Oszaleli! Znana firma przygotowała na mundial stroje z sierpem i młotem. W sieci wrze

/ twitter.com/LT_MFA_Stratcom

  

14 czerwca o godzinie 17 rozpocznie się inauguracyjny mecz mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji. Niemieckie przedsiębiorstwo produkujące obuwie i odzież sportową postanowiło z tej okazji wypuścić limitowaną serię ubrań z napisem "USSR" oraz godłem Związku Sowieckiego. Koszulki i sukienki pojawiły się na Litwie, gdzie propagowanie tego typu symboli jest nielegalne i karane grzywną od 144 do 289 euro.

Po zamachu na Siergieja Skripala i odkryciu dowodów wskazujących na rolę Rosji w ohydnej zbrodni - pojawiły się propozycje, aby zbojkotować mundial. Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw unijnych z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji.

Przypomniano również o zrzucaniu bomb na szkoły, szpitale i obszary cywilne w Syrii, brutalnej inwazji na Ukrainie, cyberatakach, kampaniach dezinformacyjnych, wtrącaniu się Rosji do wyborów, próbach zdestabilizowania zachodnich społeczeństw, a także osłabianiu i dzieleniu UE.

Minister spraw zagranicznych Australii, Julie Bishop poinformowała, że możliwe jest, iż jej kraj zbojkotuje mistrzostwa świata w piłce nożnej, które w tym roku odbędą się w Rosji.

Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson powiedział, że "przyprawia go o mdłości" myśl, iż prezydent Władimir Putin będzie mógł wykorzystać wizerunkowo piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji, i porównał je do olimpiady w Niemczech pod rządami Hitlera.

Teraz w sieci zawrzało z powodu koszulek, jakie na rynek litewski wypuściła firma Adidas. Czerwone ubrania z sierpem i młotem oraz napisami USSR są dostępne w wersji damskiej i męskiej.

(Fot. adidas.com/screen)

Na zdjęcia modelek ubranych w czerwone sowieckie stroje na zareagowało litewskie MSZ:

Niektórzy wciąż jeszcze cierpią na nostalgię za imperium

– czytamy.

W czasach komunizmu Adidas był jedyną firmą, która na międzynarodowych turniejach sportowych ubierała sowieckich sportowców. I wtedy dla obywateli ZSRR sportowe ubrania firmy, które znali z telewizorów, zyskały status kultowych. To do tej nostalgii starali się widać nawiązać marketingowcy firmy

– pisze belsat.eu.

Jak przekonuje producent, stroje stworzono „dla uczczenia (piłkarskiego) turnieju w 2018 roku”.

Adidas przekształcił historyczne stroje sportowe w nowoczesne przyciągające wzrok elementy mody. Ta sukienka czerpie inspiracje z pochodzących z 1991 r. strojów sportowych Związku Sowieckiego i wprowadza sportowy styl z oddychającego materiału. Bawiąc się oryginalnymi detalami, letnią sukienkę ozdobiono godłem federacji (w rzeczywistości herbem ZSRR), napisem USSR i numerem 11 na plecach

– można czytać w opisie stroju na stronie producenta.

Oburzenia nie kryją również sami Litwini.
To bardzo niewłaściwe i niewyobrażalnie lekceważące wobec osób, które ucierpiały przez sowiecki reżim. Jeśli Adidas będzie postępował tak dalej, to wkrótce zobaczymy [symbole] nazistowskich Niemiec i włoskich faszystów... - pisze jeden z użytkowników.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wybory: pijany przewodniczący komisji

zdjęcie ilustracyjne / / pixabay.com; migawka

  

Do obwodowej komisji wyborczej nr 9 w Olsztynie zgłosił się w niedzielę rano pijany przewodniczący tej komisji. Decyzją komisarza wyborczego w Olsztynie wykreślono go ze składu komisji - poinformował dyrektor olsztyńskiej delegatury KBW w Olsztynie Piotr Sarnacki.

Piotr Sarnacki poinformował, że pijany przewodniczący komisji nie przystąpił do pracy.

"Zjawił się w komisji o godz. 6.45 i od razu na miejsce została wezwana policja. Badanie alkomatem wykazało, że osoba, która miała przewodniczyć komisji, jest pod wpływem alkoholu, dlatego zastąpiła ja natychmiast zastępczyni"

- podał Sarnacki.

Komisja, w której doszło do incydentu znajduje się w Szkole Podstawowej nr 29 przy ul. Iwaszkiewicza w Olsztynie.

Decyzją komisarza wyborczego w Olsztynie osoba, która miała przewodniczyć pracom tej komisji wyborczej została z niej wykreślona. "Komisja ta będzie pracować w okrojonym składzie" - dodał Sarnacki.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że przewodniczący komisji miał promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

W niedzielę odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego, głosowanie trwa do godz. 21.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl