"Guardian", "Le Figaro", "WSJ"... Apel polskich Sprawiedliwych w największych światowych mediach

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/kaboompics

  

Apel polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów ukazał się dzisiaj w najważniejszych zagranicznych mediach, m.in. w "New York Times", "The Guardian" czy "Le Figaro". Sprawiedliwi zaapelowali do parlamentów i rządów Polski i Izraela o powrót na drogę dialogu i pojednania.

"Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, by nasze dwa narody, połączone blisko 1000-letnią, wspólną historią budowały przymierze i przyszłość w Polsce, Europie, Izraelu i Ameryce, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie"

- napisali w apelu polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oraz Fundacja PKO Banku Polskiego podały, że przy ich wsparciu apel Sprawiedliwych opublikowano dziś w mediach polskich i zagranicznych.

Zgodnie z informacjami fundacji apel ukazał się w Izraelu w "The Jerusalem Post", "Haaretz" oraz "Calcalist", w Wielkiej Brytanii w "The Guardian", we Francji w "Le Figaro" oraz "Le Monde", a także w Stanach Zjednoczonych w "The Washington Post", "The New York Times" oraz "The Wall Street Journal".

W Polsce apel ukazał się w trzech dziennikach: są nimi "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna" oraz "Nasz Dziennik".

W komunikacie fundacji podano też, że trwają rozmowy mające na celu publikację w dwóch tytułach w Niemczech - "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i "Sueddeutsche Zeitung".

W poniedziałek dokument otrzymali szefowie rządów Polski i Izraela: Mateusz Morawiecki oraz Benjamin Netanjahu, a także marszałek Sejmu Marek Kuchciński i przewodniczący Knesetu Juli-Joel Edelstein.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ważne przesłanie Sprawiedliwych dla rządów Polski i Izraela

Pod listem podpisało się 50 żyjących polskich Sprawiedliwych, w tym władze Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - organizacji pozarządowej, powstałej w 1985 r. z inicjatywy osób odznaczonych medalem i dyplomem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej, który nadaje Instytut Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem. Statutowym celem działalności Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jest zachowanie pamięci i szerzenie wiedzy o okupacji hitlerowskiej w Polsce, o Zagładzie i o ludziach, którzy z narażeniem życia ratowali współobywateli pochodzenia żydowskiego.

W poniedziałek, poseł Zbigniew Gryglas, zapytany przez nasz portal o to, czy głos Sprawiedliwych będzie słyszalny również w Stanach Zjednoczonych czy Izraelu, nie miał wątpliwości, że jak najbardziej tak się stanie. Podkreślił, że Sprawiedliwi mają szczególny tytuł do mówienia o tych trudnych momentach wspólnej historii. 

- Nikt inny nie ma prawa mówić o tych trudnych kwestiach, jak ci ludzie, którzy ryzykowali własne życie i życie swoich najbliższych, by ratować Żydów. Wszyscy pamiętamy, że w Polsce obowiązywało okrutne, barbarzyńskie prawo okupanta, na mocy którego ukrywanie Żydów było karane śmiercią, śmiercią tych, którzy ukrywali oraz całych rodzin tych osób

- dodał Zbigniew Gryglas.

CZYTAJ WIĘCEJ: Gryglas: Głos Sprawiedliwych doprowadzi do pojednania w duchu prawdy historycznej

W czwartek w Jerozolimie odbywa się pierwsze spotkanie polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem. Polskiemu zespołowi przewodniczy wiceszef MSZ Bartosz Cichocki, izraelskiemu - dyrektor generalny MSZ Juwal Rotem. Celem rozmów polskiego zespołu w Izraelu jest podjęcie dialogu i wypracowanie spójnego stanowiska Polski i Izraela w związku z przyjęciem nowelizacji ustawy o IPN.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwsze spotkanie zespołów ds. dialogu między Polską a Izraelem

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Papież o walce z pedofilią

Papież Franciszek, / / By Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36984416

  

Papież Franciszek wskazał zapobieganie jako najważniejszy sposób walki z pedofilią i wszelkimi nadużyciami w Kościele. Potrzebne jest "apostolstwo prewencji" - stwierdził w przesłaniu do uczestników spotkania w Meksyku na temat ochrony nieletnich.

W orędziu wideo, o którym poinformował portal Vatican News, Franciszek podkreślił, że wszyscy znają "hańbę", jaką spowodowały nadużycia w Kościele.

Papież mówił: jeśli ktokolwiek, kapłan, świecki czy biskup "uniemożliwia dziecku dotarcie do Jezusa, powinien zostać powstrzymany w swoim zachowaniu, upomniany, jeśli jest na to czas, albo ukarany, jeśli doszło do przestępstwa".

"Zapobiegać, zapobiegać" - powtórzył Franciszek w orędziu po hiszpańsku. Jego zdaniem to jest klucz do tego, by nieletni nie padali ofiarami wykorzystywania.

Taki "system prewencyjny" ma "wielką wartość" - ocenił.

W Meksyku doszło do jednego z największych skandali pedofilskich w Kościele. To z tego kraju pochodził założyciel zgromadzenia Legioniści Chrystusa ks. Marcial Maciel Degollado, który przez kilkadziesiąt lat molestował nieletnich i seminarzystów, a także prowadził podwójne życie. Zmarł w 2008 roku. Bulwersujące szczegóły jego czynów nagłośniono na początku pontyfikatu Benedykta XVI, gdy papież ten nakazał mu życie w izolacji i pokucie.

16 lipca był w Meksyku dniem modlitwy za ofiary pedofilii w Kościele. Ogłosiła go Konferencja Episkopatu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl