskiego w poszczególnych regionach Polski. Wyróżnienie przyznaje kapituła, której przewodniczącym jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo