Sukces Polonii i Klubów „GP”. Jest ostateczna decyzja ws. pomnika św. Jana Pawła II w Ploërmel. Tu zostanie przeniesiony

Manifestacja w Ploërmel / fot. az/ niezalezna.pl

  

Potwierdzają się wcześniejsze ustalenia portalu niezalezna.pl dotyczące pomnika św. Jana Pawła II we francuskim miasteczku Ploërmel. Jak się okazuje, rada miejska Ploërmel w Bretanii (zachodnia Francja) zaaprobowała jednomyślnie odstąpienie pomnika papieża-Polaka katolickiej diecezji Vannes, do której należy miasteczko, za sumę 20 tys. euro. Jeszcze w ubiegłym roku ogromne kontrowersje wzbudziła decyzja francuskiej Rady Stanu, która nakazała usunięcie krzyża z pomnika. Wywołało to protesty miejscowej ludności i demonstracje francuskiej Polonii oraz przedstawicieli Klubów „Gazety Polskiej”.

Jak poinformował mer Ploërmel, Patrick Le Diffon, stojący od 12 lat na publicznym parkingu pomnik Jana Pawła II ma zostać przeniesiony kilkanaście metrów dalej na teren pobliskiego prywatnego gimnazjum katolickiego Sacre Coeur, skąd będzie dobrze widoczny.

Przeniesienie pomnika to konsekwencja decyzji Rady Stanu, będącej najwyższym we Francji sądem administracyjnym. Decyzja Rady Stanu opierała się na obowiązującej we Francji od 1905 roku ustawie o rozdziale Kościoła od państwa, która zabrania „stawiania lub umieszczania jakichkolwiek symboli religijnych na pomnikach, lub w miejscach publicznych”. Merostwo 9-tysięcznego Ploërmel dostało wówczas pół roku na dopilnowanie, żeby wieńczący pomnik krzyż zniknął z monumentu. Jak przypomina AFP, polecenie to wzbudziło żywe reakcje i protesty wielu katolików oraz Polaków.

Już w grudniu portal niezalezna.pl ustalił, że pomnik Papieża Polaka w niezmienionej formie nadal będzie stał w Ploërmel. To niewątpliwie sukces wielu osób, które aktywnie zaangażowały się w obronę monumentu św. Jana Pawła II, na czele z członkami paryskiego Klubu „Gazety Polskiej” oraz Komitetu Obrony Pomników Jana Pawła II.  
 
CZYTAJ WIĘCEJ: Spektakularny sukces! Pomnik św. Jana Pawła II nie straci krzyża i pozostanie w Ploërmel

Pomnik św. Jana Pawła II we francuskim Ploërmel stoi od 2006 r. Z końcem października 2017 r. zapadło jednak postanowienie Rady Stanu, które nakazywało zdjęcie krzyża z pomnika. Na tę decyzję zareagował polski rząd. Ówczesna premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd podejmie starania, by przenieść pomnik do Polski, jeśli będzie na to zgoda francuskich władz i lokalnej społeczności. Również niektóre polskie miasta – m.in. Sochaczew, Słupsk i Rzeszów – wyraziły chęć przyjęcia pomnika.  
 
Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, nie będzie to jednak konieczne. Między innymi dzięki determinacji Klubu „Gazety Polskiej” w Paryżu oraz działaczom Komitetu Obrony Pomników Jana Pawła II, monument w niezmienionej formie pozostanie w Ploërmel.  
 
Zmieni tylko nieznacznie swoje położenie. Z obecnego miejsca – grunt jest własnością merostwa – zostanie przeniesiony o kilka metrów na teren należący do Kościoła. Wówczas sugerowano, że przeniesienie monumentu nastąpi na początku 2018 roku. Za całość przedsięwzięcia odpowiadać ma tamtejsza kuria.

- Będziemy się temu nadal bacznie przyglądać. W dniu, kiedy pomnik będzie przenoszony, na pewno pojawimy się w Ploërmel  – mówił w grudniu 2017 roku portalowi niezalezna.pl Andrzej Woda, przewodniczący paryskiego Klubu „Gazety Polskiej”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kluby „Gazety Polskiej” walczą o honor Polski i Papieża. Tłumy na manifestacjach we Francji ZDJĘCIA
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Paweł Adamowicz honorowym obywatelem Warszawy. Radni byli jednogłośni

śp. Paweł Adamowicz / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Rada Warszawy nadała dziś honorowe obywatelstwo zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 59 radnych, nikt nie był przeciw. Nikt także nie wstrzymał się od głosu. Przed głosowaniem projekt uchwały poparli szefowie klubów: Koalicji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski oraz PiS Cezary Jurkiewicz.

Jurkiewicz powiedział, że śmierć Pawła Adamowicza ma szczególny wymiar.

"Świętej pamięci prezydent zginął podczas pełnienia obowiązków prezydenta, można rzec wręcz, że poległ podczas pełnienia obowiązków prezydenta. Byliśmy razem z panem na marszu milczenia, panie prezydencie, staliśmy pod Pałacem Prezydenckim"

- dodał. Na zakończenie swego wystąpienia Jurkiewicz poprosił radnych o odmówienie modlitwy za zmarłego prezydenta Gdańska.

W uzasadnieniu projektu uchwały w sprawie nadania Adamowiczowi tytułu honorowego obywatela Warszawy radni napisali, że zmarły prezydent Gdańska - razem z m.st. Warszawą - prowadził politykę zerowej tolerancji dla uprzedzeń, ksenofobii i antysemityzmu.

"Uczestniczył, obok prezydenta m.st. Warszawy, jako jedyny Polak w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w trakcie konferencji prezydentów miast europejskich poświęconej pomocy uchodźcom"

- uzasadnili stołeczni radni.

W niedzielę wieczorem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zamordowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec przeżył atak, trafił do szpitala, ale w poniedziałek po południu zmarł. Zostanie pochowany w sobotę w bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl