Jest akt oskarżenia przeciwko gen. Pytlowi. TV Republika dotarła do dokumentów

Redakcja Telewizji Republika dotarła do aktu oskarżenia przeciwko gen. Piotrowi Pytlowi i płk. Krzysztofowi Duszy, byłemu szefowi Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Obaj podejrzani są o przestępstwo z art. 231 par. 1 Kodeksu karnego - niedopełnienie obowiązków stanowiące działanie na szkodę interesu publicznego. Na początku grudnia śledczy zmienili zarzuty dla gen. Piotra Pytla, oraz postawili dwa nowe zarzuty gen. Januszowi Noskowi i jeden - płk. Krzysztofowi Duszy.

gen. Piotr Pytel
arch. GPC

6 grudnia służby zatrzymały byłego szefa SKW, Piotra Pytla. Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował, że było to związane z czynnościami procesowymi dotyczącymi zmiany zarzutów dla Pytla. Nowe zarzuty w prowadzonym przez prokuraturę śledztwie usłyszeli również Janusz Nosek i Krzysztof Dusza. Łapczyński zaznaczył, że chodzi o przekroczenie uprawnień służbowych w związku z funkcjonowaniem SKW, m.in. o podjęciu współpracy ze służbą obcego państwa bez wymaganej zgody prezesa Rady Ministrów. Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych czynów i skorzystali z prawa do odmowy wyjaśnień.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prokuratura zmieniła zarzuty dla gen. Pytla. Postawiła też nowe innym podejrzanym

Telewizja Republika dotarła teraz do dokumentów dotyczących sprawy byłego kierownictwa SKW, w tym do aktu oskarżenia przeciwko byłemu szefowi SKW, Piotrowi Pytlowi. 

"(...) od bliżej nieustalonej daty w 2015 r. do dnia 18 grudnia 2015 r., w Warszawie, jako funkcjonariusz publiczny, tj. będąc funkcjonariuszem Służby Kontrwywiadu Wojskowego oddelegowany do wykonywania zadań służbowych w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO, na stanowisku służbowym Przewodniczącego Komitetu Sterującego nie dopełnił ciążących na nim obowiązków służbowych, czym działał na szkodę interesu publicznego"

- czytamy w ujawnionych przez TV Republika dokumentach.

Sprawa dotyczy naruszenia przepisów o ochronie informacji niejawnych. Według śledczych Pytel miał przechowywać niejawne dokumenty w sejfie służbowym w CEK NATO, "jednocześnie, nie mając prawa dokumentami wyłącznie rozporządzać, usunął je z zasobu dokumentów niejawnych SKW". Prokuratura wymienia 7 dokumentów.

W ujawnionych przez TV Republika materiałach znaleźć można także informacje o zarzutach dla płk. Krzysztofa Duszy. Tak jak Pytel, jest podejrzany o przestępstwo z art. 231 par. 1 kk, czyli niedopełnienie obowiązków działające na szkodę interesu publicznego. Jest ono zagrożone karą do 3 lat więzienia. 

 

 Źródło: Telewizja Republika

#Piotr Pytel #Krzysztof Dusza #Janusz Nosek #SKW #zarzuty #prokuratura #Telewizja Republika

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo