300 zł wyprawki nie zastąpi darmowych podręczników! Minister edukacji wyjaśnia, o co chodzi

/ Ignac Glowacki/Gazeta Polska

  

Wprowadzenie świadczenia z programu "Dobry start", czyli 300 zł wyprawki dla uczniów, nie jest świadczeniem zastępującym darmowe podręczniki w szkołach – podkreśliła dzisiaj w Poznaniu minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Szefowa MEN zainaugurowała tym samym kampanię informacyjną dotyczącą rządowego programu "Dobry start".

Dzięki programowi rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł, które będą mogli przeznaczyć na zakup m.in. przyborów szkolnych, książek, czy odzieży na nowy rok szkolny.

Minister Zalewska przypomniała, że rozporządzenie w sprawie programu Dobry Start premier Mateusz Morawiecki podpisał 1 czerwca.

"Dobry start", 300 zł na początku roku szkolnego, będzie programem dla wszystkich, którzy są w systemie edukacji, którzy chodzą do szkoły. Również dzieci ze specjalnymi potrzebami, (…), czy też dzieci z domów dziecka, placówek rewalidacyjnych, placówek opiekuńczych. Każde z dzieci, każde z rodziców będzie aktywnym uczestnikiem programu "Dobry start"

– zapowiedziała Zalewska.

Jak dodała, do szkół już w ubiegłym tygodniu trafiły plakaty i ulotki informujące o zasadach programu. Z materiałów tych – jak wskazała Zalewska – rodzice mogą się przede wszystkim dowiedzieć, kiedy i w jaki sposób należy złożyć wniosek, aby otrzymać świadczenie.

Nie ma żadnego kryterium dochodowego, więc decyzja będzie oczywista, ale od 1 lipca prosimy państwa, abyście składali deklaracje online, m.in. przez stronę "Emp@tia", czyli stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, lub przez bankowość elektroniczną

– przypomniała minister i zaznaczyła, że ta forma złożenia wniosku jest gwarancją najszybszej wypłaty wyprawki.

Dodała, że od 1 sierpnia będzie istniała również możliwość złożenia wniosku pisemnie.

Jednocześnie chcę powiedzieć, że dalej obowiązuje program darmowych podręczników, bo przez moment rodzice poczuli się zaniepokojeni fałszywymi informacjami, jak to często bywa w takim natłoku informacji, że wyprawka czyli "Dobry start" jest zamiast lub z oszczędności darmowego podręcznika. Mam przyjemność poinformować również Wielkopolskę, że darmowe podręczniki są utrzymane - w tym roku to jest 502 mln zł - a 300 zł na wyprawkę, na "Dobry start" to są pieniądze dodatkowe

– mówiła.

Programem "Dobry start" objętych będzie 4,6 mln uczniów. Na realizacje programu, łącznie z kosztami jego obsługi, przeznaczone zostanie 1,5 mld zł. 

Chcę przypomnieć, że samorządy mają bardzo już wyrobione ścieżki i razem z rodzicami przecież wypłacają czy korzystają z 500 plus, w związku z tym powtórzą ten mechanizm. Tak jak powiedziałam, ministerstwo, rząd zadbał o to, aby pieniądze na obsługę tego programu również się znalazły

– dodała.

Szefowa MEN poinformowała, że dziś wraz z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską wystosowały wspólnie list do dyrektorów szkół, placówek oświatowych i samorządowców informujący o zasadach realizacji programu.

Świadczeniem z programu "Dobry start" zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program "Dobry start" to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć.

Wnioski o świadczenie z programu można będzie składać online od 1 lipca, natomiast nabór wniosków w formie papierowej rozpocznie się miesiąc później – 1 sierpnia. Ostateczny termin złożenia wniosku upłynie 30 listopada.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dżihadysta planował zamachy. Jest zatrzymany

/ marselelila

  

Hiszpańska policja zatrzymała w sobotę w Algeciras, na południu kraju, 51-letniego mężczyznę, który planował zamachy terrorystyczne. Dżihadysta był członkiem samozwańczego Państwa Islamskiego (IS).

Ze śledztwa wynika, że zatrzymany miał dokumenty propagujące radykalny islam, a także instrukcje służące przygotowaniu ładunków wybuchowych.

“Wśród zarekwirowanych przy dżihadyście materiałów były dokumenty zawierające szczegółowe informacje o sposobie przygotowania ładunków wybuchowych domowej roboty, a także w jaki sposób dokonać zamachów przy użyciu noży oraz samochodów”

- poinformowało źródło policyjne.

Jak ujawniła hiszpańska policja, mężczyzna o inicjałach N.E.A. miał związki z siatką terrorystyczną, porozumiewającą się za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

Według śledczych grupa, do której należał zatrzymany, wzywała swoich członków do przeprowadzania aktów terrorystycznych na terenie Hiszpanii oraz groziła jej rozmaitym instytucjom państwowym. Policja potwierdziła też, że ujęty dżihadysta złożył w przeszłości ślubowanie wierności liderowi Państwa Islamskiego Abu Bakrowi Al-Bagdadiemu.

“Zatrzymany otwarcie deklarował przynależność do IS oraz wrogość do wartości Zachodu, stanowiąc prawdziwe zagrożenie dla otoczenia”

- poinformowała policja.

Z opublikowanych we wrześniu danych Prokuratury Generalnej w Madrycie wynika, że w 2018 r. na terenie Hiszpanii zatrzymano 39 dżihadystów. Dodatkowo 10 osób narodowości hiszpańskiej powiązanych z organizacjami radykalnego islamu aresztowano poza granicami kraju.

W kwietniu 2019 r. hiszpańska policja zatrzymała dwóch Marokańczyków mieszkających w Sewilli, podejrzanych o próbę przeprowadzenia zamachu na procesję w Wielkim Tygodniu w tym mieście. Według śledczych obaj mieli związki z Państwem Islamskim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl