Dwuletnia kampania społeczna ma zwiększyć wiedzę o autyzmie

/ geralt

  

Komiks pokazujący na przykładach, jak funkcjonuje w społeczeństwie osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, szkolenia dla nauczycieli, kolejarzy i kierowców autobusów - to niektóre działania w ramach kampanii promującej wiedzę o autyzmie w województwie śląskim.

Oficjalna inauguracja odbyła się w Katowicach z udziałem brytyjskiej aktorki i reżyserki Kelly Hunter. "Pracuję z dziećmi z autyzmem i ich rodzinami od 20 lat w Wielkiej Brytanii i na świecie" - powiedziała podczas konferencji prasowej. "Przez najbliższe dwa lata będę przyjeżdżać do również Polski, prowadzić szkolenia, zmieniać świadomość ludzi" - dodała.

Celem kampanii pod hasłem: "Popatrz na autyzm odwrotnie - od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj", organizowanej przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach pod patronatem marszałka województwa śląskiego, jest "uczłowieczenie" autyzmu. Ma pokazać, dlaczego osoby ze spektrum zachowują się w niezrozumiały dla większości ludzi sposób. A dzieje się tak, bo funkcjonowanie w rzeczywistości, która bombarduje w każdej sekundzie ogromną liczbą bodźców dźwiękowych, wzrokowych, zapachowych jest dla nich niezwykle trudne.

W konferencji inaugurującej kampanię wziął też udział Andrzej Bohdanowicz - dziennikarz z zespołem Aspergera, u którego to zaburzenie ze spektrum autyzmu zdiagnozowano, kiedy miał 16 lat. "Jestem trochę inny, ale trochę bardziej super od was wszystkich" - żartował.

Wspominał, że w szkole błyszczał na przedmiotach, które go interesowały, a te, których nie lubił, przysparzały mu ogromnych kłopotów. "Moja inność utrudnia mi czasem życie w relacjach osobistych, czasami potrafię zagubić się w grupowej rozmowie, bo chcę koniecznie coś powiedzieć od siebie, ale niekoniecznie wiem kiedy, jak dobrać odpowiedni moment. Z drugiej strony - potrafię szybko odczytywać pewne sytuacje. Mam w głowie hiperkomputer, który pewne rzeczy ułatwia, ale czasem potrafi się zawiesić" - opowiadał Bohdanowicz.

W ramach kampanii rozpowszechniane będą też plakaty, ulotki i filmy pokazujące, jak wygląda świat człowieka z autyzmem, pokazujące sprawę z perspektywy rodzica lub rodzeństwa osoby z takim zaburzeniem. Będą też szkolenia dla przedstawicieli grup zawodowych, które mogą się w pracy zetknąć z osobami z autyzmem.

Autyzm to zaburzenie rozwoju o charakterze neurologicznym. U każdej osoby objawia się inaczej, dlatego specjaliści mówią o spektrum autyzmu. Nie jest to choroba, lecz inny sposób odbierania świata i myślenia. Osoby ze spektrum autyzmu np. o wiele mocniej niż inne odbierają bodźce słuchowe, wzrokowe, zapachowe czy czuciowe. Autyzm może nie być widoczny w pierwszym momencie, a związane z nim nietypowe zachowania mogą być odbierane jako bezczelne czy niegrzeczne. Dzieci, młodzież i dorośli ze spektrum autyzmu często doświadczają nietolerancji. Wiedza o ich zaburzeniu pozwala reagować we właściwy sposób - nie oceniać, lecz pomagać tym osobom bezkonfliktowo funkcjonować w otoczeniu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Von der Leyen z zielonym światłem

Ursula von der Leyen / Olaf Kosinsky [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)]

  

Ambasadorowie państw członkowskich UE dali dziś zielone światło dla ukonstytuowania się Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen bez brytyjskiego komisarza - poinformowało źródło unijne Polskiej Agencji Prasowej.

Ambasadorowie państw członkowskich UE dali zielone światło nowej Komisji Europejskiej

- podało źródło.

Jest to formalna procedura. W poniedziałek ma jeszcze ją potwierdzić oficjalnie Rada UE. W środę ma odbyć się głosowanie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu nad poparciem dla nowej Komisji.

Jak dotąd kandydata na komisarza nie zgłosiła Wielka Brytania. W związku z tym brakiem KE uruchomiła wobec Londynu procedurę naruszenia unijnego prawa. W piątek mija termin na odpowiedź w ramach tej procedury.

Szef PE David Sassoli powiedział w czwartek, że z opinii prawnych KE, PE i Rady wynika, że nowa Komisja może zacząć działać bez Brytyjczyka w składzie.

Rzecznik KE Eric Mamer podkreślił w piątek na konferencji w Brukseli, że Komisja i inne instytucje mają analizy prawne w tej sprawie. "Od początku tego procesu mówiliśmy niezmiennie, że uważamy, że jest możliwość, aby nowa Komisja objęła urząd 1 grudnia. Jak widać, krok po kroku idziemy w kierunku tej daty" - zaznaczył.

W przyszłym tygodniu możliwy jest drugi krok KE wobec W. Brytanii w związku z brakiem kandydata na komisarza z tego kraju. Nie będzie to jednak jeszcze skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE, ale tzw. uzasadniona opinia, czyli formalne wezwanie do zapewnienia zgodności z prawem UE.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl