Szef Krajowej Rady Sądownictwa odchodzi. Dariusz Zawistowski składa rezygnację z pełnionej funkcji

Z informacji ujawnionych przez poseł Krystynę Pawłowicz wynika, że przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Dariusz Zawistowski oświadczył już, iż odchodzi ze stanowiska. Z dniem 15 stycznia Zawistowski ma zrezygnować formalnie z przewodniczenia w Radzie.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Informację o rezygnacji szefa KRS podała jako pierwsza na Twitterze poseł Krystyna Pawłowicz:

„Właśnie Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia D.Zawistowski oświadczył Radzie, że z dniem 15 stycznia rezygnuje z przewodniczenia Radzie. Jako niezgoda na nowy stan prawny, który zacznie w ramach reformy obowiązywać od 16 I w KRS” - napisała Pawłowicz na Twitterze.

Nowelizacja o KRS opublikowana 2 stycznia w Dzienniku Ustaw wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Zgodnie z zapisami nowelizacja ustawy o KRS generalnie wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Według przepisu przejściowego, który już wszedł w życie, propozycje kandydatów na członków Rady zgłasza się marszałkowi Sejmu w terminie 21 dni od dnia obwieszczenia w "Monitorze Polskim". Obwieszczenie ws. rozpoczęcia procedury zgłaszania kandydatów na członków KRS ukazało się 4 stycznia.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter

#KRS #Krajowa Rada Sądownictwa #Dariusz Zawistowski #Krystyna Pawłowicz

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo