Jak poinformował Komitet Pomnika Masakry w Lasku Katyńskim, zmienia on swój skład. I nazwę. Teraz w swoich szeregach ma Kluby Gazety Polskiej w New Jersey, Nowym Jorku i Filadelfii, Kongres Polonii Amerykańskiej, Koalicję Amerykańskiej Polonii, Komitet Upamiętnienia Katastrofy w Smoleńsku, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej, Polską Fundację Kulturalną, Rodziny Radia Maryja i Stowarzyszenie „Pamięć”.

A nowy skład przyjął nazwę „Komitet Obrony Pomnika Katyńskiego”.

Zgromadzeni sprzeciwiają się zdecydowanie usunięciu Pomnika Masakry w Lasku Katyńskim z jego miejsca przy 2 Exchange Pl. w Jersey City, NJ, o czym niespodziewanie i arbitralnie zadecydował burmistrz Jersey City, Steven Fulop

- informuje komitet, dodając, że zatwierdził działania prawne "podjęte w celu zapobieżenia usunięciu pomnika, co było konieczne ze względu na brak jakiegokolwiek zamiaru porozumienia się w tej sprawie ze strony burmistrza Fulopa".

Podejmując decyzję o usunięciu pomnika, Burmistrz Fulop wykazuje swoją nieczułość i brak szacunku dla tych wszystkich poległych bohaterów. Pomnik stoi jako memento dla przyszłych pokoleń, aby nigdy więcej nie pozwolić na zaistnienie takich opresyjnych i zbrodniczych totalitarnych systemów

- oświadcza.

Przypomina jednocześnie, że na konferencji prasowej zorganizowanej wczoraj przez radnego miejskiego Jersey City Richarda Boggiano "dowiedzieliśmy się, że szanse na zachowanie pomnika na jego obecnym miejscu wydają się teraz nieco większe".

W sytuacji, gdy dwa sądy przyjęły złożone tam wnioski o wstrzymanie - aż do wyjaśnienia - działań miasta Jersey City, być może uda się przekonać większość radnych w Radzie Miejskiej do porzucenia projektu zmian na Exchange Place.

W sobotę, 12 maja 2018 r. o godz. 13:00, KOPK organizuje manifestację dla wyrażenia naszej woli uratowania Pomnika Katyńskiego w Jersey City.  Wiec odbędzie się także przed ratuszem przy 280 Grove St., niezależnie od wcześniej ogłoszonej manifestacji w niedzielę, 13 maja.