Według świadków podczas hucznej imprezy w dolnośląskim kurorcie goście z Niemiec pozdrawiali Hitlera i hajlowali.
Według dotychczasowych ustaleń śledczych wieczorem 11 stycznia 2014 r., w schronisku „Strzecha Akademicka” w Karpaczu pojawiła się 18-osobowa grupa obywateli Niemiec, która miała zarezerwowany nocleg. W jednej z sal schroniska gdzie przebywali też inni goście, Niemcy postawili wyprawić huczną imprezę.

Według relacji części z przesłuchanych w śledztwie osób, grupa Niemców, w czasie wieczoru śpiewała między innymi pierwszą zwrotkę hymnu Niemiec - tak zwanej „Pieśni Niemców”, rozpoczynającej się od słów „Deutschland, Deuschland uber alles…”, wznosili okrzyki „Sieg heil”, a także wykonywali gest unoszenia prawej dłoni – hitlerowskiego pozdrowienia.

Głośne zachowanie grupy obywateli Niemiec stawało się uciążliwe dla innych gości, w związku z czym zwracano im uwagę i poproszono o przeniesienie się do innej sali. Według relacji uzyskanej w toku postępowania mogło także dojść do agresywnego zachowania jednego z członków grupy w postaci uderzenia osoby, która zwracała im wcześniej uwagę – mówi nam prokurator Tomasz Czułowski  z Jeleniej Góry. 

Śledczym udało się zabezpieczyć dokumentację ze schroniska i ustalić dane osobowe uczestników imprezy. Większość z nich pochodzi z Saksonii, w rejonie Drezna i Zwickau. Jedna z osób miała przebywać na terenie Austrii.

Prokuratura weryfikuje między innymi, czy uczestnicy zdarzenia mieli związek z ugrupowaniem propagującym ustrój nazistowski, a także z jakiej okazji spotkali się w Schronisku „Strzecha Akademicka”.  Łącznie w śledztwie przesłuchano już blisko 100 osób. Dotychczas nikomu nie przedstawiono zarzutów. Duża część czynności procesowych wymagała kierowania przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze szeregu wniosków o międzynarodową pomoc prawną do jednostek prokuratury z obszaru Niemiec i Austrii – mówi nam prokurator Tomasz  Czułowski.