Wczoraj burmistrz Jersey City Steven Fulop potwierdził, że Pomnik Katyński zostanie przeniesiony na miejsce, które - jak twierdzi - było przeznaczone na ten cel.

CZYTAJ WIĘCEJ: Burmistrz Fulop potwierdza, że Pomnik Katyński ma być przeniesiony. O czymś jednak zapomniał

Największą legitymację do reprezentowania Polonii w rozmowach z burmistrzem i radą miasta ma Komitet Katyński, który organizował budowę pomnika, na czele którego stoi Krzysztof  Nowak. Wczoraj na spotkaniu Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, którego jestem przewodniczącym, był obecny pan Krzysztof Nowak. Ustaliliśmy, że przygotujemy wspólną akcję środowisk patriotycznych i niepodległościowych oraz powołamy jeszcze nieformalny komitet w celu obrony pomnika – powiedział nam Tadeusz Antoniak, szef Klubu "Gazety Polskiej" w Filadelfii. 

Nasz rozmówca podkreślił, że "pierwsze plany były takie, że Komitet Katyński miał się spotkać z burmistrzem, ale burmistrz zrezygnował z tego spotkania".

Postanowiliśmy więc zmienić strategię działania. Mimo że prawnik wysłał oficjalne pisma z zapytaniami do rady miasta po to, żeby ewentualnie złożyć pozew do sądu, jest problem taki, że rada miasta nie wysyła oficjalnych pism, a komunikuje się ze społecznością Komitetu Katyńskiego np. poprzez Twittera. Postanowiliśmy więc zewrzeć szyki i zajmiemy wspólne stanowisko, przygotujemy też szerszą strategię. Wystąpimy jednym głosem: Komitet Katyński, Komitet Smoleńsko-Katyński,  Kluby Gazety Polskiej, Reduta i Rodziny Radia Maryja. Przygotowywane są też inne pikiety, bez porozumienia z Komitetem Katyńskim – dodał.