Nazbierało się i pękło! W zamieszkach antyimgranckich brali udział Niemcy z kilku regionów - WIDEO

/ @KTHopkins Twitter.com

  

W demonstracjach, które odbyły się w poniedziałek w Chemnitz (Saksonia) uczestniczyło ok. 6 tys. sympatyków skrajnej prawicy, w tym wielu chuliganów, którzy przyjechali z innych rejonów Niemiec - powiedział dziś szef MSW Saksonii Roland Woeller. W sieci krążą filmiki z zajść po zabójstwie Niemca, o popełnienie którego są oskarżani imigranci z Syrii i Iraku.

Powodem poniedziałkowych demonstracji był incydent z niedzieli, gdy w Chemnitz na festynie miejskim doszło do bójki z udziałem kilku osób różnej narodowości, w której rannych zostały trzy osoby; jedna z nich - 35-letni Niemiec - później zmarła. Wydano nakaz aresztowania dwóch osób - 22-letniego Irakijczyka oraz 23-letniego Syryjczyka.

Woeller zwrócił uwagę, że do wzrostu napięcia przyczyniło się także mnóstwo fake newsów w internecie. Poinformował, że w kontrdemonstracjach przeciwko skrajnej prawicy uczestniczyło około tysiąca ludzi.

Premier Saksonii Michael Kremtscher potępił (jak to ujął) "prawicowych ekstremistów" za wykorzystywanie śmierci człowieka jako instrumentu politycznego i za rozpowszechnianie w internecie fałszywych informacji. Zapewnił, że władze bezzwłocznie przeprowadzą wnikliwe śledztwo w sprawie zabójstwa w Chemnitz, ale też podejmą zdecydowane działania przeciwko tym, którzy podżegali tam następnie do przemocy oraz dopuszczali się ataków na migrantów.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer powiedział dziś, że rząd federalny jest gotów zapewnić Saksonii wsparcie policyjne, jeśli zwrócą się o to władze tego landu. 

Policja w Saksonii jest w trudnej sytuacji

- przyznał.

Poparła go kanclerz Angela Merkel, która potępiła przemoc i zaakcentowała, że „jeśli Saksonia będzie potrzebowała pomocy w utrzymaniu prawa i porządku, rząd federalny stoi w gotowości”.

Seehofer powiedział, że zrozumiałe jest zaniepokojenie opinii publicznej śmiercią Niemca, który w Chemnitz zginął od ciosów zadanych nożem, ale podkreślił, że w niemieckim społeczeństwie nie ma miejsca na przemoc, ani na nawoływanie do przemocy.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas wyraził obawę, że z powodu zajść w Chemnitz może ucierpieć reputacja RFN. 

Musimy pamiętać, że te sceny będą oglądane za granicą

 - powiedział dziennikarzom w Berlinie. 

Mocno wierzę w to, że większość ludzi mieszkających w tym kraju chce, aby był to kraj otwarty i tolerancyjny.

Podczas demonstracji, do których doszło w Chemnitz w poniedziałek wieczorem co najmniej sześć osób odniosło obrażenia, ale noc z poniedziałku na wtorek minęła spokojnie - poinformowała miejscowa policja.

Po rozejściu się demonstrantów rzecznik policji przyznał, że była przygotowana na mniejszą liczbę protestujących. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze, że funkcjonariuszom z trudem udało się opanować sytuację. Szef policji w Saksonii Juergen Georgie zapowiedział, że w nadchodzących dniach siły policyjne w Chemnitz zostaną zwiększone w związku z tym, że planowane są kolejne protesty.

"Ze względu na politykę „otwartych drzwi” kanclerz Angela Merkel skutkującą wpuszczeniem ponad miliona imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Niemiec rośnie poparcie dla ruchów prawicowych i nacjonalistycznych. W wyborach do Bundestagu z września 2017 roku anty-imigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD), w niektórych regionach Saksonii uzyskała poparcie ponad 30 proc. głosujących"

- pisze dziennik „Gazeta Polska Codziennie”. Więcej w jutrzejszym wydaniu „GPC”

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pokonaliśmy mafię VAT-owską - podkreślił premier. I dodaje: to nie koniec walki

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Skutecznie pokonaliśmy mafię VAT-owską - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Busku-Zdroju. Przyznał zarazem, że jeszcze pozostało trochę do zrobienia.

"Staramy się zmieniać Polskę, tak jak według legendy w Busku kiedyś grasował też pewien smok i wiem, że pokonaliście tego smoka - znaczy wasi poprzednicy" - mówił do mieszkańców.

"My też mieliśmy takiego smoka VAT-owskiego - taką bestię, która pożerała całą część dochodów państwa i trzeba było rządu, który się solidnie zabrał za finanse państwa, bo wszystko co się udało zrobić do tej pory dla społeczeństwa, wynika głównie przede wszystkim z tego, że to mafia VAT-owska, przestępców podatkowych skutecznie pokonaliśmy"

- powiedział Morawiecki.

"Jeszcze nie całkiem, jak tu ktoś podpowiada i ma rację" - dodał.

"Nawet ci, którzy pokazują, że luka VAT została zredukowana zasadniczo - niektórzy mówią do rekordowych poziomów w Europie - ale ona jeszcze tam jest i trzeba kontynuować tę walkę" - ocenił.

"Dlatego za miesiąc mam nadzieję - już po wyborach - będziemy tutaj świętować zwycięstwo. Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości" - powiedział.

Przekonywał, że - tak jak do sanatorium w Busku-Zdroju, ludzie przyjeżdżają dla spokoju - "takiego spokoju chcemy dać jak najwięcej mieszkańcom Polski".

"Wszystkim Polakom należą się wyższe płace i stąd nasza propozycja płacy minimalnej, żeby ona była na poziomie od przyszłego roku 2 tys. 600 zł, od kolejnego roku 3000 zł, a po kilku latach - koniec 2023, początek 2024 - 4000 zł" - powiedział.

"To jest nasza polityka gospodarcza" - dodał.

"Polakom należą się wyższe płace. Stąd nasza propozycja płacy minimalnej, żeby ona była na poziomie - od przyszłego roku 2,6 tys. zł, od kolejnego roku 3 tys. zł, a po kilku latach, koniec 2023 r. i początek 2024 r. - 4 tys. zł. To jest nasza polityka gospodarcza" - powiedział Morawiecki.

"Zrobiliśmy w tym roku taki trójskok dla emerytów" - powiedział szef rządu. Wymienił, że chodzi o waloryzację kwotową, trzynastą emeryturę oraz obniżenie podatku PIT dla emerytów.

"Od października będzie niższy PIT dla emerytów o 6 proc. 1 punkt procentowy to jest kolejne kilkaset złotych w portfelu emerytów" - mówił premier.

Podkreślił, że w ten sposób rząd "pokazuje realnie, jak można działać dla dobra społeczeństwa poprzez walkę z korporacjami międzynarodowymi".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl