Zmiana w rządzie. Dziś oficjalne powołanie. Co wiemy o nowym ministrze?

Dziś o godz. 9.30 odbędzie się uroczystość powołania Jana Krzysztofa Ardanowskiego na nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Zastąpi on Krzysztofa Jurgiela, który w poniedziałek podał się do dymisji. O tym, że to właśnie Ardanowski otrzymał propozycję objęcia funkcji ministra rolnictwa i zgodził się ją przyjąć, poinformował osobiście premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że nowy minister przedstawi w „krótkim czasie specjalny pakiet” dla rolnictwa.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Ardanowski podkreślił, że najważniejsza jest dla niego strategiczna przyszłość polskiego rolnictwa - wykorzystanie jego ogromnego potencjału.

- Dla mnie to ogromny zaszczyt - wyróżnienie, ale również zobowiązanie wobec premiera, który mi zaufał oraz kierownictwa PiS, które podjęło taką decyzję. Czuję się szczególnie zobowiązany, gdyż jestem współautorem programu rolnego Prawa i Sprawiedliwości. Jego realizacja jest dla mnie sprawą ambicjonalną - powiedział Ardanowski.

Nowy minister sam jest rolnikiem. Był również szefem szefem Izb Rolniczych - największej polskiej organizacji rolniczej, ale również doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego i był wiceministra rolnictwa w czasie rządów PiS w latach 2005-2007.

Co jeszcze wiemy o nowym ministrze rolnictwa?
Jan Krzysztof Ardanowski urodził się w 1961 roku. Od listopada 1980 działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W 1985 r. ukończył studia na Wydziale Rolniczym Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, po których rozpoczął prowadzenie gospodarstwa rolnego. Od 1992 do 2002 był wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Doradztwa Rolniczego, a w latach 2003–2007 prezesował Krajowej Radzie Izb Rolniczych w Warszawie. Od 1993 działał w PSL – Porozumieniu Ludowym. W kadencji 1998–2002 jako przedstawiciel Akcji Wyborczej Solidarność był radnym w sejmiku kujawsko-pomorskim. Dotychczas jako poseł PiS pełni funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Wczoraj biuro prasowe resortu rolnictwa podało, że dotychczasowy szef tego resortu Krzysztof Jurgiel złożył rezygnację, której powodem były względy osobiste.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#rząd #Mateusz Morawiecki #Jan Krzysztof Ardanowski #rolnicy #rolnictwo #Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo