Dwuletnia kampania społeczna ma zwiększyć wiedzę o autyzmie

Komiks pokazujący na przykładach, jak funkcjonuje w społeczeństwie osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, szkolenia dla nauczycieli, kolejarzy i kierowców autobusów - to niektóre działania w ramach kampanii promującej wiedzę o autyzmie w województwie śląskim.

geralt

Oficjalna inauguracja odbyła się w Katowicach z udziałem brytyjskiej aktorki i reżyserki Kelly Hunter. "Pracuję z dziećmi z autyzmem i ich rodzinami od 20 lat w Wielkiej Brytanii i na świecie" - powiedziała podczas konferencji prasowej. "Przez najbliższe dwa lata będę przyjeżdżać do również Polski, prowadzić szkolenia, zmieniać świadomość ludzi" - dodała.

Celem kampanii pod hasłem: "Popatrz na autyzm odwrotnie - od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj", organizowanej przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach pod patronatem marszałka województwa śląskiego, jest "uczłowieczenie" autyzmu. Ma pokazać, dlaczego osoby ze spektrum zachowują się w niezrozumiały dla większości ludzi sposób. A dzieje się tak, bo funkcjonowanie w rzeczywistości, która bombarduje w każdej sekundzie ogromną liczbą bodźców dźwiękowych, wzrokowych, zapachowych jest dla nich niezwykle trudne.

W konferencji inaugurującej kampanię wziął też udział Andrzej Bohdanowicz - dziennikarz z zespołem Aspergera, u którego to zaburzenie ze spektrum autyzmu zdiagnozowano, kiedy miał 16 lat. "Jestem trochę inny, ale trochę bardziej super od was wszystkich" - żartował.

Wspominał, że w szkole błyszczał na przedmiotach, które go interesowały, a te, których nie lubił, przysparzały mu ogromnych kłopotów. "Moja inność utrudnia mi czasem życie w relacjach osobistych, czasami potrafię zagubić się w grupowej rozmowie, bo chcę koniecznie coś powiedzieć od siebie, ale niekoniecznie wiem kiedy, jak dobrać odpowiedni moment. Z drugiej strony - potrafię szybko odczytywać pewne sytuacje. Mam w głowie hiperkomputer, który pewne rzeczy ułatwia, ale czasem potrafi się zawiesić" - opowiadał Bohdanowicz.

W ramach kampanii rozpowszechniane będą też plakaty, ulotki i filmy pokazujące, jak wygląda świat człowieka z autyzmem, pokazujące sprawę z perspektywy rodzica lub rodzeństwa osoby z takim zaburzeniem. Będą też szkolenia dla przedstawicieli grup zawodowych, które mogą się w pracy zetknąć z osobami z autyzmem.

Autyzm to zaburzenie rozwoju o charakterze neurologicznym. U każdej osoby objawia się inaczej, dlatego specjaliści mówią o spektrum autyzmu. Nie jest to choroba, lecz inny sposób odbierania świata i myślenia. Osoby ze spektrum autyzmu np. o wiele mocniej niż inne odbierają bodźce słuchowe, wzrokowe, zapachowe czy czuciowe. Autyzm może nie być widoczny w pierwszym momencie, a związane z nim nietypowe zachowania mogą być odbierane jako bezczelne czy niegrzeczne. Dzieci, młodzież i dorośli ze spektrum autyzmu często doświadczają nietolerancji. Wiedza o ich zaburzeniu pozwala reagować we właściwy sposób - nie oceniać, lecz pomagać tym osobom bezkonfliktowo funkcjonować w otoczeniu.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#autyzm

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo