Nazbierało się i pękło! W zamieszkach antyimgranckich brali udział Niemcy z kilku regionów - WIDEO

/ @KTHopkins Twitter.com

  

W demonstracjach, które odbyły się w poniedziałek w Chemnitz (Saksonia) uczestniczyło ok. 6 tys. sympatyków skrajnej prawicy, w tym wielu chuliganów, którzy przyjechali z innych rejonów Niemiec - powiedział dziś szef MSW Saksonii Roland Woeller. W sieci krążą filmiki z zajść po zabójstwie Niemca, o popełnienie którego są oskarżani imigranci z Syrii i Iraku.

Powodem poniedziałkowych demonstracji był incydent z niedzieli, gdy w Chemnitz na festynie miejskim doszło do bójki z udziałem kilku osób różnej narodowości, w której rannych zostały trzy osoby; jedna z nich - 35-letni Niemiec - później zmarła. Wydano nakaz aresztowania dwóch osób - 22-letniego Irakijczyka oraz 23-letniego Syryjczyka.

Woeller zwrócił uwagę, że do wzrostu napięcia przyczyniło się także mnóstwo fake newsów w internecie. Poinformował, że w kontrdemonstracjach przeciwko skrajnej prawicy uczestniczyło około tysiąca ludzi.

Premier Saksonii Michael Kremtscher potępił (jak to ujął) "prawicowych ekstremistów" za wykorzystywanie śmierci człowieka jako instrumentu politycznego i za rozpowszechnianie w internecie fałszywych informacji. Zapewnił, że władze bezzwłocznie przeprowadzą wnikliwe śledztwo w sprawie zabójstwa w Chemnitz, ale też podejmą zdecydowane działania przeciwko tym, którzy podżegali tam następnie do przemocy oraz dopuszczali się ataków na migrantów.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer powiedział dziś, że rząd federalny jest gotów zapewnić Saksonii wsparcie policyjne, jeśli zwrócą się o to władze tego landu. 

Policja w Saksonii jest w trudnej sytuacji

- przyznał.

Poparła go kanclerz Angela Merkel, która potępiła przemoc i zaakcentowała, że „jeśli Saksonia będzie potrzebowała pomocy w utrzymaniu prawa i porządku, rząd federalny stoi w gotowości”.

Seehofer powiedział, że zrozumiałe jest zaniepokojenie opinii publicznej śmiercią Niemca, który w Chemnitz zginął od ciosów zadanych nożem, ale podkreślił, że w niemieckim społeczeństwie nie ma miejsca na przemoc, ani na nawoływanie do przemocy.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas wyraził obawę, że z powodu zajść w Chemnitz może ucierpieć reputacja RFN. 

Musimy pamiętać, że te sceny będą oglądane za granicą

 - powiedział dziennikarzom w Berlinie. 

Mocno wierzę w to, że większość ludzi mieszkających w tym kraju chce, aby był to kraj otwarty i tolerancyjny.

Podczas demonstracji, do których doszło w Chemnitz w poniedziałek wieczorem co najmniej sześć osób odniosło obrażenia, ale noc z poniedziałku na wtorek minęła spokojnie - poinformowała miejscowa policja.

Po rozejściu się demonstrantów rzecznik policji przyznał, że była przygotowana na mniejszą liczbę protestujących. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze, że funkcjonariuszom z trudem udało się opanować sytuację. Szef policji w Saksonii Juergen Georgie zapowiedział, że w nadchodzących dniach siły policyjne w Chemnitz zostaną zwiększone w związku z tym, że planowane są kolejne protesty.

"Ze względu na politykę „otwartych drzwi” kanclerz Angela Merkel skutkującą wpuszczeniem ponad miliona imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Niemiec rośnie poparcie dla ruchów prawicowych i nacjonalistycznych. W wyborach do Bundestagu z września 2017 roku anty-imigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD), w niektórych regionach Saksonii uzyskała poparcie ponad 30 proc. głosujących"

- pisze dziennik „Gazeta Polska Codziennie”. Więcej w jutrzejszym wydaniu „GPC”

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zatrzymany za znęcanie się nad żoną

/ policja.gov.pl

  

Policjanci zatrzymali poszukiwanego 41-latka, skazanego za znęcanie się nad żoną - poinformowała w środę rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Sopocie asp. Lucyna Rekowska. Mężczyzna przywłaszczył też sobie telefon komórkowy, należący do jego znajomej, za co grozi mu kara więzienia.

Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku, patrolujący ulice Sopotu zauważyli mężczyznę, który na ich widok zaczął zachowywać się nerwowo.

Mundurowi wylegitymowali go i sprawdzili jego dane w policyjnych bazach. Okazało się, że 41-latek jest poszukiwany celem doprowadzenia do najbliższego aresztu śledczego lub zakładu karnego

- powiedziała rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Sopocie asp. Lucyna Rekowska. Zatrzymany był bowiem skazany przez Sądu Rejonowy w Kartuzach na rok pozbawienia wolności za znęcanie się nad żoną.

Jak ustalili śledczy w ostatnich dniach mężczyzna przywłaszczył sobie telefon komórkowy, który powierzyła mu jego znajoma. Za takie przestępstwo grozi do 5 lat więzienia.

Funkcjonariusze z wydziału konwojowo-ochronnego przewieźli mężczyznę do Aresztu Śledczego w Gdańsku, gdzie spędzi najbliższy rok. Dodatkowo odpowie przed sądem za przywłaszczenie mienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts