Szef MON podkreślił, że dla niego sprawa tzw. ustawy degradacyjnej "jest zamknięta". 

Rząd nie będzie przygotowywał kolejnego projektu, również klub parlamentarny. To prezydent ma oczywiście, to wynika z Konstytucji, inicjatywę ustawodawczą  Zostałem zaproszony na jutro na konsultacje z prezydentem. Oczywiście. będę na tych konsultacjach, przedstawię swój punkt widzenia oraz punkt widzenia rządu w tej sprawie i większości parlamentarne – wskazał Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej zaznaczył, że "prezydent ma inicjatywę ustawodawczą, czy z niej skorzysta, to decyzja prezydenta".

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda zawetował tzw. ustawę degradacyjną, która pozbawia stopni wojskowych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i daje możliwość pozbawiania takich stopni osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu". Andrzej Duda, informując o swej decyzji, zapowiedział jednocześnie spotkanie z szefami MON i Urzędu ds. Kombatantów, aby porozmawiać o nowym rozwiązaniu. Weto, czyli wniosek o ponowne rozpatrzenie przez Sejm ustawy, wpłynął już do parlamentu.