"Guardian", "Le Figaro", "WSJ"... Apel polskich Sprawiedliwych w największych światowych mediach

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/kaboompics

  

Apel polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów ukazał się dzisiaj w najważniejszych zagranicznych mediach, m.in. w "New York Times", "The Guardian" czy "Le Figaro". Sprawiedliwi zaapelowali do parlamentów i rządów Polski i Izraela o powrót na drogę dialogu i pojednania.

"Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, by nasze dwa narody, połączone blisko 1000-letnią, wspólną historią budowały przymierze i przyszłość w Polsce, Europie, Izraelu i Ameryce, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie"

- napisali w apelu polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oraz Fundacja PKO Banku Polskiego podały, że przy ich wsparciu apel Sprawiedliwych opublikowano dziś w mediach polskich i zagranicznych.

Zgodnie z informacjami fundacji apel ukazał się w Izraelu w "The Jerusalem Post", "Haaretz" oraz "Calcalist", w Wielkiej Brytanii w "The Guardian", we Francji w "Le Figaro" oraz "Le Monde", a także w Stanach Zjednoczonych w "The Washington Post", "The New York Times" oraz "The Wall Street Journal".

W Polsce apel ukazał się w trzech dziennikach: są nimi "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna" oraz "Nasz Dziennik".

W komunikacie fundacji podano też, że trwają rozmowy mające na celu publikację w dwóch tytułach w Niemczech - "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i "Sueddeutsche Zeitung".

W poniedziałek dokument otrzymali szefowie rządów Polski i Izraela: Mateusz Morawiecki oraz Benjamin Netanjahu, a także marszałek Sejmu Marek Kuchciński i przewodniczący Knesetu Juli-Joel Edelstein.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ważne przesłanie Sprawiedliwych dla rządów Polski i Izraela

Pod listem podpisało się 50 żyjących polskich Sprawiedliwych, w tym władze Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - organizacji pozarządowej, powstałej w 1985 r. z inicjatywy osób odznaczonych medalem i dyplomem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej, który nadaje Instytut Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem. Statutowym celem działalności Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jest zachowanie pamięci i szerzenie wiedzy o okupacji hitlerowskiej w Polsce, o Zagładzie i o ludziach, którzy z narażeniem życia ratowali współobywateli pochodzenia żydowskiego.

W poniedziałek, poseł Zbigniew Gryglas, zapytany przez nasz portal o to, czy głos Sprawiedliwych będzie słyszalny również w Stanach Zjednoczonych czy Izraelu, nie miał wątpliwości, że jak najbardziej tak się stanie. Podkreślił, że Sprawiedliwi mają szczególny tytuł do mówienia o tych trudnych momentach wspólnej historii. 

- Nikt inny nie ma prawa mówić o tych trudnych kwestiach, jak ci ludzie, którzy ryzykowali własne życie i życie swoich najbliższych, by ratować Żydów. Wszyscy pamiętamy, że w Polsce obowiązywało okrutne, barbarzyńskie prawo okupanta, na mocy którego ukrywanie Żydów było karane śmiercią, śmiercią tych, którzy ukrywali oraz całych rodzin tych osób

- dodał Zbigniew Gryglas.

CZYTAJ WIĘCEJ: Gryglas: Głos Sprawiedliwych doprowadzi do pojednania w duchu prawdy historycznej

W czwartek w Jerozolimie odbywa się pierwsze spotkanie polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem. Polskiemu zespołowi przewodniczy wiceszef MSZ Bartosz Cichocki, izraelskiemu - dyrektor generalny MSZ Juwal Rotem. Celem rozmów polskiego zespołu w Izraelu jest podjęcie dialogu i wypracowanie spójnego stanowiska Polski i Izraela w związku z przyjęciem nowelizacji ustawy o IPN.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwsze spotkanie zespołów ds. dialogu między Polską a Izraelem

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wenecja otrząsa się po powodzi

zdjęcie ilustracyjne, / twitter.com/@pablosky_1968

  

Wenecja, która w ciągu sześciu dni została trzykrotnie zalana, w poniedziałek powoli wraca do normalnego życia. W mieście można znów kupić świeży chleb, którego brakowało w czasie powodzi. Trwa liczenie strat i wielkie sprzątanie.

Powrót do codziennego życia w historycznym centrum miasta i na okolicznych wyspach jest bardzo trudny, bo zniszczenia po trzech falach przypływu są ogromne. Władze szacują je obecnie na ponad miliard euro.

Trwa znów wypiek chleba. Piece wyłączono lub uległy awarii, gdy miasto było zalane. Większość z nich, po tym, jak znalazły się w wodzie, wymagało napraw, które przeprowadzono w poniedziałek rano.

Działalność wznawia powoli teatr La Fenice, który także ucierpiał w rezultacie tzw. acqua alta. Trwa tam wyścig z czasem, ponieważ na niedzielę zapowiedziano premierę opery "Don Carlos" Giuseppe Verdiego z okazji otwarcia nowego sezonu. Ostatnia próba odbyła się tam 12 listopada, tuż przed nadejściem wielkiej wody.

Trwa mobilizacja i inicjatywy solidarności, by pomóc mieszkańcom Wenecji i wesprzeć kosztowną odnowę zniszczonych zabytków. Ambasada Włoch w Rosji poinformowała, że w ciągu niespełna doby otrzymała od różnych osób i instytucji deklarację przekazania na ten cel miliona euro.

Wcześniej szef MSZ Włoch Luigi Di Maio informował, że do wszystkich ambasad na świecie zaapeluje o przygotowanie inicjatyw na rzecz Wenecji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl