Nazbierało się i pękło! W zamieszkach antyimgranckich brali udział Niemcy z kilku regionów - WIDEO

/ @KTHopkins Twitter.com

  

W demonstracjach, które odbyły się w poniedziałek w Chemnitz (Saksonia) uczestniczyło ok. 6 tys. sympatyków skrajnej prawicy, w tym wielu chuliganów, którzy przyjechali z innych rejonów Niemiec - powiedział dziś szef MSW Saksonii Roland Woeller. W sieci krążą filmiki z zajść po zabójstwie Niemca, o popełnienie którego są oskarżani imigranci z Syrii i Iraku.

Powodem poniedziałkowych demonstracji był incydent z niedzieli, gdy w Chemnitz na festynie miejskim doszło do bójki z udziałem kilku osób różnej narodowości, w której rannych zostały trzy osoby; jedna z nich - 35-letni Niemiec - później zmarła. Wydano nakaz aresztowania dwóch osób - 22-letniego Irakijczyka oraz 23-letniego Syryjczyka.

Woeller zwrócił uwagę, że do wzrostu napięcia przyczyniło się także mnóstwo fake newsów w internecie. Poinformował, że w kontrdemonstracjach przeciwko skrajnej prawicy uczestniczyło około tysiąca ludzi.

Premier Saksonii Michael Kremtscher potępił (jak to ujął) "prawicowych ekstremistów" za wykorzystywanie śmierci człowieka jako instrumentu politycznego i za rozpowszechnianie w internecie fałszywych informacji. Zapewnił, że władze bezzwłocznie przeprowadzą wnikliwe śledztwo w sprawie zabójstwa w Chemnitz, ale też podejmą zdecydowane działania przeciwko tym, którzy podżegali tam następnie do przemocy oraz dopuszczali się ataków na migrantów.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer powiedział dziś, że rząd federalny jest gotów zapewnić Saksonii wsparcie policyjne, jeśli zwrócą się o to władze tego landu. 

Policja w Saksonii jest w trudnej sytuacji

- przyznał.

Poparła go kanclerz Angela Merkel, która potępiła przemoc i zaakcentowała, że „jeśli Saksonia będzie potrzebowała pomocy w utrzymaniu prawa i porządku, rząd federalny stoi w gotowości”.

Seehofer powiedział, że zrozumiałe jest zaniepokojenie opinii publicznej śmiercią Niemca, który w Chemnitz zginął od ciosów zadanych nożem, ale podkreślił, że w niemieckim społeczeństwie nie ma miejsca na przemoc, ani na nawoływanie do przemocy.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas wyraził obawę, że z powodu zajść w Chemnitz może ucierpieć reputacja RFN. 

Musimy pamiętać, że te sceny będą oglądane za granicą

 - powiedział dziennikarzom w Berlinie. 

Mocno wierzę w to, że większość ludzi mieszkających w tym kraju chce, aby był to kraj otwarty i tolerancyjny.

Podczas demonstracji, do których doszło w Chemnitz w poniedziałek wieczorem co najmniej sześć osób odniosło obrażenia, ale noc z poniedziałku na wtorek minęła spokojnie - poinformowała miejscowa policja.

Po rozejściu się demonstrantów rzecznik policji przyznał, że była przygotowana na mniejszą liczbę protestujących. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze, że funkcjonariuszom z trudem udało się opanować sytuację. Szef policji w Saksonii Juergen Georgie zapowiedział, że w nadchodzących dniach siły policyjne w Chemnitz zostaną zwiększone w związku z tym, że planowane są kolejne protesty.

"Ze względu na politykę „otwartych drzwi” kanclerz Angela Merkel skutkującą wpuszczeniem ponad miliona imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Niemiec rośnie poparcie dla ruchów prawicowych i nacjonalistycznych. W wyborach do Bundestagu z września 2017 roku anty-imigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD), w niektórych regionach Saksonii uzyskała poparcie ponad 30 proc. głosujących"

- pisze dziennik „Gazeta Polska Codziennie”. Więcej w jutrzejszym wydaniu „GPC”

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sytuacja po burzy w Tatrach. Odnaleziono poszukiwane osoby

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Udało się odnaleźć wszystkie poszukiwane osoby po wczorajszej burzy w Tatrach. "Na liście poszukiwanych było dziewięć osób. Udało się ustalić miejsca ich pobytu. Wszyscy są bezpieczni" - powiedział rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

"Na liście poszukiwanych było dziewięć osób. Udało się ustalić miejsca ich pobytu. Wszyscy są bezpieczni. Jedna z tych osób znajdowała się w schronisku tatrzańskim poza zasięgiem sieci komórkowej, inna była pod namiotem, kolejna poza granicami Polski"

- wyjaśnił Wieczorek. Dodał, że z wszystkimi osobami policja nawiązała kontakt i potwierdziły, że nie były na szczytach Tatr podczas burzy.

[polecam:https://niezalezna.pl/284778-najnowsze-informacje-po-burzy-w-tatrach-przedstawiono-bilans-ofiar]

Policjant wyjaśnił, że w Starostwie Tatrzańskim ciągle działa infolinia i co jakiś czas pojawiają się nowe sygnały o poszukiwanych przez rodziny osobach. Są one umieszczane na liście prowadzonej przez sztab kryzysowy i weryfikowane. Policjanci starają się na bieżąco docierać do osób, o które niepokoją się bliscy, i potwierdzać, że są całe i zdrowe.

Policja zakończyła poszukiwania w rejonie Giewontu, znalazła tam tylko drobny sprzęt turystyczny.

"Nie znaleźliśmy żadnych osób, które mogłyby ewentualnie potrzebować pomocy"

- poinformował Wieczorek.

[polecam:https://niezalezna.pl/284707-dzieci-wsrod-smiertelnych-ofiar-burz-w-tatrach-bilans-pokrzywdzonych-wciaz-rosnie]

Sprawdzanie północnej ściany Giewontu zakończyła także załoga śmigłowca TOPR i też nie natrafiła na żadną osobę potrzebująca pomocy.

"Skończyliśmy poszukiwania, ale w każdej chwili mogą pojawić się nowe okoliczności. Jesteśmy na to gotowi"

- dodał rzecznik zakopiańskiej policji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl