Jak informuje Wirtualna Polska, Budka wraz z posłanką Martą Golbik zmienili kandydatów na listach, dopisując żonę posła Platformy - podawaliśmy na łamach Niezalezna.pl.

CZYTAJ WIĘCEJ: Walczą o „demokrację”, a sami mają z nią problem? Budka wykreślił niewygodnych kandydatów i... dopisał żonę

Zmiany na listach Koalicji Obywatelskiej w Gliwicach opisywały również lokalne media. Jak podały „Nowiny Gliwickie”, lokalne struktury Nowoczesnej i Platformy przez ostatnie miesiące negocjowały miejsca na listach w ramach powołanej na szczeblu krajowym KO. Następnie, zgodnie z procedurami, dokumenty przekazano pełnomocnikowi wyborczemu, który miał je złożyć w Państwowej Komisji Wyborczej.

- Ale poseł Borys Budka i posłanka Marta Golbik zmienili kandydatów na listach. Wstawiono nowych, a ci, którzy byli na nich przedtem o roszadach dowiedzieli się dzień po rejestracji. Wtedy, gdy już nic nie można było zrobić. W ten sposób wyeliminowano osoby niewygodne oraz uniemożliwiono im kandydowanie z innych list - napisały „Nowiny”.

O mandat nie będą się ubiegać się m.in. wieloletni radni Platformy Kajetan Gornig i Dominik Dragon. O tym, że nie znajdą się na listach ci kandydaci mieli dowiedzieć się na kilka godzin przed końcem ich rejestracji. Obaj należeli do grupy, która nie raz krytykowała bezpartyjnego prezydenta Zygmunta Frankiewicza. Kilka tygodni temu Frankiewicz przyjął poparcie Platformy i Nowoczesnej w najbliższych wyborach.

W wywiadzie dla „Nowin” Budka powiedział, że ostateczna wersja list kandydatów została przyjęta – zgodnie z obowiązującymi przepisami wewnętrznymi – przez zarząd krajowy Platformy.

- Decyzje władz krajowych wiązały się przede wszystkim z budowaną od wielu miesięcy w całej Polsce koalicją Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Na szczeblu krajowym uznaliśmy, że nie możemy wysiłku zawiązania Koalicji Obywatelskiej, która ma wygrać te i kolejne wybory poświęcić w imię lokalnych, niezrozumiałych dla wyborców, osobistych rozgrywek części radnych. W samorządzie i w polityce, by mieć efekty, trzeba pracować zespołowo. Nie wszyscy to zrozumieli, dlatego musieliśmy dokonać zmian - mówił poseł.

O sprawę Państwowa Agencja Prasowa spytała rzecznika PO Jana Grabca, który powiedział, że... nie przypomina sobie, aby gliwickie listy były tematem posiedzeń zarządu Platformy.

- Możliwe, że jakieś rozmowy się toczyły pomiędzy kierownictwem PO a szefem regionu, ale nie mam wiedzy na ten temat - dodał.