Twórca głośnej "Idy" powalczy o Złotą Palmę

"Zimna wojna", czyli najnowszy film Pawła Pawlikowskiego ("Ida"), znalazła się w konkursie głównym festiwalu w Cannes. To pierwsza od 37 lat polska produkcja, która powalczy o Złotą Palmę.

Kadr z filmu "Zimna wojna"
fot. mat.pras. Kino Świat

„Zimna wojna” opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Najnowszy film autora oscarowej i zarazem kontrowersyjnej (filmowi zarzuca się antypolską wymowę) „Idy” może być trzecim filmem polskiego reżysera, który sięgnie po Złotą Palmę w Cannes. Dotychczas główny laur imprezy zdobył w 1981 r. Andrzej Wajda, który otrzymał go za „Człowieka z żelaza”. Natomiast w 2002 roku Roman Polański za polsko-francuską produkcję „Pianista”. 

 


Źródło: niezalezna.pl, Kino Świat

#Paweł Pawlikowski #zimna wojna #Ida #Cannes #złota palma

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo