Pomnik św. Jana Pawła II we francuskim Ploërmel stoi od 2006 r. Z końcem października 2017 r. zapadło jednak postanowienie Rady Stanu, które nakazywało zdjęcie krzyża z pomnika. Na tę decyzję zareagował polski rząd. Ówczesna premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd podejmie starania, by przenieść pomnik do Polski, jeśli będzie na to zgoda francuskich władz i lokalnej społeczności. Również niektóre polskie miasta – m.in. Sochaczew, Słupsk i Rzeszów – wyraziły chęć przyjęcia pomnika. 

Jak dowiedział się portal Niezalezna.pl, nie będzie to jednak konieczne. Między innymi dzięki determinacji Klubu „Gazety Polskiej” w Paryżu oraz działaczom Komitetu Obrony Pomników Jana Pawła II, monument w niezmienionej formie pozostanie w Ploërmel. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Kluby „Gazety Polskiej” walczą o honor Polski i Papieża. Tłumy na manifestacjach we Francji ZDJĘCIA

Zmieni tylko nieznacznie swoje położenie. Z obecnego miejsca – grunt jest własnością merostwa – zostanie przeniesiony o kilka metrów na teren należący do Kościoła. Data tego wydarzenia nie jest jeszcze znana, ale dziennikarze portalu Niezalezna.pl ustalili, że przesunięcie pomnika nastąpi bardzo szybko, prawdopodobnie już w styczniu 2018 roku. Za całość przedsięwzięcia odpowiadać będzie tamtejsza kuria. 

Będziemy się temu nadal bacznie przyglądać. W dniu, kiedy pomnik będzie przenoszony, na pewno pojawimy się w Ploërmel 
– mówi portalowi Niezalezna.pl Andrzej Woda, przewodniczący paryskiego Klubu „Gazety Polskiej”.

Oczywiście my również będziemy na bieżąco informować o sytuacji we Francji.