Timmermans nie odpuszcza. Znowu będzie chciał rozmawiać o "praworządności w Polsce"?

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans spotka się w poniedziałek w PE w Strasburgu z europosłami Komisji Wolności Obywatelskich, by rozmawiać o praworządności w Rumunii. Na spotkaniu ma być też poruszona kwestia rządów prawa w Polsce.

Frans Timmermans
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Jak poinformowały służby prasowe Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE), spotkanie na temat "Sytuacja w Rumunii, z uwzględnieniem kwestii niezależności sądownictwa" ma odbyć się w poniedziałek w godzinach 19.30-20.30 i ma być okazją do wymiany poglądów między wiceszefem KE i europosłami.

- Na debatę przeznaczono tylko godzinę, a głównym tematem będzie Rumunia, więc nie należy spodziewać się jakieś dogłębnej dyskusji na temat Polski

 - powiedziało PAP źródło w PE.

Szefem komisji LIBE jest brytyjski europoseł Claude Moraes (Socjaliści), który przewodniczył niedawnej delegacji PE do Polski dotyczącej praworządności. Moraes powiedział wcześniej radiu RMF FM, że ma zamiar omówić na poniedziałkowym spotkaniu również kwestię tej delegacji.

Komisja LIBE - jak podały źródła w PE - chce też, żeby w najbliższych tygodniach na jej posiedzeniu odbyła się debata na temat praworządności w Polsce.

- Wstępny termin ustalono na 20 listopada. Ta data może się jednak jeszcze zmienić. Program nie jest jeszcze gotowy

 - powiedziało źródło w PE.

Delegacja Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przebywała w Warszawie od 19 do 21 września. Europosłowie mieli ocenić stan zagrożenia dla rządów prawa i podstawowych wartości UE w Polsce. Delegacja spotkała się m.in. z sędzią Małgorzatą Gersdorf, przewodniczącym KRS Leszkiem Mazurem, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, przedstawicielami Sejmu i Senatu.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Frans Timmermans #Komisja Europejska #Parlament Europejski #praworządność #Komisja Wolności Obywatelskich

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo