Smoleńskie imprezy z FSB. "Gazeta Polska" dotarła do nieznanych materiałów służb specjalnych

/ RIA Novosti archive, image #846846 / Andrey Stenin / CC-BY-SA 3.0

Grzegorz Wierzchołowski

Współzałożyciel portalu niezależna.pl, którego jest redaktorem naczelnym. Publikuje również w tygodniku „Gazeta Polska”, dzienniku „Gazeta Polska Codziennie” i miesięczniku „Nowe Państwo”.

Kontakt z autorem

  

W kwietniu 2010 r. żołnierze Żandarmerii Wojskowej dwukrotnie przylatywali do Rosji, by zbierać dowody w sprawie tragedii. W obu przypadkach ich działania ograniczyły się do zakrapianych imprez oraz sauny w hotelu użyczonym przez funkcjonariuszy FSB. Równie skandalicznych zajść, świadczących o całkowitej demoralizacji polskich służb i podporządkowaniu ich Rosji, było znacznie więcej – wynika z materiałów, do których dotarła „Gazeta Polska”.

Służby i aparat państwowy nadzorowany przez Donalda Tuska były całkowicie niekompetentne i wykazały się rażącym serwilizmem wobec Moskwy – wynika z materiałów i notatek jednej ze służb specjalnych. Treść tych dokumentów poznała „GP”.

Sauna i integracja z Rosjanami

To były pierwsze dni po katastrofie, kluczowe dla jej wyjaśnienia. Na miejscu tragedii w Smoleńsku wciąż znajdowały się części samolotu i liczne dowody, które dziś wydają się bezpowrotnie stracone. Między innymi między 14 a 19 kwietnia 2010 r. zebrane szczątki Tu-154M transportowano na płytę lotniska Siewiernyj, gdzie ułożono je na wolnym powietrzu, by pracę nad nimi mogła podjąć Komisja Techniczna MAK.

Właśnie w tym okresie do Rosji przybył polski zespół, w którego skład wchodzili żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz prokuratorzy. Szefem MON, któremu podlega Żandarmeria, był wówczas Bogdan Klich, będący jednocześnie członkiem „międzyresortowego zespołu do spraw koordynacji działań podejmowanych w związku z tragicznym wypadkiem lotniczym pod Smoleńskiem”, powołanego 11 kwietnia 2010 r. przez ówczesnego premiera Donalda Tuska.

Polska delegacja miała jeden cel: zebranie dowodów na miejscu katastrofy. Ale już zaraz po przylocie żandarmów i śledczych Rosjanie zajęli się gośćmi, zaczynając od przedstawienia swojego – jak stwierdzili – bogatego doświadczenia w wyjaśnianiu różnego typu katastrof. Przekaz był jasny: nie musicie, a nawet nie powinniście nic robić; my dostarczymy wam wszystkie informacje i materiały.

Presja Rosjan okazała się skuteczna. Jak wynika z materiałów służb specjalnych, przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej zaakceptowali warunki Rosjan i zrezygnowali z prowadzenia własnych czynności, zdając się na ekspertów Moskwy. W efekcie „zgromadzone” materiały, które trafiły potem do Warszawy, zostały niemal w całości dostarczone przez stronę rosyjską.

Jeszcze raz przypomnijmy: były to pierwsze dni po katastrofie smoleńskiej, gdy każdy dowód, każda informacja były na wagę złota. 16 kwietnia 2010 roku żandarmi mieli wracać do Polski, ale okazało się, że wystąpił niespodziewany problem z samolotem. Z tego zadziwiającego przypadku skorzystali Rosjanie – a dokładniej funkcjonariusze FSB (Federalnej Służby Bezpieczeństwa) – oferując przedstawicielom Żandarmerii Wojskowej gościnę w zaproponowanym hotelu, wraz z sauną i kolacją. Żołnierze, pozbawieni osłony kontrwywiadowczej, skorzystali z tej propozycji. Biesiadowanie odbywało się, gdy wciąż identyfikowano ciała ofiar katastrofy.

Ale FSB zadbała też na wszelki wypadek o dowody zebrane przez żołnierzy. Żandarmi zostawili je... na lotnisku w Briańsku, całkowicie bez nadzoru, w specjalnej „komórce”, której użyczyli im Rosjanie.

Do drugiego pobytu wysłanników Żandarmerii Wojskowej w Rosji doszło zaledwie parę dni później. Żołnierze przylecieli 21 kwietnia, a opuścili terytorium Federacji Rosyjskiej 24 kwietnia. I znów zamiast zbierać dowody, swoją aktywność skupili na brataniu się z Rosjanami – tym razem nie tylko z FSB, lecz także z przedstawicielami Komitetu Śledczego przy Prokuraturze Generalnej FR. Żołnierze wymienili się z Rosjanami danymi teleadresowymi, a także wzięli udział w zorganizowanej przez nich imprezie „integracyjnej”. Atmosfera była tak kordialna, że podczas przyjęcia mówiono nawet o rewizycie rosyjskich kompanów od kieliszka w Polsce. Nie trzeba dodawać, że i wówczas strona polska zadowoliła się tym, co dostarczyli jej Rosjanie – oczywiście w uznaniu ich doświadczenia i serdeczności.

O czym rozmawiano z FSB

Jednocześnie przebywający na terenie Rosji eksperci rządowi pozbawieni byli całkowicie ochrony polskich służb specjalnych. Jak ustaliła „GP”, teoretycznie jedna ze służb takim zadaniem się zajmowała, w rzeczywistości jednak jej aktywność ukierunkowana była na zupełnie coś innego. Ochrona członków polskiej komisji była wyłącznie – jak wynika z materiału, do którego dotarliśmy – pretekstem do rozpoczęcia oficjalnej współpracy z FSB. 

Do pierwszego spotkania ludzi odpowiedzialnych za osłonę smoleńskich ekspertów z Federalną Służbą Bezpieczeństwa doszło w czerwcu 2010 r. W czasie kilku następnych dni spotkanie powtórzono dwukrotnie. Niestety, na rozmowach tych skorzystały jedynie służby rosyjskie. Temat katastrofy smoleńskiej nie pojawił się bowiem podczas tych trzech spotkań ani razu (!), poruszano za to kwestie, o których chciała mówić FSB. Rosjanie wydobywali m.in. informacje o dekonspiracji oficerów GRU oraz proponowali podjęcie współpracy w przeciwdziałaniu przestępczości zorganizowanej i terroryzmowi. Mówiono też o kontrakcie na części zamienne do samolotów MiG użytkowanych przez polskie wojsko.

Kolejne spotkania odbyły się w lipcu i październiku 2010 r. Podczas jednego z nich funkcjonariusze polskiej służby specjalnej wprost opowiedzieli swoim rosyjskim kolegom, jakie zadania przed nimi postawiono w związku z osłoną członków komisji smoleńskiej i śledczych. Wiadomo, że Rosjanie na tę szczerość zareagowali „ze zrozumieniem”, ale do tematu Smoleńska już nie wracano. Rozmawiano za to o „aktywności terrorystycznej” rosyjskich Czeczenów oraz o kontrakcie na śmigłowce Mi-17 (bezprzetargową umowę z Rosjanami na dostawę tego sprzętu podpisano 28 września 2010 r., kilka godzin po zerwaniu wcześniejszego kontraktu z Metalexportem-S).

Kwestię Smoleńska omawiano tylko raz – na spotkaniu w grudniu 2010 r. Polscy funkcjonariusze nie próbowali jednak uzyskać żadnych dowodów ani naciskać na stronę rosyjską w sprawie nieprzekazanej przez Moskwę dokumentacji. O katastrofie wspomniano tylko w kontekście mającego ukazać się w styczniu 2011 r. raportu MAK.

Te informacje szokują, ale nie powinny budzić zdziwienia, bo raporty owej służby ze Smoleńska już od połowy kwietnia 2010 r. wyglądają tak, jakby były tworzone pod politycznym naciskiem. Na przykład w opracowaniu przesłanym 18 kwietnia 2010 r. przestrzegano, że „w razie uznania rosyjskiej winy dojdzie do politycznej katastrofy o międzynarodowych reperkusjach”, z konfliktem z Rosją włącznie. Zdaniem funkcjonariusza, który stworzył dokument, „uznanie rosyjskiej winy” groziłoby też „podjęciem przez opozycję ataku na rząd Donalda Tuska”. Innymi słowy: polskie służby zgodziły się na tuszowanie prawdziwych przyczyn śmierci prezydenckiej delegacji, tłumacząc to troską o pogorszenie stosunków z Rosją i strachem przed działaniami opozycji wobec rządu.

Jeszcze bardziej porażający jest dokument tej samej formacji sporządzony następnego dnia, tym razem już w centrali w Warszawie, i rozesłany do wszystkich struktur tej instytucji. Informuje się w nim m.in., że zgłosił się rosyjski pilot wojskowy, twierdzący, że katastrofa to wina Rosjan (świadka potraktowano jako prowokatora, chcącego zaszkodzić rosyjsko-polskiemu pojednaniu). Następnie pada wymowne zdanie: „Zakazuje się przekazywania [do Polski – przyp. „GP”] jakichkolwiek informacji na temat przyczyn katastrofy”. Według naszych informacji, na dokumencie z 19 kwietnia 2010 r. widnieje parafka szefa tej służby.
 
Klich zakazuje... fotografowania lotniska

W tym samym czasie Władimir Putin i jego koledzy z Kremla mogli też liczyć na innego gościa z Warszawy: Edmunda Klicha. Jak pamiętamy – zaraz po katastrofie w Smoleńsku został on akredytowanym przedstawicielem Polski przy wojskowo-cywilnej komisji rosyjskiej badającej przyczyny katastrofy. I od początku – według wielu świadków – był bezwolnym narzędziem w rękach Rosjan.

Z opracowania jednej z polskich służb specjalnych jasno wynika, że Klich od początku założył winę polskich pilotów i utrudniał pracę ekspertów komisji Millera oraz prokuratorów – choć, jak wiadomo, nie wykonywali oni szczególnie niewygodnych dla Rosjan czynności. Szczególnie karygodnym posunięciem miało być skłonienie podległych Klichowi członków polskiej delegacji do podpisania zobowiązań o zachowaniu w tajemnicy wszelkich zastrzeżeń wobec Rosji, m.in. stwierdzonych w Smoleńsku nieprawidłowości w infrastrukturze lotniska. Jak wynika z materiału służb, który widzieliśmy, gdy Edmund Klich dowiedział się, że  niektórzy jego podwładni wykonali zdjęcia lotniska, nakazał im ich usunięcie. A kiedy członkowie komisji Millera zaproponowali, by przesiać ziemię z miejsca katastrofy,  kategorycznie się temu sprzeciwił. Ostatecznie do tych czynności nie doszło. – To absolutna nieprawda. Nikomu nie zakazywałem wykonywania zdjęć lotniska czy przesiewania ziemi. Jeśli chodzi o zobowiązania do zachowania tajemnicy, to ja nie zobowiązywałem, to Grochowski [płk Mirosław Grochowski, zastępca przewodniczącego komisji Millera – przyp. red.] – stwierdził Klich w rozmowie z „GP”. 

Kilka minut później były akredytowany oddzwonił do nas i dodał:

– Jeszcze chciałem jedną rzecz sprecyzować. Zabroniłem robić zdjęć, ale to w sytuacji, gdy niektórzy zaczęli na przykład fotografować toalety i naśmiewać się, że taki syf jest u Ruskich. Więc ja powiedziałem: „Panowie, te koszary są dawno nieużytkowane, więc nie można robić takich rzeczy. My tu jesteśmy gośćmi i nie możemy obrażać Rosjan”. Aha, no i zakazałem też fotografowania obiektów, które mogą być związane z obronnością. Wie pan, nie chciałem, żeby ktoś robił zdjęcia obiektów wojskowych, żeby nie było tego typu problemu jak jakieś szpiegostwo czy coś.

To tłumaczenie o tyle kuriozalne, że całe lotnisko Smoleńsk-Siewiernyj jest obiektem wojskowym.

„GP” ustaliła, że polskie służby specjalne rozmawiały z niektórymi członkami polskiej delegacji i wszyscy oni skarżyli się, że Edmund Klich działa na rzecz Rosji i MAK. W notatkach służb znalazła się nawet w sierpniu 2010 r. informacja, że „polscy prokuratorzy wojskowi planowali postawić mu zarzut utrudniania śledztwa i zastosować wobec niego środek zatrzymania”. Doszło do tego, że 13 czerwca 2010 r. do Moskwy przyleciał – aby zająć się Klichem – psychiatra ze szpitala wojskowego z Bydgoszczy, dr płk Jan Wilk. – Potwierdzam: była taka sytuacja. Oficjalnie dr Wilk przyjechał, żeby złagodzić napięcia w mojej grupie, ale potem okazało się, że w innym celu – skomentował ten fakt w rozmowie z „GP” płk Klich. Gdy dopytaliśmy: w jakim, odpowiedział wprost: – Chciał mnie wysłać do psychiatry. 

Podkreślmy: to właśnie Klich już 11 kwietnia 2010 r. stwierdził, że badanie katastrofy smoleńskiej powinno być prowadzone zgodnie z załącznikiem 13 do konwencji chicagowskiej – co w istocie odebrało możliwość Polsce przeprowadzenie własnego, niezależnego dochodzenia. I on jako jedyny posiadał akredytację do działania bezpośrednio przy komisji rosyjskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co dalej z brexitem? Światowe media i politycy zareagowali na weto brytyjskiej Izby Gmin

Zdjęcie ilustracyjne, brexit / pixabay.com/TheDigitalArtist/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała wczoraj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Niektórzy politycy europejscy byli rozczarowani. W samym brytyjskim parlamencie zdania były podzielone.

W reakcjach na porażkę rządu premier Theresy May ws. umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej podkreśla się podziały w parlamencie oraz wyzwanie przed jakim stoi szefowa rządu licząc na przekonanie posłów do zmiany zdania ws. swojej propozycji.

Izba Gmin zagłosowała we wtorek wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. [polecam:https://niezalezna.pl/254607-nie-ma-poparcia-dla-umowy-brexitu-w-izbie-gmin-totalna-porazka-premier-may-w-parlamencie] Przeciwko propozycji zagłosowało aż 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów). To najwyższa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

Komentarze po głosowaniu ujawniły jednak skalę różnic w opiniach dotyczących tego, co powinno się wydarzyć w kolejnych tygodniach przed zaplanowanym na koniec marca wyjściem kraju ze Wspólnoty.

Jeden z liderów eurosceptycznego skrzydła rządzącej Partii Konserwatywnej - ugrupowania premier May - Boris Johnson ocenił w rozmowie z telewizją Sky News, że wynik głosowania dał brytyjskiej premier "olbrzymi mandat" do tego, aby podjąć się kolejnej próby renegocjacji porozumienia z Unią Europejską.

Były szef dyplomacji, który zrezygnował ze stanowiska w lipcu br. w ramach protestu przeciwko strategii obranej przez szefową rządu, podkreślił, że władze w Londynie "powinny nie tylko zachować dobre elementy tej umowy i pozbyć się mechanizmu awaryjnego (ang. backstop), ale też aktywnie przygotowywać się na bezumowny brexit z jeszcze większym entuzjazmem".

Z kolei inny były minister z ramienia Partii Konserwatywnej David Jones ocenił głosowanie twierdząc wprost, że "umowa wyjścia jest skończona".

Przedstawiciele Komisji Europejskiej i sprawującej prezydencję Rumunii zapowiedzieli w dziś rano podczas debaty dotyczącej brexitu w Parlamencie Europejskim, że Unia Europejska będzie kontynuować proces ratyfikacji porozumienia ws. wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

"Będziemy kontynuować proces ratyfikacji umowy" - oświadczył wiceszef KE Frans Timmermans. Główny negocjator KE ds. brexitu Michel Barnier ocenił, że wtorkowe głosowanie pokazało, że warunki polityczne do ratyfikacji tego porozumienia jeszcze nie zaistniały w Londynie.

"Piłka jest po stronie W. Brytanii my jesteśmy zdeterminowani do prowadzenia procesu ratyfikacji"

- dodała sekretarz stanu ds. europejskich Rumunii Melania Ciot.

Główny negocjator ds. brexitu ze strony Komisji Europejskiej Michel Barnier, a także przedstawiciele głównych frakcji politycznych w PE wykluczyli dziś możliwość zmian w najbardziej problematycznym dla strony brytyjskiej mechanizmie dot. granicy irlandzkiej w umowie rozwodowej.

"Backstop, klauzule zabezpieczające muszą pozostać w mocy"

- oświadczył podczas debaty w Strasburgu Barnier. Chodzi o mechanizm awaryjny mający pomóc uniknąć twardej granicy między pozostającą w UE Irlandią, a należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną.

Szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber oświadczył, że nie widzi pola do manewru w tej spawie. "Piłka jest po stronie naszych przyjaciół w Wielkiej Brytanii. Mamy różne obozy, różne podziały, ale proszę powiedzcie nam czego chcecie, co chcecie osiągnąć" - zwracał się do Brytyjczyków polityk.

Roberto Gualtieri z frakcji socjalistycznej przypomniał, że art. 50 mówiący o wyjściu kraju z UE można wycofać. "Może nadszedł czas, by to obywatele wypowiedzieli się, czy to w nowych wyborach, czy w nowym referendum" – zasugerował.

Premier Holandii Mark Rutte jest zawiedziony odrzuceniem przez brytyjską Izbę Gmin projektu umowy ws. brexitu przedstawionego przez rząd Theresy May. "Ubolewam, ale respektuję wynik głosowania" - napisał wczoraj późnym wieczorem Rutte na Twitterze.

"Holandia i Unia Europejska są za obecnym porozumieniem, jednak nadal przygotowujemy się na wszystkie możliwe scenariusze"

- podkreślił szef holenderskiego rządu. Dodał, że teraz inicjatywa jest po stronie brytyjskiej.

Rząd Włoch oświadczył wczoraj, że przyjmuje do wiadomości wynik głosowania.

W oświadczeniu wydanym w Rzymie po głosowaniu w parlamencie w Londynie podkreślono: "W oczekiwaniu na wyjaśnienie zamiarów brytyjskiego rządu w sprawie dalszego rozwoju wydarzeń, rząd Włoch będzie dalej pracować w ścisłym kontakcie z instytucjami i innymi państwami członkowskimi UE, by ograniczyć negatywne konsekwencje brexitu, a zwłaszcza, by zagwarantować prawa włoskich obywateli w Zjednoczonym Królestwie i obywateli brytyjskich we Włoszech, stabilność rynków i sektorów bankowego, ubezpieczeniowego i finansowego".

Ponadto włoska Rada Ministrów zapowiedziała, że będzie zabiegać o "możliwie najbardziej uporządkowane" rozwiązania we wszystkich innych dziedzinach "w trosce o obywateli i firmy".

"W tym kontekście będą kontynuowane i zostaną zintensyfikowane przygotowania, by być gotowym na wszystkie scenariusze, włącznie z tym najmniej pożądanym wyjściem z UE bez porozumienia 29 marca 2019 roku" - dodał rząd Contego w nocie.

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas powiedział dziś, że po odrzuceniu przez brytyjską Izbę Gmin porozumienia w sprawie brexitu zostało niewiele czasu na znalezienie rozwiązania. Wielka Brytania musi ustalić, czego chce, "nie ma czasu na rozgrywki" - zaznaczył.

"Teraz czas na ruch Wielkiej Brytanii"

- oświadczył szef niemieckiej dyplomacji w rozmowie z radiem Deutschlandfunk. Maas ocenił, że brytyjski parlament we wtorkowym głosowaniu nie powiedział, czego chce, a jedynie czego nie chce, a to "nie wystarcza".

Szanse na dodatkowe negocjacje w sprawie umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ocenił jako niewielkie. "Już mamy kompromis. (...) Gdyby można było zaoferować coś więcej, to należało to zaoferować już tygodnie temu" - wskazał minister.

Kanclerz Austrii wykluczył możliwość nowych negocjacji z rządem w Londynie. "Piłka jest po stronie brytyjskiej, ale nie będzie kolejnych rokowań" - powiedział wczoraj wieczorem Sebastian Kurz.

"Przede wszystkim Wielka Brytania musi sama wiedzieć, czego chce"

- stwierdził Kurz. Podkreślił, że celem Unii Europejskiej jest uniknięcie nieuporządkowanego brexitu, a także ścisła współpraca z Wielką Brytania w przyszłości.

Wśród możliwych scenariuszy są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatów lub nawet wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl