Merkel osamotniona. Już nawet jej doradca mówi, że pomysł kanclerz był „bezsensowny”

/ flickr.com/EU2017EE Estonian Presidency /creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

Kanclerz Angela Merkel zapraszała uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. Następnie forsowała pomysł przymusowej relokacji w Unii Europejskiej. Dziś jej doradca mówi, że od samego początku był to „poroniony pomysł” i radzi, by Merkel z niego zrezygnowała. Ocenił, że powinni zrezygnować z tej propozycji o przestać kłócić się z Budapesztem i Warszawą, bo w kwestii migracji „Orban ma często rację”. Przyznał też, że w kwestii kwot uchodźców „Warszawa ma merytorycznie rację”.

Ekspert ds. migracji, doradca Angeli Merkel - Gerald Knaus swoją ostatnią wypowiedzią naraził się tej „postępowej  Europie”, która bezrefleksyjnie otworzyła się na imigrantów przybywających głównie z Afganistanu, Iraku i Syrii.

Ocenił, że propozycja przymusowej relokacji uchodźców, którą forsowała od 2015 roku Angela Merkel… jest bezsensowna i radzi, by z niej jak najszybciej zrezygnowano.

Knaus jest austriackim naukowcem, który doradza niemieckiemu rządowi. Stwierdził, że do tej pory nikt nie udzielił odpowiedzi na pytanie jak wdrożyć system kwot.

Pomysł przymusowej relokacji uchodźców był od samego początku martwym płodem i to nie tyle z politycznego, co z praktycznego punktu widzenia

– powiedział wczoraj Knaus podczas spotkania z dziennikarzami.

Jak Knaus usiłował wytłumaczyć fakt, że uchodźcy chcą znaleźć się w Niemczech? Nie tym, że to Angela Merkel ich zapraszała, czy tym, że dostają tam ogromne świadczenia socjalne. Knaus przekonuje, że kluczowym problemem jest „konkurencja między państwami, polegająca na tym, żeby traktować azylantów i osoby starające się o azyl gorzej niż kraj sąsiedni, dzięki czemu można mieć nadzieję, że przeniosą się do sąsiada”.  I efektem jest to, że niemal wszyscy lądują w Niemczech – uważa doradca Merkel.

Knaus mówiąc o sprzeciwie krajów Grupy Wyszehradzkiej w tej kwestii ocenił, że propozycja przymusowej relokacji była „pierwotnym błędem” Komisji Europejskiej.

Jego zdaniem propozycja przymusowej relokacji „zostanie na szczycie UE w tym tygodniu ostatecznie pogrzebana

– pisze dw.com.

I słusznie, bo była to propozycja bezsensowna

- dodał.

Ocenił, że nawet gdyby udało się wysłać z Niemiec do Polski 10 tys. uchodźców, to te osoby nie pozostałyby tam.

Niemcy, Francja i inne kraje powinny oświadczyć: rezygnujemy z tej propozycji, przestajemy się o to kłócić z Budapesztem i Warszawą

– stwierdził Knaus. Dodał, że w sprawach migracji „Orban ma często rację”.

Austriacki ekspert ocenił, że lepsza od przymusowej relokacji byłaby „dobrowolna relokacja”, a Unia Europejska powinna nagradzać finansowo gminy i samorządy, które dobrowolnie przyjmują uchodźców.

Nie kary, lecz pozytywne bodźce. Niektóre kraje wyszehradzkie byłyby skłonne dyskutować o takim dobrowolnym systemie – stwierdził naukowiec.

Zdaniem Knausa „Warszawa w kwestii uchodźców ma merytorycznie rację”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, dw.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Policjanci zapobiegli tragedii

  

Tylko dzięki szybkiej reakcji policjantów z janowskiego komisariatu oraz strażaków zapobiegła tragedii. Funkcjonariusze ewakuowali z zadymionego budynku dwóch nietrzeźwych mężczyzn, którzy sami nie mogli go już opuścić. Powodem zadymienia była prawdopodobnie nieszczelność przewodu kominowego.

Do zdarzenia doszło w miejscowości Konstantynów. Policjanci Zespołu Kryminalnego janowskiego komisariatu wykonując czynności służbowe przyjechali na teren jednej z posesji. 

Gdy weszli do środka budynku, okazało się ze jest on zadymiony. Czarny, żrący dym zmniejszył zupełnie  widoczność w pomieszczeniach. Policjanci będąc w środku zauważyli jednego z mieszkańców posesji. Pomogli mu wydostać się na zewnątrz.
- informuje policja.

Wówczas na miejsce dotarła wezwana załoga straży pożarnej. Funkcjonariusze obydwu  służb weszli do domu. Policjanci wspólnie ze strażakami wyprowadzili drugiego z domowników. Obydwaj mężczyźni w chwili zdarzenia znajdowali się pod wpływem alkoholu.

Mężczyźni w wieku 40 i 43-lat przebadani zostali przez załogę karetki pogotowia, która również wezwana została na miejsce. Prawdopodobną przyczyną zadymienia budynku była nieszczelność przewodu kominowego. Na szczęście służby dotarły na czas zapobiegając tragedii.
- realcjonuje policja.

Policjanci apelują o ostrożność. Różnego rodzaju urządzenia grzewcze: na tradycyjny węgiel, gazowe, olejowe, elektryczne bądź sanitarne zwłaszcza niewłaściwie eksploatowane zagrażają naszemu zdrowiu lub życiu.

Funkcjonariusze przypominają przy okazji o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- zapewnij prawidłową wentylację pomieszczenia,  nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych,
- stosuj mikro - wentylację okien i drzwi, - z pomocą fachowców dokonuj okresowych przeglądów komina, urządzeń grzewczych, sanitarnych  i instalacji wentylacyjnej,
- zainstaluj czujki tlenku węgla  w tej części domu, w której sypia twoja rodzina - to skuteczne urządzenia, które uratowały już niejedno życie. W przypadku zagrożenia należy wezwać służby ratownicze, dzwoniąc na numer alarmowy  112.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, lubelska.policja.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl