Dwuletnia kampania społeczna ma zwiększyć wiedzę o autyzmie

/ geralt

  

Komiks pokazujący na przykładach, jak funkcjonuje w społeczeństwie osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, szkolenia dla nauczycieli, kolejarzy i kierowców autobusów - to niektóre działania w ramach kampanii promującej wiedzę o autyzmie w województwie śląskim.

Oficjalna inauguracja odbyła się w Katowicach z udziałem brytyjskiej aktorki i reżyserki Kelly Hunter. "Pracuję z dziećmi z autyzmem i ich rodzinami od 20 lat w Wielkiej Brytanii i na świecie" - powiedziała podczas konferencji prasowej. "Przez najbliższe dwa lata będę przyjeżdżać do również Polski, prowadzić szkolenia, zmieniać świadomość ludzi" - dodała.

Celem kampanii pod hasłem: "Popatrz na autyzm odwrotnie - od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj", organizowanej przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach pod patronatem marszałka województwa śląskiego, jest "uczłowieczenie" autyzmu. Ma pokazać, dlaczego osoby ze spektrum zachowują się w niezrozumiały dla większości ludzi sposób. A dzieje się tak, bo funkcjonowanie w rzeczywistości, która bombarduje w każdej sekundzie ogromną liczbą bodźców dźwiękowych, wzrokowych, zapachowych jest dla nich niezwykle trudne.

W konferencji inaugurującej kampanię wziął też udział Andrzej Bohdanowicz - dziennikarz z zespołem Aspergera, u którego to zaburzenie ze spektrum autyzmu zdiagnozowano, kiedy miał 16 lat. "Jestem trochę inny, ale trochę bardziej super od was wszystkich" - żartował.

Wspominał, że w szkole błyszczał na przedmiotach, które go interesowały, a te, których nie lubił, przysparzały mu ogromnych kłopotów. "Moja inność utrudnia mi czasem życie w relacjach osobistych, czasami potrafię zagubić się w grupowej rozmowie, bo chcę koniecznie coś powiedzieć od siebie, ale niekoniecznie wiem kiedy, jak dobrać odpowiedni moment. Z drugiej strony - potrafię szybko odczytywać pewne sytuacje. Mam w głowie hiperkomputer, który pewne rzeczy ułatwia, ale czasem potrafi się zawiesić" - opowiadał Bohdanowicz.

W ramach kampanii rozpowszechniane będą też plakaty, ulotki i filmy pokazujące, jak wygląda świat człowieka z autyzmem, pokazujące sprawę z perspektywy rodzica lub rodzeństwa osoby z takim zaburzeniem. Będą też szkolenia dla przedstawicieli grup zawodowych, które mogą się w pracy zetknąć z osobami z autyzmem.

Autyzm to zaburzenie rozwoju o charakterze neurologicznym. U każdej osoby objawia się inaczej, dlatego specjaliści mówią o spektrum autyzmu. Nie jest to choroba, lecz inny sposób odbierania świata i myślenia. Osoby ze spektrum autyzmu np. o wiele mocniej niż inne odbierają bodźce słuchowe, wzrokowe, zapachowe czy czuciowe. Autyzm może nie być widoczny w pierwszym momencie, a związane z nim nietypowe zachowania mogą być odbierane jako bezczelne czy niegrzeczne. Dzieci, młodzież i dorośli ze spektrum autyzmu często doświadczają nietolerancji. Wiedza o ich zaburzeniu pozwala reagować we właściwy sposób - nie oceniać, lecz pomagać tym osobom bezkonfliktowo funkcjonować w otoczeniu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Znów rośnie fala migrantów docierających do Włoch! Dowożą ich... organizacje pozarządowe

/ Daniel Case [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

1200 migrantów przybyło do Włoch od początku września - poinformowało MSW w Rzymie. Po raz pierwszy w tym roku liczba osób, które dotarły przez morze, jest wyższa niż w tym samym okresie 2018 roku, kiedy zanotowano znaczny spadek fali migracyjnej. Oprócz zwiększonej liczby "uchodźców" w oczy rzucają się fakty dotyczące ich transportu.

Z danych resortu spraw wewnętrznych wynika, że w tym roku przybyło prawie 6300 migrantów, o 70 proc. mniej niż w tym samym czasie w 2018 r. Wtedy liczba ta przekroczyła 20 tysięcy i była znacznie niższa niż w poprzednich latach szczytu kryzysu migracyjnego.

Jednak w ostatnich dwóch miesiącach tego roku odnotowano nasilenie się napływu migrantów na włoskie wybrzeża. Najwięcej z nich pochodzi z Tunezji, Pakistanu i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Obserwuje się jednocześnie dwa zjawiska: tzw. mininapływ, czyli rosnącą liczbę małych łodzi, na pokładzie których grupy migrantów po około 20 osób docierają głównie na Lampedusę, a także rezultat aktywności statków organizacji pozarządowych ratujących migrantów z dryfujących pontonów.

Włoskie porty zamknął przed nimi poprzedni szef MSW Matteo Salvini. W ciągu 14 miesięcy jego kadencji doszło do wielu kryzysów wokół jednostek NGO, którym odmawiano zgody na wpłynięcie do włoskich portów. Statki były wpuszczane dopiero po tym, gdy gotowość przyjęcia migrantów deklarowały inne kraje UE.

W weekend z ponad 80 migrantami na pokładzie do portu na Lampedusie wpłynął statek Ocean Viking po tym, gdy ludzi tych zgodziło się przyjąć kilka krajów UE, w tym Francja i Niemcy. Sprawa tego norweskiego statku była pierwszym testem dla nowego rządu premiera Włoch Giuseppe Contego, utworzonego 4 września przez Ruch Pięciu Gwiazd i centrolewicową Partię Demokratyczną.

Dzisiaj załoga Ocean Viking poinformowała, że podczas dwóch operacji uratowała na Morzu Śródziemnym 109 migrantów. Jest wśród nich noworodek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl