Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Prezydencki projekt ustawy o KRS. ZOBACZ PEŁNĄ TREŚĆ DOKUMENTU

Zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę w ramach inicjatywy ustawodawczej projekt zmiany ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zakłada, że sędziowie wchodzący w skał KRS mieliby być wyłaniani

Maciej Biedrzycki / KPRP prezydent.pl
Zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę w ramach inicjatywy ustawodawczej projekt zmiany ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zakłada, że sędziowie wchodzący w skał KRS mieliby być wyłaniani nie tylko przez większość parlamentarną, ale również przez pozostałe ugrupowania, co według prezydenta Andrzeja Dudy „sprawi, że ich wybór stanowił będzie wyraz konsensusu różnych ugrupowań zasiadających w parlamencie”.

Prezydent Andrzej Duda poinformował o złożonej dziś w trybie inicjatywy ustawodawczej, ustawie zmieniającej ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa.

- Nie podpiszę ustawy o SN, nawet jeśli takowa zostanie uchwalona w polskim parlamencie, jeżeli wcześniej ta ustawa złożona dziś przeze mnie jako prezydencki projekt, nie trafi na moje biurko uchwalona przez polski parlament - zapowiedział prezydent.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda włączył się do debaty o sądach. Ma nowe propozycje

Dotarliśmy do treści ustawy zgłoszonej dziś przez prezydenta:

Sejm wybiera członków Rady spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów - czytamy w zgłoszonej w ramach inicjatywy prezydenckiej ustawie o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. - czytamy w treści ustawy.

 
KLIKNIJ i POBIERZ PEŁNĄ TREŚĆ DOKUMENTU

W uzasadnieniu prezydent Andrzej Duda podkreśla konieczność wyboru członków KRS w formie konsensusu różnych ugrupowań zasiadających w parlamencie.

- Przedstawiany projekt ustawy zakłada wprowadzenie kwalifikowanej większości głosów przy wyborze członków Krajowej Rady Sądownictwa, tak, by członkowie organu stojącego na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów byli wyłaniani nie tylko przez większość parlamentarną, ale również przez pozostałe ugrupowania, co sprawi, że ich wybór stanowił będzie wyraz konsensusu różnych ugrupowań zasiadających w parlamencie.
Reprezentatywność Krajowej Rady Sądownictwa i jej społeczna akceptacja to właściwości zapewniające realizację jednego z najważniejszych praw człowieka gwarantowanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, jakim jest prawo do sądu, realizowane przez bezstronny, niezawisły, niezależny i sprawiedliwy sąd – napisał prezydent w uzasadnieniu projektu.

 



Źródło: niezalezna.pl,prezydent.pl

 

#reforma sądownictwa #Andrzej Duda #Sąd Najwyższy #KRS

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo